Fodsporene fortæller i Genforeningsparken
Fredag 29. oktober klokken 14.00 kan du helt bogstaveligt træde i vore forfædres fodspor. Via din smartphone åbnes muligheden for at lytte til et bud på, hvilke tanker der gik gennem hovedet på ni af de 3.000 sønderjyder, der 17. november 1918 var forsamlet på pladsen foran Folkehjem. De var kommet i spændt forventning om at høre H.P. Hanssen deklamere, at grundlaget var skabt for, at Sønderjylland kunne stemme sig hjem til Danmark igen. De blev ikke skuffede - de blev begejstrede, og de blev rørt.
Lydvandringerne er skabt i et samarbejde mellem Aabenraa Kommune, Teatret Møllen Haderslev, Museum Sønderjylland og Produktionsselskabet Sans1. Der er tale om små, dramatiserede fiktioner, men hver fortælling er udarbejdet med inspiration fra et interview med en efterkommer af de sønderjyder, der var forsamlede på den historiske dag: Mænd, kvinder og børn, hvis navne er graveret ved 10 af de fodspor, der er markeret i fliserne, og som alle havde hver deres personlig bevæggrund for at møde op: Drengen der ikke måtte sige mojn, Kvinden der var blevet græsenke, og Soldaten der have taget to kugler for fjenden samt mange andre.
Indvielsen markerer på én gang afslutningen på markeringen af Genforeningen og begyndelsen på det kulturelle fyrtårnsprojekt, som Aabenraa Kommune har valgt i den dansk-tyske regionale Kulturaftale, nemlig Formidling i det fri.
- For mig binder det en fin sløjfe på genforeningsmarkeringen, at vi starter og slutter ved Folkehjem. Vi får givet lyd til nogle af de tanker, som fór gennem hovedet på deltagerne, og vi gør det i en nutidig form, der udnytter de teknologier, vi i dag har til rådighed. I det her tilfælde synes jeg det lykkes for kunstnerne bag, og at teknologien ikke skaber afstand, men bringer os helt tæt på skæbnerne. Lydvandringerne gør det muligt for os at leve os ind i de store dilemmaer og følelser, der rev og sled i vores forfædre, siger borgmester Thomas Andresen, der også er formand for Folkehjem.
På programmet for dagen er ligeledes et besøg af historiske personer, og så disker Folkehjem op med kaffe og brødtort til de første 50 fremmødte.
Hver lydvandring tager to-tre minutter. Via en QR-kode kommer man direkte ind til de ni fortællinger på ens telefon og trykker blot på den, man gerne vil høre – enten i højtalerne eller med hovedtelefoner på. Bliver ens nysgerrighed vakt, er der også mulighed for at finde de oprindelige interviews med efterkommerne via linket.
Formatet er egnet både til turister, besøgende og skoleelever, og folderen med linket til lydvandringen fås både på biblioteket i Aabenraa, turistbureauet og på Folkehjem.
Kontakter
Borgmester Aabenraa Kommune, Thomas Andresen, tlf.: 40 15 45 50; e-mail: tand@aabenraa.dk
Teamleder for Kultur, Charlotte Helt Brunsgaard, tlf.: 73 76 72 09; e-mail: chb@aabenraa.dk
Kommunikationskonsulent, Claus Bøge Jensen, tlf.: 73 76 69 96; e-mail: cbje@aabenraa.dk
Billeder
Information om Aabenraa Kommune
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE:
- Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge.
- Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Aabenraa Kommune vil have Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde18.9.2025 15:38:10 CEST | Pressemeddelelse
Byrådet i Aabenraa Kommune besluttede på byrådsmødet i går at arbejde videre med at få Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde i samarbejde med Sønderborg Kommune, Stadt Flensburg og Kreis Schleswig Flensburg.
Entreprenør valgt til opførelsen af ny svømmehal i Aabenraa18.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter bedømmelse af indkomne tilbud står det nu klart, at det bliver Svend Aage Christiansen A/S, der skal stå for opførelsen af den nye svømmehal i Aabenraa. Den nuværende svømmehal fortsætter i drift, mens byggeriet står på.
Det unikke Sønderjylland har en stærk kulturprofil10.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang har de fire sønderjyske kommuner, Sønderborg, Tønder, Haderslev og Aabenraa fået kortlagt borgernes kulturforbrug på én gang. Kulturens Analyseinstitut har foretaget en undersøgelse, som borgere fra alle fire kommuner har deltaget i.
Aabenraa Kommune har generelt høj tilfredshed hos brugere af hjemmehjælp5.9.2025 08:31:09 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Ældreministeriet placerer Aabenraa Kommune på en 17. plads, når det kommer til tilfredsheden blandt brugere af hjemmeplejen. I Aabenraa Kommune ses undersøgelsen som et godt fundament at fortsætte implementeringen af ældrereformen på.
Aabenraa Kommune igen blandt Danmarks 20 mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 08:37:22 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa springer 17 pladser frem til en 19. plads i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse drevet af topresultater inden for byggesagsbehandling, kommunal administration og grøn energi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum