Fødevarevirksomheder klar til at løfte kæmpe emballageopgave fra de danske husholdninger
En bred politisk aftale om den danske implementering af EU's emballagedirektiv giver alle virksomheder i 2025 ansvaret for affaldsbehandlingen af den emballage, de anvender til deres produkter. Ansvaret ligger i dag hos kommunerne, men med den nye aftales flyttes opgaven, til en værdi af omkring 2,3 milliarder kroner årligt, over til virksomhederne. Det betyder samtidig, at de danske husholdninger hver især får reduceret deres årlige affaldsgebyr med ca. 600 kroner, fordi virksomhederne overtager ansvaret.
Virksomheder vil løse opgaven i fællesskab
For at komme i mål med den store, vigtige opgave etablerer erhvervsorganisationerne Landbrug & Fødevarer, Dansk Industri og Dansk Erhverv og dagligvarehandlen/mærkevareleverandørerne i form af Dagsam nu i fællesskab VANA – Dansk Emballageansvar, som skal kunne varetage producenternes ansvar.
VANA vil – på vegne af producenterne - sikre indsamling, sortering og genanvendelse af emballage fra de danske husholdninger. I praksis vil det stadig være kommunerne, der mod betaling fra virksomhederne, står for at afhente affaldet, og i fællesskab sikrer virksomhederne, via den kollektive ordning, den videre sortering og genanvendelse.
Fødevarevirksomhederne har en stor opgave – i samarbejde med forbrugerne
Landbrug & Fødevarer, som er brancheorganisation for de danske fødevarevirksomheder, skønner, at over halvdelen af danskernes husholdningsaffald er emballage fra fødevarer.
- Landbrug & Fødevarer ser indsatsen som endnu en del af vores arbejde for endnu mere bæredygtighed i den danske fødevareklynge. Sammen med de øvrige erhvervsorganisationer og vores medlemsvirksomheder i fødevarebranchen er vi klar til at tage det ansvar, der følger med, siger direktør i Landbrug & Fødevarer, Flemming Nør-Pedersen.
Virksomhederne tager altså opgaven på sig. Flemming Nør-Pedersen kommer samtidig med en vigtig appel:
- Vi får brug for alle danskeres hjælp! Det er ude hos hver enkelt af os, sorteringen og genanvendelse skal foregå. Som organisationer og virksomheder har vi brug for et samarbejde med forbrugerne, så vi som samfund kan få den bedste og mest bæredygtige genanvendelse af emballagerne, siger Flemming Nør-Pedersen.
- Lige som vi de seneste år er lykkedes med at få mange danskere til at hjælpe med at stoppe madspild, så skal vi sammen i gang med at stoppe emballagespild, siger han.
Fødevarevirksomheder arbejder målrettet med bæredygtig emballage
Fødevarevirksomhederne har de seneste år taget mange konkrete skridt i forhold til at forbedre den emballage, de bruger, i en mere bæredygtig retning.
- Jeg er sikker på, at det udvidede producentansvar sætter yderligere skub i arbejdet, blandt andet fordi virksomhederne nu kan gå sammen om nye, fælles løsninger, siger Flemming Nør-Pedersen.
Virksomhederne arbejder også allerede med at reducere emballageforbruget. Men bæredygtighedsarbejdet på emballageområdet handler også om - sammen med emballageleverandører - at udvikle helt nye typer emballage, der kan beskytte den pågældende fødevare og ikke går på kompromis med fødevaresikkerheden, samtidig med at emballagen kan recirkuleres og genanvendes.
- Der er ingen tvivl om, at den nye aftale stiller store krav til virksomhederne og kommer til at sætte fart på innovation og nytænkning inden for emballage. Her har vi brug for den innovative, danske tilgang, hvor vi løser udfordringer i samarbejde, siger Flemming Nør-Pedersen.
Fakta: Det udvidede producentansvar og den politiske aftale
- Det udvidede producentansvar for emballage er et EU-krav og skal være indført i alle medlemslande senest 1. januar 2025.
- Producentansvaret betyder, at landets virksomheder fremover skal betale for håndtering og genanvendelse af affaldet fra den emballage, de sender i omløb.
- Aftalen har som princip, at jo mere emballageaffald, en virksomhed sender på markedet, jo større regning får virksomheden. Omvendt vil en reduktion i emballageforbruget samt mere miljørigtig emballage, der kan genbruges eller genanvendes, betyde en mindre regning.
- Som en del af producentansvaret etableres kollektive ordninger, som på vegne af producenterne forestår de administrative og praktiske opgaver med at håndtere og genanvende emballagen.
- VANA – Dansk emballageansvar er oprettet af Landbrug & Fødevarer, Dansk Industri og Dansk Erhverv og Dagsam, og virksomheder kan mod betaling tilslutte sig ordningen, som vil sikre efterlevelse af de nye krav.
Kontakt: Landbrug & Fødevarer Pressevagt: tlf 33 39 45 20.
Information om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer: Der er brug for klare rammer for virksomhedernes emballagehåndtering – godt regeringen handler11.9.2025 17:08:57 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har truffet beslutning, som indebærer et loft over kommunernes emballagegebyrer samt statslig dækning af en række administrative gebyrer.
EU’s landbrugsministre lader sig inspirere af dansk landbrug8.9.2025 16:54:45 CEST | Pressemeddelelse
EU's landbrugsminstre er samlet i Danmark. På programmet er både landbrugsbesøg og besøg hos en række virksomheder, der tilsammen viser dansk landbrug og fødevareindustriens styrker, når det kommer til kvalitet, teknologi og klimaomstilling.
Forbrugerne mangler viden om økologisk produktion1.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver femte dansker ville købe mere økologi, hvis de fik mere viden om forholdene i økologisk produktion. Det viser en ny analyse fra Landbrug & Fødevarer.
L&F om finanslovsudspil: Vigtigt forslag om ændringer i ejendomsvurderinger og stor ros til regeringen for at sætte handling bag ord i forhold til at nå det økologiske fordoblingsmål29.8.2025 12:57:43 CEST | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarer glæder sig over et finanslovsudspil med et markant løft til økologien og et forslag, der skal sikre, at landbrugere ikke risikerer en urimelig høj ejendomsskat på grund af en fejlagtig ejendomsvurdering, men undrer sig over manglende ressourcer til at styrke den globale samhandel.
Salget af økologi til foodservice sætter ny rekord26.8.2025 10:06:00 CEST | Pressemeddelelse
Der blev i 2024 solgt økologiske fødevarer til foodservice for 3,6 mia. kr., og det er ny rekord. Det er en stigning på 6 procent i forhold til året før.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum