Fødevareminister Rasmus Prehn besøger forsøgsprojekt med recirkulering af fosfor i Hjørring
20.6.2021 07:53:16 CEST | Hjørring Kommune | Pressemeddelelse
Vi står over for en global udfordring med at sikre fosfor til landbruget og til fødevareproduktionen i fremtiden. Fosfor findes ganske få steder i verden, reserverne er ved at løbe tør og kan ikke erstattes af andre næringsstoffer. Derfor haster det med at finde løsninger på, hvordan fosfor kan indgå i et cirkulært kredsløb.
I denne weekend igangsættes et nyt forsøgsprojekt med ambitionen om at recirkulere fosfor. Projektets partnere er nemlig klar til at afprøve en ny metode til at cirkulere fosfor. Det første forsøg skal vise potentialet.
De fosforholdige gyllefibre fra Grøngas’ biogasanlæg blandes med det fosforholdige fjærkræmøg fra Danhatchs staldanlæg, hvorefter det som forsøg brændes i den ene af AVVs ovne, som normalt anvendes til affaldsforbrænding. Hvis det lykkes at udvinde fosfor af høj kvalitet fra aske, så er der meget gode muligheder for at opnå produktion af fosfor i storskala.
Efter forsøgsafbrændingen sendes en askeprøve til Easy-Mining i Sverige, som har teknologien til at trække fosforen ud af asken. Fosforen forventes at have en kvalitet, så den kan genanvendes i enten foder eller gødning, og dermed indgå i kredsløbet igen.
Fødevareministeren er inviteret til at følge projektet, fordi projektpartnerne forudser lovgivningsmæssige udfordringer i at anvende fosfor cirkulært. Hvis vi skal kunne arbejde innovativt for at sikre fremtidens ressourcer i et cirkulært kredsløb, så er det vigtigt, at vi hjælper hinanden med at overkomme barriererne på tværs af ministerier og i EU. Vi skal hjælpe landbruget med at være en del af løsningen.
Ligeledes har regeringen gennem klimaplan for en grøn affaldssektor og cirkulær økonomi et mål om at nedbringe affaldsmængderne til forbrænding med 30% inden 2030. Hvis det lykkes, så vil en række affaldsforbrændingsanlæg stå som ledig kapacitet, der kan tages i brug for at opfylde ambitionen omkring cirkulær økonomi, hvor affald i stedet bliver gjort til ressourcer - som i dette forsøgsprojekt.
Ud over Fødevareministeren deltager på mandag også Hjørring Kommunes borgmester Arne Boelt, bestyrelsesformand for AVV Jørgen Bing og flere af projektets private partnere.
I dette offentligt-private nordiske samarbejde ønsker vi at undersøge potentialet for at recirkulere fosfor. Fosfor er en meget begrænset ressource, som vi får fra miner få steder i verden. Det haster med at finde løsninger på, hvordan fosfor kan indgå i et fremtidigt ressourceloop.
Forsøget, der er kommet i stand i løbet af blot få måneder, er et godt eksempel på, hvordan vi ønsker at arbejde med cirkulær økonomi på tværs af sektorer, hvor partnernes styrker bringes i spil.
Partnerne i forsøgsprojektet er:
- Easy-Mining (SE)
- Ragn-Sells (SE, NO, DK)
- Affaldsselskabet AVV
- GrønGas
- Danhatch/DLG
- Biomass.dk
- Hjørring Kommune
Derudover deltager SEGES og Aalborg Universitet som videnspartnere.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information om arrangementet:
Lotte Vang, Chef for Grøn Omstilling, Hjørring Kommune
Tlf. 41226576, e-mail LV@hjoerring.dk
Information om Hjørring Kommune
Hjørring Kommune er med sine knap 64.000 indbyggere den næst største kommune i Nordjylland. Du finder os centralt placeret i Vendsyssel og dermed i centrum af Skandinavien og Nordeuropa. Klik dig videre og bliv meget klogere på Hjørring Kommune.
Følg pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Presseinvitation: Efter syv års arbejde åbner Hjørring Kulturskole dørene til sit nye hjem7.9.2026 11:35:09 CEST | Pressemeddelelse
Et af de største kulturbyggerier i Hjørring Kommune i nyere tid står nu færdigt. Fredag den 11. september inviterer Hjørring Kommune og Hjørring Kulturskole til officiel indvielse af den nye Hjørring Kulturskole.
Ny direktør skal stå i spidsen for Visit Nordvestkystens næste udviklingsfase3.9.2026 09:00:53 CEST | Pressemeddelelse
Bestyrelsen for Visit Nordvestkysten har ansat Rasmus Friis Sørensen som ny direktør for destinationsselskabet. Han kommer fra en stilling som direktør for Destination Limfjorden og tiltræder den 1. december 2026.
For fjerde år i træk: Unge med særlige behov samles til en dag med fodbold og fællesskab21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 2. september danner Fortuna Hjørrings anlæg for fjerde år i træk rammen om Stjernestævnet, hvor elever fra specialklasser i Nordjylland mødes til en dag fyldt med fodbold, bevægelse, nye relationer og gode oplevelser.
Hjørring-skoler får løft til natur/teknologi-undervisningen18.8.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Elever og lærere på seks skoler i Hjørring Kommune kan se frem til bedre rammer for natur/teknologi-undervisningen. En bevilling på 1,9 mio. kr. fra Villum Fonden skal blandt andet bruges til at styrke faglokaler, indkøbe nyt udstyr og udvikle lærernes kompetencer.
Direktør i Hjørring Kommune bliver ny kommunaldirektør i Rebild26.6.2026 10:25:30 CEST | Pressemeddelelse
Vicekommunaldirektør og direktør for Kultur, Teknik og Miljø i Hjørring Kommune, Bettina Hedeby Madsen, har fået nyt job og tiltræder 1. august 2026 som kommunaldirektør i Rebild Kommune. Dermed siger Hjørring farvel til en erfaren leder, der gennem mange år har sat et stort præg på kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
