Fodboldkyndig vestegnsborger scorer 100.000 på engelsk ligacup
Klokken 8:22 tirsdag morgen blev der spillet en Oddset-kupon i kiosken i Bilka i Ishøj, som 14 timer senere skulle vise sig at være en formue værd.
På kuponen var der intet mindre end 13 kampe, som alle sammen skulle gå hjem, før der var gevinst.
Og det gjorde de til et samlet odds på 1.046,24, og så blev indsatsen på 100 kroner vekslet til 104.624 kroner.
- Man kan ikke sige andet end, at det er virkelig godt oddset. Det er sjældent, at en kupon med 13 kampe går hjem, især når flere af kampene ligger over odds 2, siger Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil og har været det i 23 år.
Den forudseende Oddset-spiller havde 12 kampe fra den engelske ligacup, EFL Cuppen, på sin kupon, herunder sejre til Brighton og Watford, der gav odds 2,30 og 2,85.
Derudover var der en enkelt kamp på kuponen fra Champions League-kvalifikationen, hvor vinderen fra Ishøj havde forudset en udesejr til Young Boys over Ferencvaros til odds 2,20.
For yderligere info:
-Michael Ørtz Christiansen, presserådgiver i Danske Spil, mail: mioc@danskespil.dk, tlf: 61334230
-Peter Emmike Rasmussen, oddssætter i Danske Spil, mail: per@danskespil.dk, tlf: 29455176
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum