Fodboldfejringer kan blive en dyr fornøjelse for bilejere

Onsdag spiller Danmark semifinale ved Europamesterskaberne i fodbold mod England, og skulle danskerne gå hen og vinde er der garanti for fest i gaderne landet over. Men det har hidtil desværre ikke været uden omkostninger for nogle uheldige bilejere.
Midt i EM-fejringerne er flere personer nemlig set udøve skader og hærværk på både kørende og parkerede biler, og som bilejer skal man være forberedt på, at mens eventuelle skader dækkes, hvis man har tegnet de rigtige forsikringer, dog ikke kommer uden en udgift. Det forklarer skadechef i Autoskade hos Gjensidige, Karsten Moos.
”Har man sin bil forsikret hos Gjensidige med en kaskoforsikring, får man selvfølgelig dækket eventuelle skader, hvis uheldet skulle være ude i forbindelse med gadefejringer, men man vil skulle betale en selvrisiko,” siger Karsten Moos.
Som bilejer i byerne kan det derfor være en god ide at forberede sig inden Danmark spiller, og det kan man ifølge Karsten Moos primært gøre på flere måder.
”Mit klare råd vil være, ikke at parkere sin bil på de gader, hvor vi har set store folkemængder feste i løbet af EM-slutrunden, ligesom man bør forsøge at køre uden om de begejstrede folkemængder, fremfor nødvendigvis at køre den vej man plejer. På den måde er der mindre risiko for, at ens bil bliver udsat for skader, og at man som bilejer selv ender med en regning,” siger Skadechef i Autoskade, Karsten Moos.
Tal fra Gjensidige viser, at skader forårsaget ved eksempelvis personer på biltage har skadeomkostninger for mellem 10.000 og 30.000 kroner.
Sådan dækker forsikringen
Da eventuelle gerningspersoner til skader muligvis ikke giver sig til kende, skal man som bilejer bruge sin kaskoforsikring.
- Kaskoforsikring: Den dækker i udgangspunktet skader, man har fået på egen bil, hvis den skyldige ikke har givet sig til kende. Dog skal man betale en selvrisiko. Har man ikke en kaskoforsikring til sin bil, må man selv betale udgifterne til reparation af bilen.
Selvrisikoen er det beløb, der bliver trukket fra udbetalingen. Hvis det koster 3.000 kroner at få repareret bilen, og man har en selvrisiko på 2.000 kroner, får man dækning på 1.000 kroner.
Kan du derimod identificere gerningspersonerne, og få deres oplysninger, er det i stedet deres egen forsikring der skal dække omkostningerne.
Nøgleord
Kontakter
Trine AndrupKommunikationschefGjensidige Forsikring
Tlf:27 52 51 06tran@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2019, mens forvaltningskapitalen udgjorde 112 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Tendens: Danskere tager sygdom med på arbejdspladsen23.10.2025 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Med vinterens sygdomsbølge på vej og en tendens til at gå på arbejde trods sygdom og “bide tænderne sammen”, kan der opstå situationer på arbejdspladser, hvor smitte spreder sig og trivslen udfordres.
Pas på solarieforbruget: Hvert andet solcenter har fået påbud14.10.2025 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
For høj UV-stråling, forkert ophængt sikkerhedsplakat eller manglende beskyttelsesbriller har det seneste år betydet, at hvert andet kontrollerede solcenter har fået påbud for at have overtrådt reglerne. Det viser nye tal som Sikkerhedsstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Ubehagelig overraskelse: 7 ud af 10 glemmer vigtigt ferietjek7.10.2025 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterårsferien nærmer sig, og danskerne ser frem til sol og afslapning. Men midt i feriestemningen overser mange en vigtig detalje. Væggelus kan nemlig forvandle hjemkomsten til et mareridt.
Strejke truer rejsende inden efterårsferien3.10.2025 07:47:00 CEST | Pressemeddelelse
De franske flyveledere har annonceret en strejke lige op til efterårsferien, og det kan få konsekvenser for alle de rejsende, der skal flyve til Frankrig eller mellemlande fra den 7. til den 10. oktober. Skal man det, bør man derfor tage sig nogle forholdsregler, lyder rådet fra Gouda Rejseforsikring.
Alt for mange overlader el og vand til de forkerte hænder30.9.2025 07:52:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver sjette dansker har fået udført arbejde, der burde være lavet af autoriserede faglærte. Det kan få store konsekvenser, vurderer erhvervsorganisation og forsikringsselskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

