Fodbold for alle: AGF og OMBOLD indleder nyt samarbejde

Via det nye samarbejde vil AGF hjælpe med fodboldoplevelser og støtte OMBOLDS stævner og aktiviteter. Som en markering af det nye samarbejde har spillere fra AGF’s Superliga-hold besøgt et OMBOLD arrangement på Godsbanen i Aarhus i ugens løb og på mandag vil OMBOLD’s logo pryde anførerbindet hos Patrick Mortensen, når AGF spiller mod Randers FC. Derudover får AGF også besøg af lokale århusianske OMBOLD-spillere, som AGF har inviteret til kampen.
OMBOLD-spilleren, Michael, der er fast deltager til OMBOLDs asfaltliga i Aarhus og som tidligere har kæmpet med misbrug, er begejstret for det nye samarbejde mellem AGF og OMBOLD.
- For mig er det helt vildt, at byens hold gerne vil støtte op om vores fodboldfællesskab - det er vi meget glade og taknemmelige for, og det er et stort skulderklap til os. Kærligheden og støtten til AGF er kæmpestor blandt mange af os spillere, så det her er rigtig stort for os, fortæller Michael Wiinholt ”Pokal” Pedersen.
Begejstret for nyt samarbejde
AGF har tidligere arbejdet sammen med FC Grønnegade, der var et århusiansk projekt for socialt udsatte fodboldspillere. Efter FC Grønnegade er lukket, har det været naturligt for AGF nu at dreje fokus over mod OMBOLD og en indsats, der også rækker ud over Aarhus.
- Via fodbolden gør OMBOLD en stor forskel for mennesker i en vanskelige livsituation - dét arbejde vil vi gerne hjælpe videre og støtte. Og vi kan forhåbentlig tilbyde en platform og et endnu større fællesskab og en viden om sporten, som kan komme OMBOLD og deres fodboldspillere til gavn, siger Sine Hausner, der er ansvarlig for bæredygtighed i AGF.
OMBOLD er også begejstrede for det nye samarbejde, som organisationen ser som endnu et skridt i den rigtige retning for den lille NGO med en stor indflydelse blandt socialt udsatte mennesker.
- Der er noget smukt ved, at en af Danmarks største fodboldklubber udviser socialt ansvarlighed og bakker op om fodboldspillere, der er så langt fra Superligaen som man overhovedet kan komme. Vi ved, at vores mange af vores spillere i Aarhus er kæmpe AGF-tilhængere og de får nu nogle særlige oplevelser på Ceres Park, hvor de kan være sammen om fodbolden og fællesskabet, og samtidig møde nogle af deres fodboldidoler og blive inspireret til at bruge fodbolden som en positiv forskel i deres liv, siger Martin S. Pedersen, der er direktør i OMBOLD.
Hvad er OMBOLD?
OMBOLD er et forandringsskabende og inkluderende fodboldfællesskab for mennesker, det kæmper med misbrug, hjemløshed, psykisk sårbarhed eller på anden måde ikke passer ind i det traditionelle foreningsliv.
Under mottoet ‘Fodbold, Fællesskab og Forandring’ har OMBOLD siden 2003 engageret og aktiveret mere end 20.000 voksne, som ikke naturligt opsøger eller er en del af almindelige idrætsforeninger. Spillerne deltager blandt andet i træninger, AsfaltLigaer, stævner/mesterskaber og sociale arrangementer.
OMBOLD’s aktiviteter danner grobund for positiv udvikling i forhold til både fysisk og mental sundhed, og hos OMBOLD er der ingen, der bliver set ned på - alle bliver tværtimod set som engagerede fodboldboldspillere eller frivillige, der er en del af et landsdækkende fodboldfællesskab, hvor man bidrager med det, man kan.
Billeder
Information om Ombold
NGO’en OMBOLD er et forandringsskabende og inkluderende fodboldfællesskab for socialt udsatte og mennesker ramt af hjemløshed, som danner grobund for positiv udvikling i forhold til fysisk og mental sundhed, nye venskaber og øget livskvalitet.
Under mottoet ‘Fodbold, Fællesskab og Forandring’ har OMBOLD siden 2003 engageret og aktiveret mere end 15.000 voksne, som ikke naturligt opsøger eller er en del af almindelige idrætsforeninger, via vores åbne lokale træninger, stævner og AsfaltLigaen.
Følg pressemeddelelser fra Ombold
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ombold
Mennesker i udsathed til fodboldfest i Holstebro1.12.2025 11:46:50 CET | Pressemeddelelse
OMBOLD, Mejrup GU og Holstebro Kommune går på banen sammen for et mere inkluderende fodboldfællesskab.
Mennesker i udsathed spiller mod byrødder til fodboldfest i Snekkersten11.11.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
OMBOLD, Snekkersten IF og Helsingør Kommune går på banen sammen for et mere inkluderende fodboldfællesskab.
OMBOLD giver stemme til socialt udsatte gennem fodbold og fællesskab3.11.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
OMBOLD sætter fokus på demokratisk deltagelse blandt mennesker i udsatte livssituationer med fire demokratistævner og to lyttemøder i forbindelse med kommunal- og regionsrådsvalget 2025. Målet er at skabe trygge og inkluderende rammer, hvor alle stemmer tæller.
Idræt kan gøre en forskel i det socialfaglige arbejde med udsatte borgere2.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra VIVE samler erfaringer fra OMBOLDs arbejde med Idrætscertificering af indsatser til borgere i hjemløshed og social udsathed. Rapporten peger på, at idræt for nogle borgere kan gøre en positiv forskel, når det kommer til at styrke trivsel, skabe sociale fællesskaber og mindske brugen af rusmidler.
Gadefodbold med socialt formål: Danmarksmesterskaberne i OMBOLD kommer til Svendborg24.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Svendborg danner den 26.-27. september rammen om Danmarksmesterskaberne i OMBOLD, hvor over 250 spillere og frivillige fra 16 kommuner på tværs af landets regioner samles til gadefodbold og til socialt fællesskab, håb og nye netværk for mennesker, der lever eller har levet med hjemløshed, misbrug eller psykisk sårbarhed. I år har mesterskabet fået rekordmange tilmeldte hold, hvilket viser stigende interesse og engagement fra spillere, foreningsliv og kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

