FLUGT støttes med 25 millioner kroner

KULTUR
I sommeren 2022 åbner FLUGT. Museet formidler historien om de 250.000 civile tyskere, der flygtede til Danmark i slutningen af Anden Verdenskrig, hvoraf 35.000 endte i Oksbøllejren. Historien bruges som et afsæt til også at fortælle om de flygtninge, der er kommet hertil fra lande som Vietnam, Bosnien og Syrien i nyere tid. Gennem personhistorier vil formidlingen gøre statistikker og tal til mennesker, og perspektivere og nuancere et af vor tids mest omdiskuterede emner.
”Takket være støtten til udstillingen har vi nu mulighed for at skabe et visuelt og auditivt oplevelsesdesign, som tager gæsterne med ud i hele området omkring museet og samtidig langt ind i emnet. Det er et komplekst tema, vi fortæller om, og det kalder på en innovativ og nytænkende formidling, der levendegør historien og giver plads til samtale, siger Claus Kjeld Jensen, museumsdirektør.
Museets gæster vil således blive ført rundt i området, hvor Oksbøllejren lå. Blandt andet til der, hvor der dengang var en kirke. Her vil hvide markeringer vise, hvor gæsterne ”træder ind”, og audioguiden aktiverer en lydkulisse, som giver illusionen af at stå i et højloftet kirkerum. Kirken er bare et af mange eksempler på, hvordan FLUGT kommer til at arbejde med et udstillingsdesign, som nedbryder grænserne mellem inden- og udendørsformidling, aktiverer alle sanser, og skaber rum for refleksion.
”FLUGT er et ambitiøst forsøg på at fortælle flygtningehistorier i et fysisk landskab, der kombinerer kultur- og naturoplevelser. Emnet er højaktuelt, og FLUGT vil i de kommende år kunne bidrage til at kvalificere oplevelser og debat om globale konflikter og flygtningestrømme,” siger Christine Paludan-Müller, uddelingschef i Nordea-fonden.
Nordea-fonden har tidligere støttet udstillingen i Tirpitz, som Vardemuseerne også står bag. Tirpitz har siden åbningen i 2017 haft cirka 900.000 besøgende.
Fakta
- FLUGT – Refugee Museum of Denmark åbner i sommeren 2022.
- Nordea-fonden støtter etableringen af formidlingen med 25.180.000 kr.
- Udstillingsdesignet er udviklet af Tinker Imagineers.
- Museet er tegnet af BIG – Bjarke Ingels Group.
- Det forventes, at 100.000 gæster årligt vil besøge museet.
Foruden Nordea-fonden støttes FLUGT af:
Den danske stat, den tyske stat, Varde kommune, delstaten Schleswig-Holstein, Augustinus Fonden, Dronning Margrethe og Prins Henriks Fond, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge, Michael Jebsen Fonden, Herman Niermann Stiftung og William Demant Fonden.
Adresse
FLUGT – Refugee Museum of Denmark
Præstegårdsvej 21
6840 Oksbøl
Kontakter
Claus Kjeld Jensen
Direktør, Vardemuseerne
Mail: ckj@vardemuseerne.dk
Tlf: 29 38 66 64
Tine Wickers
Kommunikationschef, Nordea-fonden
Mail: tw@nordeafonden.dk
Tlf: 40 70 37 84
Louise Thuesen
PR- og Kommunikationsansvarlig, Vardemuseerne
Mail: lth@vardemuseerne.dk
Tlf: 22 65 52 04
Billeder
Information om Varde Kommune
Om Varde Kommune:
- Danmarks vestligste kommune med 52 kilometer sandstrande.
- En af landets største garnisonskommuner og hjemsted for tre garnisoner i Varde, Oksbøl og Nymindegab.
- Den femte største kommune målt på areal med over 25 byer og lokalsamfund.
- En af Danmarks største turistdestinationer og en del af Destination Vesterhavet.
Følg pressemeddelelser fra Varde Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Varde Kommune
Budgetaftale: Millioner til velfærd og stærkere lokalsamfund12.9.2025 11:59:42 CEST | Pressemeddelelse
Borgerne i Varde Kommune får velfærd for 100 millioner mere frem mod 2029. Samtidig afsættes midler til at styrke kommunens mange lokalsamfund.
Stort kickoff: Varde Kommune står sammen om de unge9.9.2025 13:04:20 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan får vi flere unge i uddannelse eller arbejde? Det er hovedspørgsmålet, når Varde Kommune sammen med økonomiminister Stephanie Lose den 15. september inviterer lokale virksomheder, foreninger og organisationer til kickoff-arrangement for Ungeløftet.
Varde Kommune sender 600 unge til Euroskills8.9.2025 08:44:31 CEST | Pressemeddelelse
Er en erhvervsuddannelse noget for mig? Det bliver 600 af Varde Kommunes folkeskoleelever måske klogere på, når de den 10. september deltager i Euroskills. Her kommer de til at opleve erhvervsuddannelsernes mange muligheder helt tæt på.
Varde Kommune spørger borgerne til råds om udvidelse af rådhus1.9.2025 13:36:09 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan skal Rådhuset indrettes? Det spørgsmål stiller Varde Kommune borgerne i forbindelse med et forestående byggeri, hvor Rådhuset på Bytoften frem mod 2028 udvides og lægges sammen med Borgercenter Varde.
Nyt tilbud: Anonym parterapi til børnefamilier1.9.2025 10:25:43 CEST | Pressemeddelelse
Resten af 2025 tilbyder Varde Kommune anonym parterapi målrettet familier med hjemmeboende børn. Det sker for at sikre en bredere adgang til forebyggende hjælp til familielivets udfordringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum