Flertallet af danskerne vil have bedre offentlig transport

Over halvdelen af danskerne ser gerne, at der skrues gevaldigt op for busser, tog og andre offentlige transportmidler, når det drejer sig om at reducere klimabelastningen fra trafikken.
-Der er ingen tvivl om, at et effektivt offentligt transportsystem står højt på ønskelisten for flertallet af danskerne. Det vil både reducere klimabelastningen og skabe en sikrere vej til arbejde og skole,” siger Steen Holse Andersen, COO i LB Forsikring som svar på den nye befolkningsundersøgelse, som Kantar Public har lavet for LB Forsikring.
Som nummer to på listen med 30 % er bedre forhold for cyklister, så flere fravælger bilen. Særligt de unge ser stort potentiale i den løsning. 22 % vil forbyde benzin- og dieselbiler i hele landet eller som minimum i de store byer.
Det kommer ikke bag på Steen Holse Andersen, at cyklisme er på vej ind og benzin- og dieselbiler for mange danskere, er på vej ud.
-Selvom nogle tal viser, at cyklismen er dalende i Danmark, så er det stadig en stor del af vores nationale identitet, at vi er et cykelland, og særligt de unge ser ud til at ville tage cyklen endnu mere til sig, hvis infrastrukturen er til det. Det samme gælder for elbiler. De er fremtiden og danskerne ved godt, hvad vej udviklingen går. Sidste år angav 49% af vores medlemmer, at deres næste bil ville blive en el- eller hybridbil. Derfor er det også et område, hvor vi forsøger at hjælpe og understøtte deres grønne valg bedst muligt. Vi lavede som de første på markedet en ny forsikring specifikt for elbiler og gav samtidig vores medlemmer mulighed for at købe en billig ladeløsning igennem os. For når folk først har fået elbilerne, skal de også have strøm til dem, siger Steen Holse Andersen.
En del af løsningen er videndeling
Selvom mange ser den offentlige transport som en hjørnesten i løsningen, så ser Steen Holse Andersen dog også andre udfordringer, som skal løses før vi for alvor kan skabe de allerbedste løsninger for fremtidens grønne mobilitet, og han mener, at forsikringsselskaber, kan blive en del af løsningerne.
- Samlet set udbetaler forsikringsselskaberne på den gode side af 5 mia. kr. årligt i erstatninger. Det er en stor omkostning for branchen, men de mange ulykker har også store personlige og samfundsmæssige effekter. Vi vil rigtig gerne bidrage med den viden vi lægger inde med i form af data fra vores mange skader, men også de skadesforebyggende initiativer vi eksempelvis i LB Forsikring er i gang med at udvikle. Vi sidder på en fantastisk vidensdatabase, og det er der også mange andre der gør på tværs af det offentlige og private, så min opfordring er at vi skal slippe vores data løs og sammen skabe de løsninger, der skal gøre det mindre miljøbelastende og mere sikkert at komme rundt i landet, siger Steen Holse Andersen og fortsætter:
- Så det er vigtigt at lovgiverne giver os mulighed for at dele vores data, hvilket naturligvis skal ske på en ordentlig og ansvarlig måde – jeg mener at muligheden for sikker data deling skaber rammerne for sikker og grøn mobilitet.
Billeder




Vedhæftede filer
Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Tusinder går sammen og nu skal flere børn og unge med5.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en bevilling på knap 1 mio. kr. fra LB Foreningen har fonden Just Human netop fået mulighed for at fortsætte deres indsats Just Walk, som gennem lokale gå-værter skaber fællesskaber, hvor man mødes om at gå, nyde lokalområdet og være sammen. Nu skal der også flere børn og unge med i gå-fællesskaberne.
Husker du at vedligeholde dit hus eller fritidshus?11.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Påsken står for døren, og det milde vejr lokker mange danskere ud i solen. Men selvom solen skinner, glemmer flere at give huset et grundigt forårstjek. En ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring, viser, at vigtige dele af boligen ofte bliver overset – og det kan i sidste ende føre til skader.
Millionbevilling skal give flere frivillige og mere fællesskab i psykiatrien13.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med en bevilling på knap 4,6 mio. kr. fra LB Foreningen skal Håb i Psykiatrien udvide deres indsats, hvor frivillige skaber pusterum ved at facilitere fællesskaber igennem aktiviteter på de lukkede, åbne og retspsykiatriske afsnit til gavn for indlagte med psykiske lidelser. Målet er, at der skal være frivillige på 200 psykiatriske sengeafsnit og ambulatorier.
Kulde på vej11.3.2025 08:52:40 CET | Pressemeddelelse
Mens de fleste måske havde fundet solbriller og solcremen frem, melder DMI nu om, at kulden vender tilbage. Derfor råder LB Forsikring, landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, danskerne til at være ekstra opmærksomme i denne forårstid.
Mildere vejr på vej: Er du opmærksom på fugt eller vand i boligen?20.2.2025 11:16:01 CET | Pressemeddelelse
Meteorologerne varsler nu et vejrskifte over Danmark. Derfor opfordrer LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, boligejerne til at tjekke boligen for sne og is.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum