Flere skal på fuldtid
9.11.2022 11:33:37 CET | KL | Pressemeddelelse
’Drømmeskemaer’, hvor de ansatte kan være med til at pege på, hvornår de gerne vil arbejde. En vagtplan indrettet, så den passer bedre med bustiderne. Opgaver, der rykkes til andre tidspunkter på dagen, så de både tilpasses medarbejderne og borgernes ønsker.
Sådan lyder nogle af de lokale løsninger til at få flere på fuldtid, som 26 kommuner har testet i snart 2 år som en del af KL og Forhandlingsfællesskabets indsats ”En Fremtid med Fuldtid”.
Erfaringerne fra den ambitiøse indsats er så gode, at KL og Forhandlingsfællesskabet nu har aftalt at forlænge indsatsen til og med juni 2024. Det giver mulighed for, at endnu flere kommuner kan inspireres og understøttes i at finde løsninger, der kan bidrage til, at flere får lyst til og mulighed for at gå op i tid.
”Rekrutteringsproblemerne inden for velfærdsfagene er allerede alvorlige og vil kun vokse de næste år. Derfor har vi brug for, at flere deltidsansatte kan og vil skrue op for timetallet. Det vil give den enkelte en større livsindkomst, men de ekstra timer vil være en gevinst for os alle, fordi vi har så hårdt brug for alle kræfter. Så vi skal gøre en fælles indsats for at gøre det muligt og attraktivt at arbejde mere,” siger Forhandlingsfællesskabets formand Mona Striib.
Erfaringerne fra indsatsen viser, at de bedste løsninger findes, når de udvikles i fællesskab lokalt med både ledere og medarbejderne. Der arbejdes bl.a. med at flytte opgaver til andre tidspunkter af dagen eller døgnet, en større medindflydelse på arbejdstidsplanlægning, og at drøftelser af arbejdstid bliver en fast del af den årlige MUS.
”Vi er rigtig glade for, at vi nu kan forlænge indsatsen, så vi kan få endnu flere gode erfaringer med, hvordan vi kan få flere op i tid. Indsatsen har også vist os, at der ikke er snuptagsløsninger. Det kræver bred opbakning hele vejen rundt i organisationen, og så handler det i høj grad også om at turde at gøre op med den deltidskultur, der er på mange arbejdspladser. Vi glæder os til at sætte endnu mere skub på spredningen af de gode erfaringer og løsninger, som vi skaber i fællesskab,” siger Steffen Jensen, fungerende formand for KL’s Løn- og Personaleudvalg.
Parterne spreder og formidler løbende de løsninger, der udvikles, bl.a. via www.fuldtid.dk.
Nøgleord
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Information om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Unge, medier og civilsamfund: KL inviterer til fælles indsats for at styrke lokaldemokratiet25.9.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
KL inviterer nu kommuner, folketingsmedlemmer og samfundsaktører med ind i værkstedet for i fællesskab at styrke lokaldemokratiet. Første skridt er 14 konkrete projekter, som kommunerne kan melde sig til fra i dag.
KL: PISA-resultater kræver, at vi i kommunerne tager ansvar8.9.2026 09:36:10 CEST | Pressemeddelelse
Danske skoleelevers færdigheder i læsning og matematik er faldet markant de seneste tre år. Det viser den nyeste PISA-undersøgelse. Det er ikke godt nok, og det kalder på handling fra kommunerne, siger KL’s udvalgsformand.
KL kvitterer for regeringens initiativer, men ny fordelingsmodel for ukrainere fjerner ikke alle udfordringer2.9.2026 15:30:12 CEST | Pressemeddelelse
Selvom regeringen har ændret modellen for, hvordan ukrainske flygtninge skal fordeles i Danmark, er der stadig brug for at drøfte, hvordan vi løser udfordringerne med boliger og indkvartering til ukrainere, lyder det fra KL
KL og Alzheimerforeningen: Ny demensplan skal have fokus på hverdagen24.8.2026 06:00:14 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 146.000 mennesker forventes at leve med demens i 2040. KL og Alzheimerforeningen foreslår derfor, at en kommende national demensplan investerer i tidligere opsporing, højere kvalitet i den kommunale indsats og bedre sammenhæng på tværs af sundhedsvæsenet, så vi kan sikre en bedre hverdag for borgere med demens.
Nu indføres 96 timers behandlingsansvar i psykiatrien3.7.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fremover bliver psykiatriske patienter, der bor i botilbud eller botilbudslignende tilbud, herunder de kommende afklaringspladser i socialpsykiatrien, omfattet af 96-timers udvidet behandlingsansvar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

