Flere samtaler om selvmord på BørneTelefonen
28.4.2019 06:00:00 CEST | Børns Vilkår | Pressemeddelelse

3.084 gange i 2018 var BørneTelefonen i kontakt med et barn, der havde tanker eller planer om at tage livet af sig selv. Det svarer til mere end otte samtaler om dagen. Det er en markant stigning siden 2013, hvor det antal kun var cirka halvt så højt.
”Det er en dybt bekymrende udvikling, at så mange børn og unge har så ondt i livet, at de har tanker om selvmord. Tallene vidner om, at alt for mange børn og unge mistrives psykisk og får ikke den nødvendige hjælp,” siger direktør i Børns Vilkår, Rasmus Kjeldahl.
Når børnene kontakter BørneTelefonen om selvmordstanker fortæller de om at være ensomme, føle sig udenfor og blive mobbet. Om ikke at føle sig gode nok, ikke at kunne leve op til deres forældres forventninger, ikke at føle sig elsket og at have lavt selvværd. Desuden er der på de fem år sket en stigning i henvendelser på BørneTelefonen fra både drenge samt yngre børn mellem 10-12 år.
”For alle børnene på tværs af køn og alder gælder, at forsøg på selvmord kan være et fortvivlet råb om hjælp i en uoverskuelig situation. De føler sig afmægtige og rådvilde, fordi de ikke kan se en vej ud af deres alt for tunge problemer,” fortæller Rasmus Kjeldahl.
Psykisk mistrivsel blandt børn og unge er generelt et voksende problem. Tre gange så mange børn og unge mellem 0-18 år får diagnosen angst eller depression som for 10 år siden, og på bare otte år er der sket en stigning i 15-åriges psykiske mistrivsel på 50 procent.
”Vi er nødt til at iværksætte en bred national strategi, der vender udviklingen, forebygger og sikrer hjælp til børnene. For eksempel er der behov for flere kloge hænder i daginstitutionerne. Små børns tryghed er afgørende for at forebygge psykisk mistrivsel senere hen,” siger Rasmus Kjeldahl.
Fakta
- I årene 2013-2018 har der været mere end 13.000 rådgivningssamtaler med børn og unge på Børns Vilkårs BørneTelefon om selvmordstanker og selvmordsforsøg. I 2013 var der 1.628 samtaler om selvmordsforsøg og selvmordstanker. I 2018 var der 3.084 samtaler om emnet. Andelen af samtaler ud fra det totale antal samtaler har været nogenlunde jævn.
- Samtalerne på BørneTelefonen om selvmordstanker og selvmordsforsøg fylder mest hos de unge fra 16 år og opefter. De udgør 11,6 procent af samtalerne med de 16-17-årige og 10 procent af samtalerne med de unge på 18 år eller derover. Der ses også en væsentlig stigning i antallet af henvendelser fra de helt unge børn i aldersgruppen 10-12 år. Antallet af henvendelser om emnet blandt denne aldersgruppe er steget fra 127 (1,8 procent) i 2013 til 324 samtaler (3,7 procent) i 2018.
- Der ses en tendens til, at antallet af drenge, der henvender sig om selvmordstanker/selvmordsforsøg, er stigende fra 143 (2,7 procent) i 2013 til 373 (4,1 procent) i 2018.
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459Billeder
Vedhæftede filer
Information om Børns Vilkår
Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
18.300 indsamlere støtter Børns Vilkårs landsindsamling for at sikre døgnåben rådgivning til børn og unge22.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
I dag afholder Børns Vilkår landsindsamling, og tusindvis af indsamlere har tilmeldt sig. Pengene går til at holde rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT åbne døgnet rundt, så børn og unge altid kan få en voksen i røret, på sms eller chat, når de står alene med svære tanker.
Holger Runes spillersæt, privat foredrag med Claus Meyer og en specialdesignet kjole af Søren Le Schmidt kommer i dag under hammeren til fordel for Børns Vilkår4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag går en helt særlig auktion i luften, når Bruun Rasmussen, i anledning af Børns Vilkårs Landsindsamling 2026, åbner for bud på en række eksklusive gaver og oplevelser. Alle indtægter går til den fortsatte drift af rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT, der holder åbent døgnet rundt.
Samvær med biologiske forældre kan være en stor belastning for anbragte børn og unge3.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på, hvor meget og hvordan anbragte børn og unge ønsker samvær med deres biologiske forældre. Systemet gør det dog svært at tilpasse og suspendere samværet, siger både fagpersoner og unge med anbringelseserfaring i ny rapport fra Børns Vilkår.
Ny rapport: Mange ukrainske børn og unge er isolerede og ensomme i danske skoler. Næsten hver fjerde giver udtryk for at mistrives23.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fire år inde i krigen i Ukraine har mange ukrainske udskolingselever fortsat svært ved at finde fodfæste i de danske almene skoleklasser. Sproglige barrierer, ensomhed og svært tilgængelige fællesskaber præger deres hverdag i skolen, og mange mistrives. Det viser en ny rapport fra Børns Vilkår.
Flere end 500 skoleklasser har skrevet aviser om ‘valg’. De bedste bliver fejret i JP/Politikens Hus d. 11. marts18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over 500 skoleklasser fra hele landet har deltaget i årets Mediekonkurrence, hvor eleverne har produceret deres egne aviser under temaet ‘valg’. Nu er de otte vinderklasser fundet. D. 11. marts bliver de fejret i JP/Politikens Hus på Rådhuspladsen i København, hvor hver klasse præmieres med diplomer og 5000 kroner til klassekassen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
