Flere meritpædagoger er et vigtigt skridt til at modvirke pædagogmangel

Uddannelses- og Forskningsministeriet har givet Københavns Professionshøjskole grønt lys til at lempe kravene til meritpædagoguddannelsen, så man fremover kun skal have to års relevant erhvervserfaring fremfor fem års erfaring.
Det glæder BUPL, der længe har efterspurgt en samlet plan for rekruttering af pædagoger. For der er et akut behov nu og de kommende 10 år.
“Børnetallet stiger drastisk, og samtidig skal der indføres minimumsnormeringer. I alt mangler vi 14.000 pædagoger de kommende ti år, og allerede nu er det mange steder svært at rekruttere pædagoger”, siger Lasse Bjerg Jørgensen, faglig sekretær og uddannelsesansvarlig i BUPL.
BUPL ser gerne, at man går skridtet videre, og at man over hele landet sænker adgangskravet fra fem til to år. For der er behov for at højne fagligheden i alle landets daginstitutioner. Allerede i dag er andelen af pædagoger i daginstitutionerne under 60 procent på landsplan, og nogle steder helt nede under 50 procent.
“Alle børn har krav på at blive mødt af kompetente pædagoger, der kan skabe gode pædagogiske rammer, hvor børnene trives, hvor de lærer og hvor de udvikler sig til hele mennesker. Det kræver, at vi får hævet pædagogandelen mærkbart, og det kræver, at vi får uddannet flere pædagoger nu”, slår Lasse Bjerg Jørgensen.
Udover at hilse regeringens seneste tiltag velkommen, håber BUPL, at Uddannelses- og forskningsministeren går skridtet videre og laver en national handlingsplan for, hvordan vi kan få flere pædagoger.
”Der er brug for, at vi helhedsorienteret ser på det her. Foruden nemmere optag for meritpædagoger og en styrket uddannelse er der en lang række andre knapper, vi skal skrue på. Lige nu er der 2000 pædagoger uden job, vi kan få tusindvis af pædagogiske årsværk, ved at pædagoger går fra deltid til fuldtid. Og så skal vi fastholde ældre pædagoger ved at tilbyde gode seniorordninger og få nogle af de tusindvis af pædagoger, der er har forladt faget, tilbage. Det gør vi kun ved at forbedre vilkårene for det pædagogiske arbejde.”
Læs BUPL´s forslag til rekruttering her: https://bupl.dk/bupl-mener/rekrutteringsudspil/
Kontakter
Laurids Bæk SimonsenPressekonsulent
Tlf:22833692lbs@bupl.dkBilleder
Information om BUPL

Sundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
Hvor ofte er normeringen på dit barns stue god nok? Det afhænger i høj grad af, hvilken kommune du bor i15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store kommunale forskelle på, hvor ofte pædagogerne oplever at have en normering på 1 medarbejder til 3 vuggestuebørn eller 1 medarbejder til 6 børnehavebørn. Det viser BUPL’s nye vilkårsundersøgelse.
BUPL: Udsatte børns fritid er glemt på finansloven29.8.2025 11:13:53 CEST | Pressemeddelelse
Der er akut behov for at redde den vigtige pulje til sociale normeringer, som i tre år har sikret bedre fritidstilbud til børn i udsatte positioner. Ellers skyller man en succes ud med badevandet, mener Elisa Rimpler, formand for BUPL.
BUPL: Der er stadig brug for bedre normeringer hos børnene25.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flertallet af pædagoger oplever sjældent eller aldrig en normering i hverdagen på mindst 1 medarbejder til 3 vuggestuebørn eller 1 medarbejder til 6 børnehavebørn. Pædagogerne står alene med store børnegrupper og savner tid til børnene. Det viser BUPL’s årlige vilkårsundersøgelse.
BUPL: For få nye pædagogstuderende kalder på politisk handling27.7.2025 18:08:14 CEST | Pressemeddelelse
Med et historisk lønløft for pædagogerne og udsigten til en styrket pædagoguddannelse er der taget vigtige skridt for at vende mange års faldende søgning til uddannelsen. Men der skal mere til for at skaffe pædagoger nok til vores børn og unge, understreger BUPL-formand Elisa Rimpler.
BUPL: Status quo for pædagoguddannelsen kalder på ny strategi for faglighed5.7.2025 15:51:47 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af ansøgere til Danmarks største uddannelse er på samme skuffende niveau som sidste år. Det kalder på flere initiativer for at løfte fagligheden, mener Elisa Rimpler, formand for BUPL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum