Flere frivillige får støtte til at fjerne plastik på danske strande
Sommeren er over os, og med solskinsvejr og ferie følger flere ture til stranden. Det er ikke altid en ren fornøjelse. For langs de danske kyster kan man finde plastik og andet affald side om side med vandlopper, tang og sandorme.
Heldigvis gør mange borgere en stor indsats for at fjerne affaldet. Nu får syv projekter fra hele landet økonomisk støtte fra Miljøministeriets Strandoprydningspulje. Det er der brug for, fortæller miljøminister Lea Wermelin:
- Havet er kilde til liv. For os mennesker, for dyr og for planter. Desværre står vi over for massive udfordringer med plastikforurening globalt. For plastik kan opholde sig i havmiljøet i mange 100 år. Det er en trussel mod dyreliv i vandet, og på de strande, hvor det skyller op. Og det ødelægger naturoplevelsen, når børnene får flasker og poser på krogen i stedet for krabber. Så de syv projekter, vi nu giver en økonomisk håndsrækning, gør et vigtigt stykke arbejde, siger miljøministeren.
Strandoprydningspuljen er en del af den nationale plastikhandlingsplan og har uddelt midler to gange årligt siden 2019.
Fortsat stor interesse fra mange forskellige ansøgere
Både private foreninger, organisationer og borgere har ansøgt om midler fra Strandoprydningspuljen. Alle projekter og ansøgninger, der levede op til formål og krav, har fået tilskud.
De frivillige, borgerdrevne projekter er et vigtigt redskab i kampen mod plastikforurening, mener Lea Wermelin:
- Regeringen arbejder målrettet på at bekæmpe plastikforurening ved at reducere unødvendigt plastikforbrug og sikre, at mere af vores affald bliver genbrugt og genanvendt. Hvis vi skal i mål, har vi brug for, at alle tager ansvar. Derfor er jeg meget glad for, at vi kan give støtte til de mange danskere, der bruger deres fritid på at beskytte vores natur.
Følgende syv projekter har fået støtte i denne ansøgningsrunde:
- DGI, We Walk, 490.000 kr
- OM-HU.dk Aps, Elsk din vinterstrand, 500.000 kr
- Race for Oceans, Race for Oceans rundt i Nordjylland, 500.000 kr
- Fonden Miljøpunkt Amager, Sammen om skraldet på Amager 2.0, 68.263 kr
- ELSK Aps, Elsk Beach Clean, 58.500 kr
- Foreningen M/V River Thames, Project Plastic Cleanup Horsens Fjord Vorsø 2022, 12.650 kr
- Natur og Kultur i Ho, Strandrensning på Skallingen, 20.000 kr
Læs mere om Strandoprydningspuljen her.
Kontakter
Anne Fønss BachKommunikationsrådgiver
Tlf:21 27 97 37anfba@mim.dkInformation om Miljø- og Ligestillingsministeriet
Miljø- og LigestillingsministerietFrederiksholms Kanal 26
1220 København K
+45 38 14 21 42https://mim.dk/
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Folketinget giver 175 millioner til beskyttelse af drikkevandet18.12.2025 12:25:18 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og aftalepartierne bag de to planlagte tilskudspuljer løfter drikkevandsbeskyttelsen med 117,2 millioner kroner, så 15 projekter til samlet 175 mio.kr. nu kan få støtte til både at beskytte flere arealer og afværge, at PFAS havner i grund- og drikkevandet.
Danmark vil tage farten af fast fashion18.12.2025 08:59:20 CET | Pressemeddelelse
I 2027 indføres nye EU-krav til tøj, og Danmark arbejder for, at de bliver et markant skridt mod en mere cirkulær økonomi. I dag bliver store mængder tøj smidt ud, fordi meget nyt tøj er designet, så det ikke kan genbruges og genanvendes. Det skal ændres i fremtiden.
Dansk EU-formandskab: FN’s miljøforsamling lander aftaler mod alle odds12.12.2025 17:33:32 CET | Pressemeddelelse
Det lykkedes mod forventning EU med Danmark som formandskab at sikre nye globale aftaler om farlige kemikalier, mineraler og metaller, og kunstig intelligens på FN’s miljøforsamling UNEA-7.
EU strammer miljøkrav til bilindustrien: Køretøjer skal kunne skilles ad og genanvendes12.12.2025 12:38:58 CET | Pressemeddelelse
Det danske EU-formandskab har landet en markant aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Aftalen vil gøre det lettere at få bilen repareret og sikrer bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer.
Miljøministeren igangsætter indsats efter ekspertvurdering af grænseværdien for nitrat i drikkevandet9.12.2025 14:05:18 CET | Pressemeddelelse
En international ekspertgruppe anbefaler, at grænseværdien for nitrat i drikkevand sænkes. Der er ingen akut sundhedsfare, og niveauerne af nitrat i drikkevandet er generelt lave, men den foreslåede grænseværdi skal styrke beskyttelsen. Miljøminister Magnus Heunicke igangsætter derfor nu en undersøgelse af, hvad der skal til for at sænke grænseværdien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum