
Flere frivillige end nogensinde rejser ud
I løbet af de seneste 5 år er der sket en fordobling i antallet af unge, der rejser ud og arbejder frivilligt i udviklingslande.
I 2017 valgte 1.332 unge at rejse ud som frivillige med Mellemfolkeligt Samvirke. Det er det højeste antal nogensinde. De rejser bl.a. til lande som Nepal, Tanzania og Vietnam, hvor de fx underviser på skoler eller børnehjem.
Stigningen er en del af en klar tendens, siger Lasse Jensen, leder af Global Contact, der står for udsendingen af frivillige i Mellemfolkeligt Samvirke.
”Vi oplever, at unge i dag i langt højere grad søger ud for at opleve verden. De er enormt interesserede i at bruge et halvt år på at blive klogere på verden og sig selv. Det er en fantastisk udvikling,” siger Lasse Jensen.
Mellemfolkeligt Samvirke er den organisation, der sender klart flest frivillige ud årligt. I 2012 sendte Global Contact 651 frivillige ud, og det tal er fordoblet siden da.
Samtidig er efterspørgslen efter nye måder at rejse ud på stigende. Fx tager et stigende antal studerende som fx bioanalytikere og sygeplejersker et praktikophold i udlandet, som en del af deres uddannelse.
”Verden er selvfølgelig blevet nemmere at rejse i, men vi mærker også, at der en stigende interesse i at forstå verden omkring os og hive erfaringer med hjem til Danmark. Det gør sig ikke mindst gældende blandt studerende. Men vi ser også flere ældre, der vælger at bruge en sommerferie på studieture til udviklingslande,” siger Lasse Jensen.
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt Lasse Jensen, leder af Global Contact i Mellemfolkeligt Samvirke på tlf. 4079 4722
Billeder
Information om Mellemfolkeligt Samvirke
Mellefolkeligt Samvirke
Kæmper for menneskers rettigheder verden over, så de kan være med til at opbygge demokratiske og bæredygtige samfund. Samtidig kæmper vi i Danmark og EU for politiske beslutninger, der tager højde for udviklingen i fattige dele af verden.
Følg pressemeddelelser fra Mellemfolkeligt Samvirke
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mellemfolkeligt Samvirke
Pensionsopsparere kræver ansvarlige investeringer24.8.2018 06:00:00 | Pressemeddelelse
Ny Megafon-undersøgelse viser, at danskerne i høj grad går op i, hvordan deres pensionsopsparinger investeres.
Pensionsrapport: Problemet kan være meget større11.6.2018 08:23:22 | Pressemeddelelse
5,5 mia. danske pensionskroner er investeret i problematiske virksomheder. Desværre kan problemet være endnu større.
Markant politisk chef til Mellemfolkeligt Samvirke6.4.2018 07:00:00 | Pressemeddelelse
Lars Koch er netop ansat som politisk chef i Mellemfolkeligt Samvirke.
Ghetto-udspil: Har regeringen talt med de unge?1.3.2018 15:06:20 | Pressemeddelelse
Regeringens udspil er spækket med tal, men ikke meget tyder på, at man har talt med borgerne. Et stort problem.
Udlændingeudspil: Dansk enegang løser intet5.2.2018 17:18:53 | Pressemeddelelse
Der er brug for internationale løsninger - ikke national enegang, mener Mellemfolkeligt Samvirke.
Danske skoler flokkes til udviklingslandene23.1.2018 06:00:00 | Pressemeddelelse
Flere skoler skifter kunst og katedraler i Firenze ud med anspændte destinationer som Uganda og Palæstina.