Flere end 468.000 ramt af voldsomme oversvømmelser i Malawi
11.3.2019 11:14:43 CET | Røde Kors | Pressemeddelelse

Regeringen har deklareret ”State of Disaster”, og Røde Kors i Malawi og Røde Kors i Danmark er i fuld gang med hjælpearbejdet.
Det er blandt andet Shire-floden, der er løbet over sine bredder, hvilket har medført de massive oversvømmelser.
”Det har regnet helt utroligt meget i flere dage. Vi kunne måle på vandstanden i floderne, at der var en oversvømmelse på vej, men vi kunne ikke forudsige præcis, hvilke områder der ville blive ramt,” siger Kirstine Primdal, der er Røde Kors i Danmarks faste udsendte i Malawi.
Folk søgte tilflugt i træerne
Røde Kors har hold med professionelle og frivillige livreddere, der allerede i dagevis har arbejdet for at redde folk fra vandmasserne:
”De fortæller, hvordan de har sejlet rundt og samlet folk op, der var kravlet op i træer for at undslippe vandmasserne,” siger Kirstine Primdal.
Derudover handler den første hjælp om at skaffe husly, rent vand og mad til de mennesker, der er ramt af oversvømmelserne, og som nu er samlet på forskellige evakueringscentre. Her deler Røde Kors nødhjælp ud i form af tæpper, spande, sæbe, mad og andet.
Der er fortsat områder af landet, hvor nødhjælpere ikke har kunnet komme frem. Derfor er der endnu ikke noget samlet overblik over, hvor slemt det står til, og hvor mange mennesker, der er ramt af katastrofen.
Røde Kors frygter, at antallet af dræbte og folk, der må evakueres, vil stige drastisk i de kommende dage, i takt med at der kommer rapporteringer ind fra de ramte områder.
Hurtig respons fra Røde Kors
Malawi Red Cross Society og Røde Kors i Danmark var hurtigt på pletten, da katastrofen indtraf. Allerede inden katastrofen var der frivillige ude for at advare landsbysamfund mod den kommende oversvømmelse.
Det skyldes, at Røde Kors i Danmark havde indsamlet data om vejret og vandstanden i floderne frem mod det voldsomme regnvejr, der har forårsaget oversvømmelserne.
”Flere af de områder, hvor vi også har langsigtede projekter, er blevet ramt af oversvømmelserne. Der har vi været i stand til at reagere hurtigt og gå i gang med hjælpearbejdet, fordi vores set-up allerede var på plads,” siger Kirstine Primdal fra Røde Kors i Malawi.
Lige nu er den store udfordring for Røde Kors at skaffe penge til at kunne udføre det nødvendige livreddende arbejde for de mange ramte mennesker.
Aktuelle tal:
468.650 er ramt af katastrofen
Mindst 30 er døde
Mindst 377 sårede
Tallene er fra Malawis Department of Disaster Management
Kontakt til Røde Kors i Malawi via Røde Kors’ pressetelefon: 35299699
Nøgleord
Kontakter
For henvendelser kontakt Røde Kors’ pressetelefon:
3529 9699
Røde Kors.dk/presse
Billeder
Information om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Kultur- og erhvervsprofiler samler stærkt millionresultat til Røde Kors4.7.2026 14:22:46 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt netværk af kultur- og erhvervspersoner har det seneste år løftet en lang række kreative projekter og initiativer til fordel for Røde Kors som en del af organisationens Klub 10 og Klub 100. Tilsammen har de indsamlet mere end 5,6 millioner kroner til Røde Kors’ hjælpearbejde i Danmark og resten af verden
Nyt samarbejde mellem Røde Kors og Aarhus Kommune skal øge livskvaliteten for sårbare aarhusianere30.6.2026 11:15:03 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen skal skabe bedre muligheder for deltagelse i fællesskaber, styrke følgeskab og støtte til sårbare ældre samt fremme mangfoldighed og lokal sammenhængskraft
"Vi har ikke været nogen steder i fem år": Sommerferien gør ondt i økonomisk trængte familier29.6.2026 05:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien føles lang uden noget at se frem til, og for flere økonomisk trængte familier er det ikke en tid, der er forbundet med glæde. Flere forældre fortæller, at deres børn er flove over at skulle tilbage i skole og fortælle om en ferie uden oplevelser. Det viser en ny undersøgelse fra Røde Kors
Ingen varer over 100 kr i Røde Kors Butik på Roskilde Festival26.6.2026 13:28:19 CEST | Pressemeddelelse
Har du glemt solbrillerne, regnjakken eller tasken til festivalpladsen? Fra onsdag til lørdag kan festivalgæster gøre billige og mere bæredygtige fund i Røde Kors’ pop-up butik på Roskilde Festival.
Røde Kors: Vær ekstra opmærksom i varmen – også på dem, du er sammen med23.6.2026 15:35:21 CEST | Pressemeddelelse
Mind hinanden om at drikke væske nok, søg skygge og hjælp med at køle en person, der er blevet overophedet, ned
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


