Fladsnudede hunde lider af søvnapnø
6.7.2023 05:00:00 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Hunde med flade snuder lider af søvnapnø, viser et nyt, finsk studie. Det er endnu et punkt til en lang liste af bekymringer for fladsnudede hunde, lyder det fra Dyrenes Beskyttelse.

Hunde med flade snuder lider af dårlig søvn og øget risiko for søvnapnø, viser ny forskning
Hunde har ligesom mennesker brug for søvn for at fungere optimalt. Derfor er det bekymrende, at ny forskning viser, at hunde med fremavlede flade snuder langt oftere oplever vejrtrækningsstop under søvnen sammenlignet med deres langsnudede artsfæller.
Forskerne fra Helsinki Universitet har udviklet et halsbånd, der kan måle hundenes søvnkvalitet om natten. I et studie med 24 hunde viser målingerne med halsbåndet, at hunde med flade snuder sover markant dårligere end hunde med længere snuder. De fladsnudede hunde i studiet oplevede hyppigere vejrtrækningsstop og snorkede mere. Forskerne sammenligner hundenes tilstand med søvnapnø, som også kendes fra mennesker.
Fladsnudede hunde, også kendt som brachycephale hunde, er generelt mere tilbøjelige til at udvikle luftvejslidelser. Hvis de også lider af søvnapnø-lignende symptomer, kan det få alvorlige konsekvenser for deres livskvalitet.
- Både hunde og mennesker, der lider af søvnapnø, vil opleve øget træthed i løbet af dagen, hvilket har stor indflydelse på deres generelle velbefindende. Man kan forestille sig, at man vågner flere gange om natten, fordi ens luftveje simpelthen er blokerede, siger Jens Jokumsen, familiedyrschef i Dyrenes Beskyttelse.
Avlen er altafgørende
Ifølge de finske forskere er søvnapnø hos mennesker omfattende undersøgt. Resultaterne viser, at det kan øge risikoen for andre tilstande som forhøjet blodtryk og hjertekarsygdomme. Det kan påvirke immunforsvaret, hormonerne og stofskiftet i kroppen, hvilket er afgørende for livskvaliteten. Forskerne ved endnu ikke om det samme er gældende for de fladsnuede hunde, men risikoen understreger behovet for sundere avl, ifølge Dyrenes Beskyttelse.
- Vi ved, at disse racer er meget populære, og derfor er det afgørende, at både hundeejere og opdrættere er opmærksomme på hundenes sundhed, siger Jens Jokumsen.
Han er ikke i tvivl om, at avlen har stor betydning for hundenes dårlige søvn. Problemet ligger i den såkaldte overtypning, hvor bestemte karakteristika for racen bliver overdrevet gennem avlen, hvilket får alvorlige konsekvenser for dyrene.
- At hunde i dag lider af søvnapnø skyldes, at vi i årevis har avlet hunde med abnormiteter og lidelser. Det naturlige udseende er blevet avlet væk, og nu står vi med hunde, der dagligt kæmper med vejrtrækningen og mange andre lidelser, siger Jens Jokumsen.
I Danmark er der ingen lovgivning, der sikrer, at avl kun må ske på sunde individer, som en lang række EU lande ellers har indført.
Studiet, der blev finansieret af Agria Dyreforsikring, blev udført på en gruppe på i alt 24 hunde. Af disse var tolv hunde fladsnudede, herunder ni franske bulldogs, en engelsk bulldog, en cavalier king charles spaniel og en bullmastiff. Kontrolgruppen, der havde længere snuder, bestod af tre labrador retrievere, to golden retrievere, to basset fauve de bretagne, en laplandsk hyrdehund, en whippet, en walisisk terrier, en spansk vandhund og en irsk setter.
Rettelse: Artiklen er opdateret d. 21.09.2023. Tidligere angivet var en række følgesygdomme som søvnapnø medfører. Disse er videnskabeligt bevist for mennesker, men der mangler endnu data på om de også er gældende for hunde.
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Bred alliance for svinevalg: Grisefabrikker koster danskerne alt for dyrt3.3.2026 20:00:00 CET | Pressemeddelelse
En bred alliance for et svinevalg blev lanceret på tirsdagens svinestopmøde på Christiansborg. En af Initiativtagerne bag peger på svineproduktionen som den gordiske knude for kriserne med dyrevelfærd, drikkevand og levende havmiljø. Løsningen er politisk mod til at forvandle landbrugets dyrefabrikker.
Alt for mange fortryder deres kanin: Internaterne drukner i dyr20.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kaniner er blandt de dyr, der venter længst på adoption, og presset på Dyrenes Beskyttelses internater er vokset de senere år. Ifølge organisationen skyldes det især uplanlagte kuld og børn, der hurtigt mister interessen for deres kanin.
Hold af kaniner er det vilde vesten – der er brug for lovgivning nu11.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Misforståelser og manglende regler har i årevis betydet, at kaniner lider under forhold, der er milevidt fra deres behov. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri til at handle på dét, politikerne allerede er enige om: Nemlig at velfærden for kaniner skal forbedres.
Godt nyt fra internater: Færre kæledyr kom i klemme i 202510.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelses internater fandt nye hjem til 7.000 dyr i 2025. Det er knap ti procent færre end i året før, og måske et tegn på mere ansvarligt dyreejerskab, håber organisationen.
Laveste antal dumpede dyr siden 2020 – men problemet er langt fra løst6.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af dumpede dyr faldt i 2025 til det laveste niveau i fem år. Det glæder Dyrenes Beskyttelse, men 1.041 dyr blev stadig efterladt til en uvis skæbne – det svarer til knap tre dyr om dagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum