Fjernvarme på vej til Osted
Der var stor interesse til informationsmødet om fjernvarme i Osted, hvor flere end 300 interesserede var mødt op for at høre, hvad forsyningsselskabet Fors A/S kunne tilbyde.

Osted i Lejre Kommune er udpeget til et af de områder, der får tilbuddet om fjernvarme. Det var der mange, der gerne ville høre om.
”Vi er glade for den store interesse for fjernvarme, som vi mærker, når vi holder informationsmøder. Nu er det tid til, at interesserede tilmelder sig, hvis de gerne vil have fjernvarme til byen. Det kræver nemlig, at 70 % tilmelder sig, før vi kan arbejde videre med projektet,” fortæller kundedirektør Rikke Saltoft fra Fors A/S.
I alt er der cirka 1000 husstande i Osted, og 70 % af dem skal tilmelde sig, før Fors A/S arbejder videre med projektet. Det skyldes, at det opbakningen skal være høj, før det økonomisk kan betale sig at få fjernvarme.
Lige nu og frem til 30. november 2023 kører Fors A/S med en kampagnepris på 25.000 kr.
Gennem længere tid har der været fokus på fjernvarme som en miljøvenlig og økonomisk fordelagtig opvarmningsform. Men udover det er fjernvarme også et fremtidssikret, nemt og støjsvagt alternativ til mange andre opvarmningsformer.
”Fjernvarme har mange fordele. Blandt andet skal du ikke tænke over larm fra varmekilden. Hverken i forhold til dig selv eller naboen. Derudover er fjernvarme fremtidssikret, da vi kan udskifte, hvad fjernvarmen er produceret af, uden at vi skal forstyrre kunden. Det er godt både i forhold til miljøet, hvor vi kan vælge den bedste mulige brændsel, men også i forhold til økonomien, hvor vi kan vælge det, der er økonomisk bedst for vores kunder. Så alt i alt en god balance mellem nemhed, miljøvenlighed og økonomisk fornuft,” siger Rikke Saltoft.
Fors A/S er ejet af kommunerne Holbæk, Lejre og Roskilde og drives efter hvile-i-sig-selv-princippet. Det betyder, at selskabet ikke må give overskud eller underskud. Derfor beregnes priserne ud fra, hvad det koster at levere og drifte fjernvarme – og ikke efter, hvor mange penge der kan tjenes til ejerne.
Det er muligt at få mere information og tilmelde sig på fors.dk/osted
Kontakter
Mette Ryberg HerskindPresse- og kommunikationschefPresse & Kommunikation
Tlf:51841446mrh@fors.dkBilleder
Om Fors A/S
Hos Fors A/S er vi cirka 200 medarbejdere, der leverer vand, fjernvarme, renser spildevand, indsamler affald og driver genbrugspladser. I alt når vi hver dag 200.000 kunder med et eller flere af vores produkter.
Vi er ISO-certificerede for at sikre sammenhæng mellem strategi, politikker, procedurer og konkrete handlinger. Læs mere om vores ISO-certificering her.
Følg pressemeddelelser fra Fors A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fors A/S
Her er de nye kundevalgte bestyrelsesmedlemmer i Fors4.12.2025 09:36:34 CET | Pressemeddelelse
Fors Kundevalg 2025 er vel overstået, og to nye bestyrelsesmedlemmer samt to suppleanter er valgt fra 2026. Samtidig har flere end tre gange så mange valgt at stemme i forhold til seneste kundevalg for fire år siden.
Fors skal kloakere tre områder på Tuse Næs3.12.2025 14:19:45 CET | Pressemeddelelse
De kommende år skal Fors spildevandskloakere tre områder på Tuse Næs. Kloakeringen har til formål at sikre en mere miljøvenlig og driftssikker spildevandsløsning.
Det går fremad med fjernvarmen i Vindinge24.11.2025 13:00:03 CET | Pressemeddelelse
Fjernvarmeudrulningen i Vindinge skrider fremad som planlagt. Anden etape er i sin afsluttende fase, og lige om hjørnet ligger tredje og sidste etape. Tæt på 600 vindingeborgere har tilmeldt sig fjernvarmen, og der stadig plads til flere.
Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Sådan stemmer du til Fors Kundevalg 202517.11.2025 13:45:29 CET | Pressemeddelelse
Så snart kommunalvalget er overstået, er der ét kryds mere at tage stilling til. Fra den 19. november kan du nemlig stemme til Fors Kundevalg 2025. Valget er digitalt og kan klares fra sofaen.
Få indflydelse på 200.000 menneskers hverdag9.9.2025 11:00:23 CEST | Pressemeddelelse
Som bestyrelsesmedlem i Fors er der mulighed for at få indflydelse på knap 200.000 menneskers hverdag og ikke mindst på et forsyningsselskab optaget af grønnere løsninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

