Fjernvarme er også solvarme
10.3.2021 13:13:58 CET | Silkeborg Forsyning | Pressemeddelelse

Silkeborg Forsyning er med i forreste linje i Dansk Fjernvarmes landsdækkende kampagne, der under sloganet "Fremtiden lige for vores fødder" skal øge borgernes viden om fjernvarme.
Kampagnen skal oplyse og overbevise om, at fjernvarme er det klimavenlige, fremtidssikrede og rigtige valg, når danskerne skal vælge en varmeløsning i deres huse.
Silkeborg Forsyning bakker op om kampagnen med budskaber om, at fjernvarme er komfortabelt, klimavenligt og godt på vej mod at blive CO2-neutral, fortæller direktør i Silkeborg Forsyning, Jens Bastrup.
”Fjernvarme er stabil, nem og klimavenlig varme i dit hus. Og fjernvarmen er en afgørende løftestang for den grønne omstilling i Danmark. Her i Silkeborg er fjernvarme også solvarme, og inden for en kort årrække bliver fjernvarmen udelukkende produceret af vedvarende energikilder,” siger Jens Bastrup.
Lokal synlighed for fjernvarme i Silkeborg
Silkeborg Forsyning har besluttet at køre en lokal kampagne, der skal skabe opmærksomhed omkring fordelene ved fjernvarme. Et af tiltagene er radioreklamer til Radio Silkeborg og Radio Alfas omkring 94.000 lyttere. Centralt for kampagnen er også silkeborgforsyning.dk/fjernvarme, som er Silkeborg Forsyning egen hjemmeside om fjernvarme, der løbende bliver udviklet.
Jens Bastrup håber på, at budskaberne omkring fjernvarme som det rigtige klimavalg og det nemme og bekvemme som forbruger gør indtryk:
”I Silkeborg producerer vi allerede 20 procent af fjernvarmen på ren solvarme. Og inden for de næste små ti år gør vi fjernvarmen klimaneutral ved at indføre ny, klimavenlig teknologi på vores kraftvarmeværk. Derudover er fjernvarme stabil varmeforsyning på en bekvem og tilgængelig måde for kunden,” siger Jens Bastrup.
Dansk Fjernvarme: Det er afgørende, at vi står sammen
I Dansk Fjernvarme er de glade for opbakningen fra Silkeborg Forsyning og de omkring 120 andre forsyningsselskaber, der også er med. Opbakningen er vigtig, for at alle får øjnene op for fjernvarme, siger direktør Kim Mortensen:
”Det er vigtigt, at vi står sammen i fjernvarmebranchen og gør en indsats for at fortælle hele Danmark, at vi allerede har fremtidens nemme, stabile og klima- og komfort-venlige varmeforsyning liggende lige ude i jorden. Så stor tak til Silkeborg Forsyning for at bidrage til den vigtige sag og til at sikre grøn varme til boligejerne,” siger han.
Fjernvarmekampagnen kører til og med uge 12 i denne omgang, men vil igen blive lanceret i diverse medier sidst på året i forbindelse med kommunalvalget.
Læs meget mere om Dansk Fjernvarme kampagne på www.grønfjernvarme.nu
Fjernvarme i Silkeborg
- Mange tusinde glade fjernvarmekunder varmer hver dag deres huse op med fjernvarme fra kraftvarmeværket og i sommermånederne fra verdens største solpark.
- Grøn og klimavenlig solvarme fra verdens største solfangeranlæg leverer allerede 20 procent af varmen i Silkeborg.
- I Silkeborg bruger vi naturgas i vores moderne og højteknologiske kraftvarmeværk. Det er bedre for klimaet, end hvis vi f.eks. brugte kul. Og meget bedre end individuelle olie- og gasfyr.
- Vi er godt på vej til at udfase naturgassen frem mod 2030, så vi får en CO2-neutral fjernvarme i Silkeborg.
- I løbet af 2024, har vi gennem ny teknologi på kraftvarmeværket nedsat CO2-udledningen fra fjernvarmeproduktionen i Silkeborg med næsten 70 procent, regnet fra 2016.
- Det svarer til omkring 12.000 almindelige bilers CO2-udledning. Om året vel at mærke.
- Det svarer også til, hvad omkring 11.500 standardhuse med naturgasopvarmning udleder af CO2 om året.
Kontakter
Bjørn Kock LærkedahlKommunikationsansvarlig
Bjørn er kommunikations- og presseansvarlig i Silkeborg Forsyning
Jens Frederik BastrupDirektør
Jens er administrerende direktør i Silkeborg Forsyning
Billeder





Links
Information om Silkeborg Forsyning
Følg pressemeddelelser fra Silkeborg Forsyning
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Silkeborg Forsyning
Silkeborg Forsyning indgår nyt samarbejde og indfører el-drevne skraldebiler13.3.2026 10:12:42 CET | Pressemeddelelse
Silkeborg Forsyning A/S har skrevet kontrakt med renovatørvirksomheden City Container Danmark A/S om hentning af silkeborgensernes affald. Dermed tager Silkeborg Forsyning endnu et skridt i retning af at reducere sit klimaaftryk.
Voel siger ja tak til fjernvarme9.2.2026 10:54:20 CET | Pressemeddelelse
Efter en stærk afslutning på kampagneperioden i Voel, kan Silkeborg Forsyning nu fortælle, at tilslutningen til fjernvarmeprojektet er over målet om de minimum 55 procent.
Silkeborg Vand og Spildevand søger bestyrelsesmedlemmer til bæredygtig udvikling14.1.2026 09:01:48 CET | Pressemeddelelse
Silkeborg Vand A/S og Silkeborg Spildevand A/S søger kandidater til bestyrelsen, der kan bidrage til udviklingen af den bæredygtige forsyning inden for vand- og spildevand. Visdom, strategiske evner og interesse for miljø og klima er gode egenskaber for de nye bestyrelsesmedlemmer.
Nu kan Voel tilmelde sig fjernvarme1.10.2025 08:46:30 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 1. oktober kan Voel tilmelde sig fjernvarme fra Silkeborg Forsyning. For at projektet kan blive til virkelighed, kræver det, at mindst 55 procent tilmelder sig inden den 8. februar 2026.
Silkeborg Forsyning vil levere fjernvarme til 2.500 husstande syd for Silkeborg23.6.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er lykkedes at justere det store fjernvarmeprojekt syd for Silkeborg, så omkring 2.500 husstande kan få glæde af nem, stabil og fremtidssikker fjernvarme fra Silkeborg Forsyning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
