Fitnesscentrene er klar til at støtte regeringens sundhedsudspil
15.3.2022 17:06:55 CET | SMVdanmark | Pressemeddelelse
Sundhedsudspillet, som regeringen netop har offentliggjort, introducerer blandt andet partnerskabet: ”Generation Aktiv”, der skal styrke unges trivsel gennem bevægelse og sunde fællesskaber med inddragelse af blandt andet erhvervslivet.
Det får ros fra Kasper Munk Rasmussen, chefkonsulent i SMVdanmark.
”Vi står i en situation efter coronakrisen, hvor 58 pct. af danskerne ikke lever op til WHO’s minimumsanbefalinger for fysisk aktivitet. Det er derfor vigtigt, at der nu kommer ambitiøse løsninger på bordet, som kan øge danskernes incitament til at være fysisk aktive. Her kommer vi længst, hvis vi inddrager fitnesscentrene rundt om i landet, som er der, hvor en stor del af danskerne får deres motion,” siger han.
Regeringens udspil rummer et særligt fokus på fysisk inaktivitet hos børn og unge og med god grund: Næsten 8 ud af 10 blandt de 11-15-årige lever ikke op til Sundhedsstyrelsens anbefalinger om fysisk aktivitet. Tværtimod bruger de 11-15-årige i gennemsnit knap 11 timer på stillesiddende adfærd i hverdagen. SMVdanmark peger på, at det er vigtigt, at man tænker nyt i forhold til de unge, da man tilsyneladende ikke har formået at vende den negative udvikling.
“Vi foreslår, at man blandt andet styrker muligheden for at samarbejde med lokale fitnesscentre. Eksempelvis er der en del af de puljer, der findes på folkeskoleområdet, der kun kan bruges til at samarbejde med foreninger, og det udgør en barriere for de skoler, der gerne vil samarbejde med private fitnesscentre,” fortæller Kasper Munk Rasmussen.
Han henviser til, at private fitnesscentre bør inddrages ifm. valgfag, som en del af idrætsundervisningen eller som tilbud til inaktive elever. Fitnesscentrene har nemlig både de fysiske rammer og erfaring med at tilrettelægge relevante og skræddersyede træningsforløb, der kan spille ind i undervisningen i grundskolen
Tallene viser med al tydelighed, at vi har brug for at styrke lysten til og muligheden for at dyrke motion i Danmark: Andelen af inaktive mænd er steget fra 15,4 pct. til 19,2 pct. fra 2010 til 2021. Blandt kvinder er 18,9 pct. inaktive i 2021 mod 16,3 pct. i 2010. I alt er det således næsten hver 5., der er inaktiv. Det svarer til godt 900.000 danskere over 18 år.
Kontakter
David ElmerKommunikationschef
Tlf:+45 53 85 53 70elmer@smvdanmark.dkKasper Munk RasmussenChefkonsulent
Tlf:+45 61 96 39 80rasmussen@SMVdanmark.dkInformation om SMVdanmark
Om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
SMVdanmark roser ny cyberaftale: Vigtig styrkelse af erhvervslivets digitale sikkerhed28.1.2026 16:44:35 CET | Pressemeddelelse
En bred politisk aftale om cybersikkerhed er netop landet. SMVdanmark ser det som et vigtigt skridt i retning af at gøre små og mellemstore virksomheder mere robuste over for en voksende cybertrussel.
SMVdanmark: Aftale om differentieret moms på fødevarer er ren populisme og dyrt bureaukrati28.1.2026 10:18:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og en række partier har i dag præsenteret en aftale om at sænke momsen på fødevarer fra 2028. SMVdanmark retter skarp kritik mod aftalen, som vil koste milliarder i administration hos virksomhederne og næppe have stor påvirkning på forbrugerpriserne. "Det er ren populisme op til et valg," siger Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark.
SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms27.1.2026 11:15:53 CET | Pressemeddelelse
Fødevarechecks har ikke stået på SMVdanmarks ønskeseddel. Det er dog trods alt bedre end at indføre en ny differentieret fødevaremoms, som også har indgået i de politiske forhandlinger. SMVdanmark advarer kraftigt mod den øgede bureaukratisering, som en eventuel ny momsstruktur vil medføre.
Boghandlerforeningen bliver en del af SMVdanmark8.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boghandlerforeningen har meldt sig ind i SMVdanmark. Det skal sikre effektiv drift af foreningen og give medlemmerne adgang til en lang række fordele. Fra juridisk rådgivning til rabatter på forsikringer og udstyr.
Bankgebyrer er eksploderet: SMVdanmark opfordrer til øget gennemsigtighed og skærpet konkurrence2.1.2026 08:57:52 CET | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser, at bankernes gebyrer er steget næsten 40 procent siden 2015, mens renteudgifterne er fordoblet på få år. Udviklingen lægger særligt pres på mindre virksomheder, som i forvejen har sværest ved at forhandle vilkår.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
