Fire nye stærke navne i DI Østjyllands bestyrelse
5.4.2022 14:49:29 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Efter DI Østjyllands generalforsamling tirsdag den 5. april 2022 er der nu fire nye profiler med i bestyrelsen. Det er CEO & partner Louise Vesterskov Sørensen, Sørensen Læder A/S, managing director Irene Katballe, Schjerning Farver A/S, afdelingsdirektør Peter Nordheim, Per Aarsleff A/S og økonomidirektør Uffe Pedersen, Arla Danmark.
Stiftende partner Anders Strange, AART Architects, blev genvalgt som formand.
Adm. direktør Morten Sæderup Nielsen, AVK International A/S, blev genvalgt som næstformænd.
DI Østjyllands bestyrelse ser herefter således ud:
- Stiftende partner Anders Strange, AART Architects A/S
- Adm. direktør Morten S. Nielsen, AVK International A/S
- Adm. direktør Lars Brunsø, Akva Waterbeds A/S
- Adm. direktør Rene Hougaard Brund, Scanpan A/S
- Direktør Jens Egdal, Rambøll Danmark A/S
- Adm. direktør Peter Sejer, Sciteq A/S
- Adm. direktør Lars Sørensen, Vognmand Johs. Sørensen & Sønner A/S
- Senior Vice President Jørgen O. M. Laursen, Terma A/S
- Tømrermester Michael Ancher, E. Anker & Søn A/S
- Afdelingsdirektør Peter Nordheim, Per Aarsleff A/S
- CEO & partner Louise Vesterskov Sørensen, Sørensen Læder A/S
- Managing director Irene Katballe, Schjerning Farver A/S
- Økonomidirektør Uffe Pedersen, Arla Danmark
Bestyrelsen tog samtidig afsked med næstformand kommunikationsdirektør Kasper Ibsen Beck, Arla og mangeårigt bestyrelsesmedlem adm. direktør Preben Rasmussen, Skovby Møbelfabrik A/S, som begge blev takket for deres store indsats.
Følg os på:
Kontakter
Teamleder i DI Michael Jul-Nørup Pedersen: 2924 7009
Presserådgiver Lars Bøgeskov, tlf. 2236 3138
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Mette F’s formueskat kan ramme 850.000 danskeres job og gør Danmark 16 mia. kr. fattigere om året26.2.2026 19:06:33 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokraternes formueskat vil gøre Danmark markant fattigere hvert år, og det vil ramme arbejdspladser i de danske familievirksomheder.
DI: Skadeligt forslag om formueskat26.2.2026 13:17:49 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri advarer mod Socialdemokratiets forslag om at indføre en formueskat og kalder det gift for danske arbejdspladser.
DI om valgkampen: Vi har ikke et valg26.2.2026 12:48:22 CET | Pressemeddelelse
Hvis politikerne vil bevare arbejdspladser og udvikle Danmark, er det helt nødvendigt, at der fortsat er penge i den fælles kasse, og det kan ingen politikere løbe fra, lyder det fra Dansk Industri
DI om 2035-plan: Fremtiden skal ikke betales af højere skatter24.2.2026 10:20:07 CET | Pressemeddelelse
Der er gode elementer i regeringens 2035-plan, men der mangler desværre fokus på, hvor pengene til fremtidens vækst og velfærd skal komme fra, lyder det fra Dansk Industri, der kritiserer, at flere partier i stedet vil hæve skatterne.
DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark23.2.2026 07:47:23 CET | Pressemeddelelse
Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en landsdækkende kampagne om sikker innovation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

