Finanslov mangler løsninger til at skaffe flere hænder

- Den absolut største udfordring for danske ledere netop nu er den voldsomme mangel på arbejdskraft, som efterhånden de fleste brancher oplever. Derfor er det særdeles skuffende, at der endnu ikke er leveret politiske løsninger på den problematik, og at den udfordring slet ikke adresseres i den nye finanslov. Det er simpelthen ikke godt nok i en situation, hvor det er helt afgørende for både den private og den offentlige sektor at få politisk hjælp til at finde kvalificeret arbejdskraft.
Sådan siger Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør i Lederne, om den politiske aftale om finansloven for 2022, som S-regeringen netop har indgået med dens støttepartier og Kristendemokraterne. Derimod er hun godt tilfreds med, at forligspartierne har besluttet at fastholde det såkaldte servicefradrag, hvor man kan få skattefradrag for eksempelvis rengøring og vinduespudsning i hjemmet.
- Vi ved fra undersøgelser, at kvinderne desværre stadig tager klart den største del af slæbet med arbejdet i hjemmet, og det kan medvirke til at bremse kvinders karriere. Derfor er det afgørende for at få flere kvinder i ledelse, at familierne har fornuftige muligheder for at købe sig til hjælp. I Lederne havde vi gerne set, at servicefradraget var blevet hævet, men vi er godt tilfredse med, at det trods alt fastholdes på det nuværende niveau i en situation, hvor der har været meget debat om fradragets fortsatte eksistens, siger Bodil Nordestgaard Ismiris.
Kontakter
Søren KudahlPressechef
Tlf:2338 4211sku@lederne.dkBilleder
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 202520.11.2025 12:20:17 CET | Pressemeddelelse
Med en kombination af analytisk skarphed og evnen til at få sine medarbejdere med sig, har Niels B. Christiansen skabt ekstraordinære resultater som adm. direktør i LEGO Koncernen.
De fleste er glade for deres leder17.11.2025 09:05:59 CET | Pressemeddelelse
Otte ud af ti danskere har et godt forhold til deres nærmeste leder. Det viser en ny stor undersøgelse af relationen mellem medarbejdere og ledere.
I nogle kommuner er faglærte unge næsten forsvundet13.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er markante forskelle på, hvor mange unge der vælger en erhvervsuddannelse, alt efter hvor i landet de er vokset op. I Gentofte Kommune nord for København tager 35 unge en gymnasial uddannelse for hver én, der vælger en erhvervsuddannelse. I Morsø Kommune på Mors er billedet markant anderledes – her er der lige mange unge, der tager en erhvervsrettet uddannelse, som unge der vælger gymnasiet. Tallene viser en tydelig geografisk skævhed i, hvor de kommende faglærte skal findes, og hvor manglen risikerer at blive størst i fremtiden. ”Vi ser to scenarier udspille sig på samme tid. I nogle dele af landet vælger langt de fleste unge gymnasiet, mens erhvervsuddannelserne har svært ved at tiltrække elever. I andre egne er det mere jævnt fordelt. Det betyder, at vi i fremtiden kan stå med meget forskellige udfordringer – både for arbejdsmarkedet og for de lokale erhverv,” siger uddannelsespolitisk chefkonsulent Nina Christine Schwarz fra Lederne. Størst skævhed nord for København Især komm
CV’et er stadig nøglen til drømmejobbet3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ledere lægger vægt på sammenhæng og ægthed i dit CV – korte ansættelser skal forklares.
Lederne: Gaver til alle – men svar på de store spørgsmål efterlyses23.10.2025 14:00:43 CEST | Pressemeddelelse
I Finanslovsaftalen for 2026 er der gaver til alle samt vigtige tiltag for klimasikring og for seniorerne på arbejdsmarkedet. Men svarene på de store spørgsmål skubber regeringen foran sig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
