Fik gratis briller på deres fødselsdag

Mette Vestbjerg Antonsen og Christian Brendstrup fik begge en ekstra fødselsdagsgave, da de fyldte 40 år den 9. november. De havde hørt i radioen, at Louis Nielsen fejrede deres 40-års fødselsdag samme dag og derfor inviterede alle, der fyldte 40 år den 9. november ind til gratis briller. De mødte derfor begge op hos Louis Nielsen i Silkeborg på deres runde fødselsdag.
- Det var da dejligt og meget overraskede at få en ekstra fødselsdagsgave helt gratis, fortæller Mette Vestbjerg Antonson, der valgte flerstyrkebriller fra Karen Millen og flerstyrkesolbriller fra DAY.
Christian Brendstrup hørte om den ekstra fødselsdagsgave fra kammerater, der drillede ham med, at han rundede det skarpe hjørne.
- Det var mine kammerater, der prikkede til mig, fordi jeg rundede de 40 år. De fik lidt sjov ud af det, og jeg fik gratis briller, så alt er godt, fortæller han og griner.
Christian Brendstrup valgte flerstyrkebriller fra Hackett og solbriller fra Louis Nielsens egen kollektion.
Både Mette og Christian fik to par hver, fordi Louis Nielsen fast kører med 2for1, hvilket betyder, at man kan få 2 par briller for et par brillers pris. Prisen var i dette tilfælde gratis.
Louis Nielsen åbnede sin første butik i Aalborg for 40 år siden, i 1978, og det var den fødselsdag, som butikken i Silkeborg fejrede. Butikken i Silkeborg åbnede i 2000.
Billeder
Information om Louis Nielsen
Følg pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Fra i dag kan du købe fyrværkeri, men mange glemmer beskyttelsesbrillerne. Optikere over hele landet deler dem gratis ud15.12.2025 08:12:00 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Øjenforeningen og Dansk Blindesamfund deler Louis Nielsens butikker flere end 15.000 gratis beskyttelsesbriller ud for at passe på danskernes syn og forebygge øjenskader nytårsaften.
Louis Nielsen har lanceret brillekollektion med LykkeLiga - udvalgt af LykkeLigas stjerner selv3.12.2025 11:39:33 CET | Pressemeddelelse
Louis Nielsen har lanceret en ny brillekollektion sammen med LykkeLiga. Kollektionen "Selected by LykkeLiga" er sammensat af LykkeLigas spillere. Sammen ønsker LykkeLiga og Louis Nielsen at sætte fokus på vigtigheden af et godt syn
Belønnet for sin hjælpsomhed: Maria fik personlig halskæde som tak20.11.2025 10:19:55 CET | Pressemeddelelse
Optikerassistent Maria Jensen fra Louis Nielsen Ringsted fyldte 30 år den 14. november, men fik årets bedste gave allerede i september: En håndlavet halskæde designet specielt til hende af en taknemmelig kunde. Den personlige gestus er blevet et symbol på alt det, Maria Jensen elsker ved sit arbejde.
Ny kåring: Louis Nielsen blandt de bedste arbejdspladser i verden20.11.2025 09:23:03 CET | Pressemeddelelse
Louis Nielsen blev tidligere på året kåret som Danmarks bedste arbejdsplads for tredje år i træk. Nu hædres virksomheden som den 12. bedste på verdensplan
Vickie fik opdaget alvorlig øjensygdom efter sundhedstjek hos Louis Nielsen: "Jeg troede bare, at jeg skulle have nye briller"22.8.2025 09:37:37 CEST | Pressemeddelelse
38-årige Vickie Hoffgaard tog til Louis Nielsen i Ringsted for at få nye skærmbriller. En synstest med sundhedstjek viste ved hjælp af avanceret OCT-scanning, at hun havde tegn på nethindeløsning, selvom hun ikke selv kunne mærke noget. Nethindeløsning kan resultere i blindhed. Derfor kom hun akut i behandling på hospitalet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
