Figenmarmelade fra Give nomineret til prestigefyldt international detailpris

Det anerkendte European Supermarket Magazine er igen i år vært for European Private Label Awards, som kårer de mest slagkraftige og innovative produkter, der er til salg hos de europæiske dagligvarekæder.
I år har et af Lidl Danmarks egne produkter, Figenmarmelade fra dagligvarekædens Deluxe-sortiment, fundet vej til nomineringslisten over årets bedste morgenmadsprodukter.
Marmeladen produceres af Give Konfekture, hvor direktør Jacob Jensen er stolt over, at virksomhedens produkt i Lidl nu er i finalen ved den prestigefyldte, internationale detailpris.
”Vi er utrolige glade og stolte over nomineringen. Det betyder, at der bliver lagt mærke til vores produkter, og det er en stor anerkendelse af vores arbejde med at udvikle kvalitetsprodukter til dagligvarekæder som Lidl. Nu håber vi selvfølgelig, at vores marmelade går hele vejen og vinder prisen som det bedste morgenmadsprodukt,” siger Jacob Jensen, direktør hos Give Konfekture.
Hos Lidl Danmark glæder indkøbsdirektør, Rasmus Pape, sig ligeledes over den fornemme nominering.
”Vi har stort fokus på at udvikle vores egne private label-produkter, og her er Figenmarmeladen fra Deluxe-sortimentet et godt eksempel. Deluxe-serien klarer sig supergodt i butikkerne, og vi har oplevet, at kunderne vælger en række af produkterne fra Deluxe til, når de handler i Lidl.”
Nyt eksporteventyr i vente
Den familieejede virksomhed i Give blev grundlagt i 1989 og producerer i dag marmelade- og frugtblandinger til blandt andet detailmarkedet.
I 2018 indgik Give Konfekture et samarbejde med Lidl Danmark, og det har åbnet dørene til nogle helt nye eksportmarkeder.
”Vores samarbejde med Lidl Danmark har skabt adgang til nye markeder uden for landets grænser, hvor vores produkter nu skal testes af i flere Lidl-lande. Det giver os muligheder for at komme endnu længere ud med vores produkter i Europa. Vi er nu spændte på, hvad europæernes smagsløg mener om marmelade fra Give – og om nomineringen til European Private Label Awards kan skabe positiv interesse og være med til at åbne nogle nye døre,” siger Jacob Jensen.
Figenmarmelade er et blandt fire nominerede produkter til årets morgenmadsprodukt.
Vinderne af European Private Label Awards 2022 kåres i marts.
Fakta om Lidl Deluxe
Deluxe er en luksuriøs kollektion af mad- og drikkevarer, som du finder eksklusivt i Lidl. Alt i vores Deluxe-sortiment er særligt udvalgt for dets kvalitet og håndværk. Under vores Deluxe-sortiment finder du både lækre oste, smagfuldt pålæg, søde desserter og meget mere.
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder

Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 165 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Det betaler sig at handle i Lidl: Vinder Avisen Danmarks pristjek og sænker samtidig priserne på over 100 hverdagsvarer10.10.2025 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidls budskab, om at det betaler sig at gøre sine indkøb hos dem, beviser sig i virkeligheden. I Avisen Danmarks store pristjek løber dagligvarekæden nemlig med sejren. Pristjekket er foretaget inden Lidl torsdag d. 9. oktober sænkede prisen på over 100 hverdagsprodukter.
Lidl gør hverdagen billigere for forbrugerne: Sænker prisen på over 100 hverdagsprodukter9.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra torsdag tilbyder Lidl over 100 hverdagsvarer til nye, lave priser. Det er nogle af de mest solgte produkter som smør, kød, kaffe, rugbrød og toiletpapir, der nu bliver sat ned i dagligvarekædens butikker. Kunderne skal have en billigere hverdagsindkøbsvogn, når de handler i Lidl de næste mange måneder.
Lidl Danmark slutter sig til Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed2.10.2025 12:48:42 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har taget endnu et vigtigt skridt mod at fremme sundhed og forebyggelse i Danmark ved at indtræde i Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed – og det som den første dagligvarekæde. Med sit engagement ønsker dagligvarekæden at bidrage til den nationale forebyggelsesindsats og styrke folkesundheden.
Stor åbningsglæde i Gug: Lidl byder kunderne velkommen i ny butik uden tobak og nikotin25.9.2025 12:28:24 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag slog Lidl dørene op til en ny butik på Gugvej 189, hvor snoren blev klippet foran en stor forsamling af fremmødte kunder. Forrest stod den hjemvendte butikschef, Nikolaj Jensen, sammen med sit nye team, der havde glædet sig til at byde velkommen.
“Det betaler sig at handle i Lidl” – ny international kampagne sætter fokus på værdi i hverdagen22.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang lancerer Lidl en fælles brandkampagne på tværs af alle 31 lande, hvor kæden er til stede. Med kampagnen “Det betaler sig at handle i Lidl” ønsker Lidl at vise, at kæden står for andet og mere end skarpe priser og høj kvalitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum