FH: Nu falder ledigheden igen i takt med genåbningen

”Coronakrisen har stadig ført til mere end 25.000 flere ledige. Samtidig er langtidsledigheden steget uafbrudt i næsten et år. Den udvikling skal stoppes. Ellers risikerer vi, at krisen får langvarige negative konsekvenser – ikke alene for den enkelte, men også for økonomien”, siger Mette Hørdum Larsen, økonom i FH.
Bruttoledigheden faldt med 1.800 fuldtidspersoner i marts 2021. Faldet kommer efter en stigning i ledigheden i de to foregående måneder på i alt 5.000 fuldtidspersoner.
Bruttoledigheden er nu godt 25.000 fuldtidspersoner over niveauet i februar sidste år, dvs. før coronakrisen brød ud. Der er aktuelt 128.600 bruttoledige fuldtidspersoner, svarende til 4,5 procent. af arbejdsstyrken.
Vaccinerne har givet håb
”Den begyndende genåbning i marts har allerede sendt lidt flere tilbage i arbejde. I april er endnu mere åbnet igen, og samtidig er der planer om, at restriktionerne bliver lempet yderligere de kommende måneder. Det vil få mærkbar effekt på aktiviteten i økonomien og givetvis betyde, at endnu flere kan forlade arbejdsløshedskøen”, siger Mette Hørdum Larsen.
Hun konstaterer, at nedlukning 2.0 ikke har ramt arbejdsmarkedet i samme grad, som under nedlukningen i foråret 2020.
”Vaccinerne har givet håb om, at sundhedskrisen har en snarlig slutdato. Samtidig har hjælpepakker og trepartsaftaler holdt hånden under økonomien og arbejdsmarkedet”, siger Mette Hørdum Larsen.
Langtidsledigheden stiger
Aftalen om lønkompensation gælder frem til slutningen af juni, og den midlertidige arbejdsfordelingsordningen løber året. De ordninger har til hensigt at skabe tryghed for virksomheder og lønmodtagere i den aktuelle situation og sikre, at færre mister deres arbejde.
Trods udsigt til, at ledigheden vil falde yderligere de kommende måneder, er krisen dog ikke slut endnu. En stigende andel af de ledige har været ledige i et år eller mere. Og selv om genopretningen, som begyndte hen over sommeren 2020, fik bruttoledigheden til at falde en del igen, fortsatte langtidsledigheden med at stige.
”Den stigende langtidsledighed er bekymrende. Det øger risikoen for, at flere får en svagere tilknytning til arbejdsmarkedet, og dermed får sværere ved at komme tilbage i arbejde – også selv om efterspørgslen efter arbejdskraft tager til. Det kan i værste fald få alvorlige konsekvenser for den enkelte og betyde, at krisen ender med at sætte varige spor i økonomien”, siger Mette Hørdum Larsen.
Kontakter
Mette Hørdum Larsen, økonom i FH
mhl@fho.dk, telefon: 2729 1737
Billeder
Information om FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Flere unge får mulighed for fritidsjob med ny trepartsaftale3.11.2025 09:32:30 CET | Pressemeddelelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation er med til at sætte sidste punktum i en trepartsaftale, der skal bane vejen for, at flere unge mellem 13 og 17 år kan få et job i deres fritid.
Danskerne: Valget den 18. november bliver et velfærdsvalg3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den helt borgernære velfærd fylder meget for danskerne, der snart skal stemme til kommunal- og regionsrådsvalget.
FH: Ros til finanslov, der leverer tiltrængt løft af velfærden23.10.2025 13:03:48 CEST | Pressemeddelelse
Finanslovsaftalen for næste år giver et velfærdsløft og en økonomisk gevinst til seniorer, der kan og vil arbejde i længere tid. Men der er ingen løsninger til dem, der bliver nedslidte på arbejdsmarkedet.
FH: Vismændene påpeger helt afgørende uretfærdighed21.10.2025 12:09:46 CEST | Pressemeddelelse
De økonomiske vismænd slår fast, at der er stor forskel på antal leveår på tværs af ufaglærte og akademikere. Det understreger, at der er behov for gode løsninger for lønmodtagere med de længste og hårdeste arbejdsliv, når pensionsalderen stiger, understreger Morten Skov Christiansen.
Teknisk udstyr doneres til erhvervsskoler efter brug på EuroSkills Herning 20255.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fælles pressemeddelelse fra Dansk Arbejdsgiverforening & Fagbevægelsens Hovedorganisation
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

