FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation

FH: Faldende ledighed synger på sidste vers

Del
De alvorlige konsekvenser af Ruslands invasion af Ukraine har endnu ikke for alvor ramt det danske arbejdsmarked. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at ledigheden fortsatte med at falde lidt i april. Desværre ser vi ind i, at faldet i ledigheden synger på sidste vers i denne omgang. Men samtidig kan vi glæde os over, at ledigheden aktuelt er på det laveste niveau i ganske mange år, siger Mette Hørdum Larsen, økonom i Fagbevægelsens Hovedorganisation.

Den registrerede ledighed (bruttoledigheden) faldt med 900 fuldtidspersoner i april 2022. Der er aktuelt 70.000 bruttoledige fuldtidspersoner, svarende til 2,4 pct. af arbejdsstyrken. Det er det laveste antal bruttoledige siden midten af 2008 – lige før finanskrisen ramte.

- Dansk økonomi er kommet stærkt ud af coronakrisen og ind i 2022. Der er skabt adskillige nye job, og mange ledige er kommet tilbage i arbejde i løbet af det seneste år. Det gælder også flere af dem, der normalt står bagerst i ledighedskøen, siger Mette Hørdum Larsen.

- Konsekvenserne af krigen i Ukraine og den aktuelt meget høje inflation betyder dog, at der er udsigt til, at fremgangen bremser op. Og desværre ser vi ind i, at faldet i ledigheden synger på sidste vers i denne omgang.

- Samtidig kan vi imidlertid glæde os over, at ledigheden nu er på det laveste niveau i mange år. Og trods en opbremsning er der på nuværende tidspunkt ikke udsigt til massive afskedigelser, siger Mette Hørdum Larsen og fortsætter,

- Der er stadig gode muligheder på arbejdsmarkedet, så flere kan få en mere varig tilknytning. Herunder med fokus på at fastholde de, der nu har fået foden indenfor. Og så skal virksomhederne naturligvis åbner dørene for de ukrainere, som ønsker at arbejde.

Kontakter

Information om FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation

FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Islands Brygge 32D
2300 København S

35 24 60 00https://fho.dk

 

Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation

Finanslov 2026: Tak til regeringen for at lytte til lønmodtagernes bekymringer29.8.2025 11:03:08 CEST | Pressemeddelelse

Regeringens forslag til finansloven for 2026 fortjener stor ros. Det koster på de offentlige budgetter, når der kommer flere ældre, der får brug for pleje, og vi også gerne vil sikre kvaliteten i vuggestuerne. Og det koster på det private husholdningsbudget, når fødevarepriserne stikker af. Og så koster det selvfølgelig også, når verdensfreden er truet. Derfor er det glædeligt, at regeringen i sit forslag til finansloven for 2026 lægger op til et solidt løft af den nære velfærd og massive investeringer i forsvaret. Det er helt afgørende, at der er rum til begge dele, så vi kan investere i kvaliteten af f.eks. ældrepleje, daginstitutioner og sundhedsvæsen, og at der samtidig er fokus på, at den enkelte families budget skal hænge sammen, mener Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH). »Dette finanslovsforslag tager nogle vigtige skridt i den rigtige retning. Regeringen har tydeligvis lyttet til bekymringer fra lønmodtagere over hele landet – om prisstigninger, geopolitisk uro og en velfærd,

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye