FH: Faldende ledighed synger på sidste vers
De alvorlige konsekvenser af Ruslands invasion af Ukraine har endnu ikke for alvor ramt det danske arbejdsmarked. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at ledigheden fortsatte med at falde lidt i april. Desværre ser vi ind i, at faldet i ledigheden synger på sidste vers i denne omgang. Men samtidig kan vi glæde os over, at ledigheden aktuelt er på det laveste niveau i ganske mange år, siger Mette Hørdum Larsen, økonom i Fagbevægelsens Hovedorganisation.
Den registrerede ledighed (bruttoledigheden) faldt med 900 fuldtidspersoner i april 2022. Der er aktuelt 70.000 bruttoledige fuldtidspersoner, svarende til 2,4 pct. af arbejdsstyrken. Det er det laveste antal bruttoledige siden midten af 2008 – lige før finanskrisen ramte.
- Dansk økonomi er kommet stærkt ud af coronakrisen og ind i 2022. Der er skabt adskillige nye job, og mange ledige er kommet tilbage i arbejde i løbet af det seneste år. Det gælder også flere af dem, der normalt står bagerst i ledighedskøen, siger Mette Hørdum Larsen.
- Konsekvenserne af krigen i Ukraine og den aktuelt meget høje inflation betyder dog, at der er udsigt til, at fremgangen bremser op. Og desværre ser vi ind i, at faldet i ledigheden synger på sidste vers i denne omgang.
- Samtidig kan vi imidlertid glæde os over, at ledigheden nu er på det laveste niveau i mange år. Og trods en opbremsning er der på nuværende tidspunkt ikke udsigt til massive afskedigelser, siger Mette Hørdum Larsen og fortsætter,
- Der er stadig gode muligheder på arbejdsmarkedet, så flere kan få en mere varig tilknytning. Herunder med fokus på at fastholde de, der nu har fået foden indenfor. Og så skal virksomhederne naturligvis åbner dørene for de ukrainere, som ønsker at arbejde.
Kontakter
Jakob ElkjærTeamchef Presse&KommunikationFagbevægelsens Hovedorganisation
Tlf:30549640Tlf:30549640jel@fho.dkInformation om FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) er Danmarks største og stærkeste tværfaglige fællesskab. Vi organiserer faglige organisationer, der repræsenterer mere end 1,3 mio. lønmodtagere. Både offentligt og privat ansatte.
FH kæmper for job og uddannelse til alle, for et sikkert og sundt arbejdsmiljø og for et trygt, demokratisk og solidarisk samfund.
Vi er en del af den rigtige fagbevægelse, der kæmper for ordnede forhold for vores medlemmer. Vi forhandler med arbejdsgiverne for at sikre og fastholde ordentlige løn- og arbejdsvilkår. Det er det, vi kalder ”Den Danske Model”.
Vi arbejder for job til alle, og for at Danmark fortsat er et produktivt velfærdssamfund. Derfor bekæmper vi social dumping, der undergraver den danske model og vores overenskomster.
Vores værdigrundlag bygger på stolthed, lighed og fællesskab. Vi tror på, at vi er stærkere sammen end hver for sig.
Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Nu stiger ledigheden – men fra et lavt niveau30.6.2022 08:09:14 CEST | Pressemeddelelse
Ledigheden steg lidt i maj. Det skyldes især en tilgang af ledige fordrevne fra Ukraine med ophold efter særloven. Arbejdsmarkedet klarer sig fortsat godt. Men med udsigt til økonomisk afmatning må opturen på arbejdsmarkedet desværre også forventes at lakke mod enden i denne omgang, siger Mette Hørdum Larsen, økonom i FH, Fagbevægelsens Hovedorganisation.
Politikerne åbner en ladeport for lavtlønnet udenlandsk arbejdskraft29.6.2022 21:02:29 CEST | Pressemeddelelse
Det er under al kritik, at et politisk flertal nu har vedtaget en sænkning af beløbsgrænsen i en tid, hvor der i forvejen er rekordmange udenlandske arbejdstagere på det danske arbejdsmarked, og hvor stigende priser skaber stor usikkerhed om udviklingen i dansk økonomi.
SÅDAN – mere ansvar til a-kasserne24.6.2022 13:35:32 CEST | Pressemeddelelse
Ny aftale betyder, at dagpengemodtagere fremover kun skal have kontakt med deres a-kasse, og ikke jobcentret, i de første tre måneders ledighed.
Grøn skattereform styrker klimaet, erhvervslivet og lønmodtagerne24.6.2022 12:03:14 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har sammen med SF, R, Venstre og Konservative indgået en aftale om en grøn skattereform. FH roser aftalepartierne for at have indgået en bred aftale, der er ambitiøs på klimaets vegne og samtidig tager de nødvendige hensyn til erhvervslivet og lønmodtagerne.
Fagbevægelsen: Stærkt forslag kan bane vejen for flere medarbejderejede virksomheder21.6.2022 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens ekspertarbejdsgruppe for demokratiske virksomheder har i dag lanceret deres anbefalinger til, hvordan der kan ryddes sten af vejen for virksomheder med et demokratisk ejerskab. Fagbevægelsen er specielt tilfreds med, at ekspertgruppen vil ligestille generationsskifter til medarbejdere med de muligheder, som andre ejerformer har i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum