Feriepenge – vent med at tjekke din saldo
Der har de seneste dage været stor interesse for de indefrosne feriemidler. Det betyder, at der har været ventetid på selvbetjeningen på borger.dk og på ATP’s telefonlinjer.
Der er dog ikke truffet politisk beslutning om at udbetale de indefrosne feriemidler før planlagt. Det fulde beløb, du har til gode, kendes heller ikke endnu.
"Du kan endnu ikke få oplyst, hvor meget du får udbetalt, eller hvornår det sker. Det skyldes, at du stadig optjener feriemidler frem til 31. august 2020, som din arbejdsgiver indberetter og indbetaler. Derfor kender hverken vi eller arbejdsgiverne beløbet endnu. Vi opfordrer til, at man ikke ringer forgæves ind til os med spørgsmål til udbetalingen”, fortæller koncerndirektør i ATP, Anne Kristine Axelsson.
Feriegodtgørelsen udgør ca. 12,5 pct. af den ferieberettigede løn i overgangsåret fra 1. september 2019 til 31. august 2020.
Hvis det vedtages, at feriemidlerne skal udbetales, vil vi fortsat bruge kø-systemet, som også kendes fra Skat, til at håndtere det forventede pres på borger.dk.
Fakta:
- Der er ikke truffet beslutning om udbetaling af de indefrosne feriemidler
- Det endelige beløb kendes ikke endnu
- Feriegodtgørelsen udgør ca. 12,5 pct. af den ferieberettigede løn i overgangsåret fra 1. september 2019 til 31. august 2020
- Du kan få mere information på borger.dk/feriemidler
- Lønmodtagernes Feriemidler administreres af ATP
Pressekontakt Christian Mortensen 20 56 87 02
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt Christian Mortensen 20 56 87 02
Information om ATP
ATP Koncernen er Danmarks største pensionsselskab og administrationshus. Vi løser opgaver for næsten alle borgere og virksomheder i Danmark. Med en pensionsformue på 934 mia. kr. er ATP samtidig et af Europas største pensionsselskaber. Pensions & Investments er ansvarlige for ATP’s pensionsprodukt, ATP Livslang Pension. ATP Livslang Pension er en kollektiv ordning med over 5 mio. medlemmer. Målet er at levere gode, stabile pensioner i form af en livsvarig garanti, som vi tilstræber at realværdisikre. Det sker gennem investeringer i blandt andet obligationer, aktier, ejendomme og infrastruktur. ATP Livslang Pension sikrer, at næsten alle borgere i Danmark får et tillæg til folkepensionen den dag, de går på pension – og resten af livet.
Følg pressemeddelelser fra ATP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ATP
ATP udvider hjælpen til borgere med usynlige handicap18.12.2025 05:35:00 CET | Pressemeddelelse
Borgere med usynlige handicap oplever større tryghed og forståelse, når de ringer til Udbetaling Danmarks solsikkelinje. Nye tal viser en kundetilfredshed på godt 90 procent – så nu udvider ATP linjen til seks nye områder fra 2026.
ATP-direktør skal bidrage til at styrke nordisk AI-udvikling og -anvendelse10.12.2025 07:00:00 CET | Nyhed
Koncerndirektør i ATP bliver bestyrelsesmedlem i nyt nordisk-baltisk AI-center støttet af Nordisk Ministerråd, der skal sætte fart på udvikling og brug af kunstig intelligens i Norden.
AI frigør tusindvis af arbejdstimer i ATP – og giver mere nærvær i borgerdialogen25.11.2025 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
Danmarks største administrationshus, ATP, modtager over 10.000 daglige telefonopkald fra borgerne om fx pension, barsel, boligydelser mv. Nu hjælper kunstig intelligens med den tidskrævende opgave at skrive referat af samtalerne med danskerne. Det gør dokumentationen hurtigere og giver mere nærvær i dialogen med borgerne.
Nu får 1,5 mio. pensionister brev om deres pension for 202624.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udbetaling Danmark sender nu årsbreve med beregninger af næste års pension – og opfordrer pensionister til at sikre, at deres oplysninger er opdateret.
Flere penge til pensionister fra nytår - ATP hæver pensionen for alle 5,7 millioner medlemmer23.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra årsskiftet skruer ATP op for pensionen. Det gælder alle medlemmer – både de nuværende 1,1 millioner pensionister og de øvrige medlemmer af ATP. “Vores økonomi er så solid, at vi for fjerde gang siden 2016 kan give pensionerne et løft,” siger ATP’s adm. direktør, Martin Præstegaard.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
