FDB Møbler sætter rekord for vækst i år
8.6.2020 05:00:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Danskerne lægger mere vægt på ansvarlighed og bæredygtighed under Corona-krisen.
Det kan FDB Møbler konstatere efter at have oplevet en konstant stigende omsætning i år, hvor man har slået den ene salgsrekord efter den anden.
”Mens store dele af møbelbranchen har været hårdt ramt, har vi haft en uventet stor stigning i vores salg af både møbler og boligtextiler. Jeg tror forklaringen er, at forbrugerne i denne særlige periode lægger mere vægt på bæredygtighed og ansvarlighed,” siger direktør Ole Kiel, FDB Møbler.
På de møbler, der bærer de to officielle miljømærker, den internationale ordning FSC (Forrest Stewardship Council) og det nordiske Svanen, er salget steget med 30 procent i årets fem første måneder sammenlignet med den tilsvarende periode året før.
Målet for FDB Møbler er at være Danmarks mest ansvarlige møbelvirksomhed.
Væksten i salget har netop betydet ansættelse af flere nye medarbejdere.
FDB Møbler skiller sig ud på markedet på tre områder:
- De ikoniske design-klassikere fra bl.a. Børge Mogensen, Jørgen Bækmark og Mogens Koch.
- Nye designs i tidens trend inden for både møbler og boligtilhør, skabt af nogle af nutidens bedste danske designere og arkitekter
- Krav til bæredygtig produktion, dokumenteret af officielle certificeringsordninger, primært FSC og Svanen
Møbler og boligtilbehør sælges både fra FDB Møblers egne butikker i København (Trommesalen og St. Kongensgade), Aarhus, Odense, Aalborg, Gilleleje, Middelfart, Roskilde, Lyngby, på Coop.dk Shopping og hos en række af landets førende design- og bolighuse.
Yderligere information: Adm. direktør Ole Kiel, FDB Møbler A/S, 5159 2942
Billeder
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Fakta Tyskland indgår aftale med Stop Spild Lokalt om afhentning af overskudsmad6.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samarbejdet handler om at sikre, at så mange egnede overskudsvarer som muligt fra Faktas tre butikker syd for grænsen kommer videre til mennesker, der kan få glæde af dem.
Nul moms på frugt og grønt i 365discount de næste 10 søndage24.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gør det igen: Om lidt begynder endnu en momskampagne fra 365discount. Fra på søndag og hver søndag resten af efteråret bliver prisen på frisk frugt og grønt sat ned med 20 procent, svarende til momsen, i 365discounts butikker landet over.
365discount Kalundborg får ny adresse i moderne rammer23.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
365discount flytter fra Elmegade 20 og ind i Aldis tidligere lokaler på Sct. Jørgensbjerg 43. Den nye butik åbner inden for fire måneder og bliver væsentligt forbedret i forhold til den tidligere placering med større salgsareal og moderne rammer.
Børnetøj med datomærkning er landet i butikkerne16.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den nye efterårskollektion fra Coops børnetøjsmærke Friends er nu ude i alle Kvickly og udvalgte SuperBrugsen. En del af kollektionen har datomærkning, der viser tøjets produktionsår. Det gør Coop for at inspirere kunderne til at bruge tøjet længere.
Coop styrker sin PA-indsats med nyoprettet stilling og ændrer i ledelsen af ESG-afdelingen14.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Roland bliver ny ansvarlig for Public Affairs Trine Rubæk Olsen stopper i Coop d.d.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

