FC Midtjylland-scoring sikrer kæmpe gevinst i Holstebro
1.10.2021 13:07:54 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Evanders mål mod Braga kan virke ligegyldigt, når FC Midtjylland endte med at tabe Europa League-kampen i Portugal med 1-3.
Sådan ser en knap 20-årig Oddset-spiller fra Holstebro formentlig ikke på det.
Netop den scoring var nemlig medvirkende til, at han vandt godt 50.000 kroner i går.
- I et af væddemålene på kuponen havde han satset på, at der ville blive scoret tre mål eller mere i Braga-FC Midtjylland, og at begge hold skulle score, fortæller Jesper Gullquist, der er oddssætter i Danske Spil.
Væddemålet gav odds 2,30 og var et ud af otte på Oddset-kuponen bestående af Europa League- og Conference League-kampe.
Samlet landede oddset på 1.065, hvilket giver en gevinst på præcis 53.250 kroner, når man ganger med indsatsen på 50 kroner.
- Der er rigtig mange ting, der skal flaske sig, når sådan en kupon med otte kampe og så specifikke udfald skal gå hjem. Og det er ekstra imponerende, når oddsene på flere af væddemålene er et godt stykke over 2. Det er virkelig godt spillet af kunden, siger Jesper Gullquist.
Blandt de andre væddemål på kuponen kan nævnes, at Oddset-spilleren havde forudset, at der ville blive dømt et straffespark i Celtic-Leverkusen (odds 2,60), og at Dinamo Zagreb ville vinde ude over Genk (odds 3,40).
Yderligere info:
-Michael Ørtz Christiansen, presserådgiver i Danske Spil, mail: mioc@danskespil.dk, tlf: 61334230
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
FodboldtrøjeFredag slutter med rekord: 18,2 millioner kroner til børn med kræft20.3.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne har endnu en gang trukket i fodboldtrøjen for en god sag. Danske Spil og Børnecancerfondens FodboldtrøjeFredag har sat ny indsamlingsrekord, og efter at alle donationer er gjort op, lyder det samlede beløb på hele 18.152.523 kroner til børn med kræft.
Danske Spil om X Factor: ”Måske klarer han den mod alle odds”20.3.2026 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Hvem ryger ud af X Factor i aften? Danske Spils oddsætter har et godt bud - men åbner op for, at der kan ske overraskelser.
Danske Spil om X Factor: “Måske klarer han den mod alle odds”20.3.2026 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Hvem ryger ud i næste fredags X Factor? Danske Spils oddsætter har et godt bud - men åbner op for, at der kan ske overraskelser.
AGF favorit til guldet for første gang i 30 år: Mesterskabstørken kan være slut19.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang i tre årtier peger oddsene nu mod Aarhus: AGF er ifølge Oddset favorit til at vinde Superligaen.
Skulle bare hente en pakke i kiosken - vandt 10,8 millioner i Eurojackpot18.3.2026 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
En tur i supermarkedet tog en voldsom drejning for en kvinde fra Fredericia. Hun skulle nemlig også lige have tjekket sin kupon fra Eurojackpot: Og så vandt hun næsten 11 millioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
