FC Midtjylland og Danske Spil udvider samarbejdet
3.6.2020 09:40:29 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

Mandag eftermiddag var FC Midtjylland tilbage på græsset for at spille Superligafodbold, men også uden for banen er der positive ting at berette om, da FC Midtjylland med stor glæde præsenterer en forlængelse og udvidelse af samarbejdet med Danske Spil om sportsspilsbrandet Oddset.
- Danske Spil er landets største spiludbyder, som vi har fornøjelsen af at samarbejde med. Et samarbejde vi betragter som godt, stærkt og innovativt, så det er med stor tilfredshed, at vi nu har en forlængelse af vores samarbejde på plads, siger Jacob Jørgensen, kommerciel direktør hos FC Midtjylland.
Han er på linje med Niels Erik Folmann, direktør i Danske Licens Spil, som forklarer Danske Spils bevæggrunde for at forlænge og øge engagementet i Superligaens førende klub.
- FC Midtjylland har de senere år konsolideret sig i toppen af dansk fodbold og ligger i øjeblikket til at vinde endnu et dansk mesterskab, der giver adgang til de europæiske kvalifikationsturneringer. Samtidig har man støt og roligt opbygget en stor skare af trofaste fans, der støtter klubben og holdet. Det gør naturligvis klubben attraktiv for os, og derfor har vi været meget interesseret i at fortsætte det gode samarbejde, siger Niels Erik Folmann.
Danske Spil er meget bevidst om det store ansvar, der følger med som landets største spiludbyder, og derfor er det afgørende for dem, at de sammen med blandt andre eksperter, andre spiludbydere samt myndigheder udbreder kendskabet til spilafhængighed, som forebygger, at spillere fra ungdomsrækkerne til Superligaen får et usundt forhold til spil.
Her spiller klubberne en væsentlig rolle, da de er tæt på spillerne i hverdagen.
- At spille med omtanke handler ikke kun om pengespil, det er også et spørgsmål om, hvordan man opfører sig over for hinanden og for eksempel er en ansvarlig holdkammerat. Som en del af aftalen vil vi derfor sammen med klubben samle udvalgte spillere for at sætte fokus på, at det skal være sjovt og underholdende at spille både på og uden for banen, og for at nå bredt ud med budskabet producerer vi en lille film med en FCM-profil.
Niels Erik Folmann kalder FC Midtjylland en topambitiøs klub, som hele vejen rundt er dybt professionel.
- FC Midtjylland er også en klub, som ønsker at tage ansvar – ikke bare for fodbolden, men også for det samfund, man er en del af. Det afspejler sig for eksempel i, at FC Midtjylland ønsker at være hele regionens hold og blandt andet samarbejder med andre klubber i Midt- og Vestjylland for på den måde at styrke fodbolden, udvikle talenter og skabe talenter, siger Niels Erik Folmann fra Danske Licens Spil.
Kontakter
Pressechef i Danske Spil, Thomas Bille Winkel, 40 91 98 78, tobw@danskespil.dk.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Holger Rune er giga-favorit i sit comeback"17.9.2026 14:17:02 CEST | Pressemeddelelse
Holger Rune har ikke spillet tennis i 11 måneder, men alligevel gør eksperterne hos Danske Spil den danske tennisstjerne til kæmpe favorit i comebacket i morgen.
Fik opkald fra Danske Spil: ”Så begyndte jeg at tude!”15.9.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Østerbro fik for nylig et af den slags opkald, som man virkeligt gerne vil have: Frederik fra Danske Spil ringede for at fortælle, at kvinden havde vundet i Lotto.
Weekenden bød på nye millionærer fra Danske Spil – se hvor de bor14.9.2026 09:31:51 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil fandt i weekenden tre vindere af milliongevinster – to af vinderne ved det måske ikke endnu. Se her, hvor gevinsterne blev vundet.
Var ved at luge ukrudt - vandt 12 millioner på Lotto12.9.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Østjylland hjalp nogle venner med lidt havearbejde, da Danske Spil ringede ham op og fortalte, at han havde vundet 12.000.000 kroner: ”Så stoppede havearbejdet rimeligt prompte!”
Vinder i Keno og opretter ’festfond’ for familien9.9.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Bryllupper, sølvbryllup, rund fødselsdag og en konfirmation – en kvinde fra Roskilde vinder 1,1 million i Danske Spils talspil, Keno, og øremærker straks penge til familiens fester de næste mange år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

