Fantastisk vinderweekend hos Danske Spil - og ikke mindst på Fyn
27.2.2023 09:09:36 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Denne weekend har foruden snedækkede landskaber og skøn vintersol også budt på intet mindre end fem nye millionærer.

Fredag aften, da der skulle udtrækkes vindere i Eurojackpot, gik førstepræmien desværre ikke, men heldigvis er det ikke kun førstepræmien, man kan blive millionær af.
En heldig dansker ramte nemlig, sammen med syv andre europæere, fem rigtige tal plus et stjernetal og sikrede sig dermed en delt andenpræmie på intet mindre end 1.265.956 skattefri kroner. Vinderen spillede med fra danskespil.dk og kommer fra København.
Festen fortsatte lørdag aften, hvor trækningen i Lotto skabte intet mindre end fire nye millionærer.
Førstepræmien var på 7 millioner kroner, og to heldige lotterispillere ramte de syv magiske tal og skal dermed dele millionerne.
Den ene heldige vinder er en PLUS-abonnent fra Fyn, mens den anden købte sin vinderkupon hos Letkøb Serritslev i Brønderslev. Om vinderen blot var en forbipasserende eller lokal vides ikke.
Førstepræmien er dog ej heller om lørdagen den eneste måde at blive millionær på, og vanen tro skulle der selvfølgelig også trækkes lod om 2 x 1 million kroner i Millionærgarantien.
Den ene nyklækkede millionær spillede med hos Shell i Ørbæk på Fyn, mens den anden heldige vinder er en PLUS-abonnent fra Midtjylland.
Danske Spil har endnu ikke været i kontakt med de nyslåede millionærer, der også vil få et tilbud om millionærrådgivning, men vi ønsker et stort tillykke.
Vindertal Eurojackpot, 24. februar:
1, 5, 12, 18, 20
Stjernetal Eurojackpot, 24. februar:
6, 7
Vindertal Lotto, 25. februar
9, 11, 14, 15, 27, 32, 33
Tillægstal Lotto, 25. februar
8
Eurojackpot
Eurojackpot havde premiere den 23. marts 2012 og trækkes fast hver fredag og tirsdag aften. Maks.puljen er 750 mio. kr.
Både spillere i Finland, Slovenien, Holland, Estland, Tyskland, Italien, Spanien, Norge, Sverige, Island, Letland, Litauen, Kroatien, Ungarn, Tjekkiet, Slovakiet, Polen og Danmark er med i kampen om de gigantiske puljer, som skal gøre europæiske lotterispillere til multimillionærer.
Den højeste danske gevinst blev vundet i 2022, hvor en heldig dansker vandt 759.318.630 kr.
Om Lotto
Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften.
Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker.
Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Sissal er næststørste MGP-favorit siden Emmelie de Forest i 2013 – kun overgået af sig selv14.2.2026 09:45:00 CET | Pressemeddelelse
Den færøske sangerinde stiller op i Melodi Grand Prix for andet år i træk, og er for andet år i træk Danske Spils storfavorit til at vinde.
Pludselig vidste hele supermarkedet, at han havde vundet million i Lotto12.2.2026 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Snakken kan løbe hurtigt i en lille landsby. Det oplevede en mand fra det sydlige Vestjylland for nyligt, da han nede i sit lokale supermarked forsøgte at indløse en Lotto kupon med en mindre gevinst på.
Danske Spil efterlyser millionær fra dagligvarebutik i Frederiksværk9.2.2026 09:30:54 CET | Pressemeddelelse
Danske Spil fandt tre nye millionærer i sidste uge, hvoraf to heldige danskere vandt milliongevinster i Lotto lørdag aften: Men hvem ejer den ene af de to kuponer, der er 1.000.000 kroner værd?
Uffe fra Dalum vandt 200.000 kroner – uden at have spillet en krone8.2.2026 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
I Danske Spils Klub Lotto er man gratis medlem og kan hver måned være med i lodtrækningen om 200.000 kroner. Det kom meget bag på Uffe Bundgaard fra Dalum, da han denne uge pludselig kunne kalde sig vinder – uden at have spillet en krone.
Crazy! Heldig dansker vinder næsten 10 millioner i Eurojackpot7.2.2026 08:52:00 CET | Pressemeddelelse
Bom! En usædvanligt heldig dansker løber fredag aften med en gylden andenpræmie i Eurojackpot – fem vindertal og et stjernetal udløser gevinst på 9.728.992 kroner – se her, hvor den landede.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
