Fagligheden i gymnasiet har flyttet sig
13.1.2020 12:36:57 CET | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse

Danske gymnasieelever er blevet væsentlig bedre til at arbejde med matematisk modellering, men væsentlig ringere til de grundlæggende færdigheder inden for matematik.
Ligeledes er gymnasieeleverne blevet væsentlig bedre til danskfaglig mundtlighed og at vurdere oplysningers troværdighed, mens deres evner til funktionelt skriftsprog og danskfaglig læsning er væsentlig ringere. Sådan lyder i hvert fald skudsmålet fra 630 gymnasielærere, der medvirket i en stor kortlægning af udviklingen i gymnasieelevernes faglighed fra 1968 til i dag.
Markant forandret faglighed
Undersøgelsen er netop blevet offentliggjort af Børne- og Undervisningsministeriet og er udført af et stort hold forskere fra Syddansk Universitet i samarbejde med Teknologisk Institut og fire ekspertgrupper nedsat af Børne- og Undervisningsministeriet.
I forbindelse med projektet har man analyseret både undervisningsbeskrivelser, eksamenssæt, eksamensopgaver og elevopgaver 50 år tilbage i tiden og gennemført spørgeskemaundersøgelser med både undervisere i grundskolen, på gymnasierne og videregående uddannelser.
- Hidtil har vores vurderinger af fagligheden i gymnasiet i høj grad været baseret på enten karaktergennemsnit eller anekdoter og hypoteser. Med vores undersøgelser får vi et solidt grundlag for at vurdere fagligheden og derfor også for at diskutere, hvad vi vil med fagligheden i gymnasiet. For mig er det vigtigt at prioritere den kedelige konklusion, at vi ikke kan sige, om elevernes faglighed er bedre eller dårligere nu end for 50 år siden, men den er markant forandret, siger professor Ane Qvortrup fra Institut for Kulturvidenskaber fra SDU.
Behov for åben dialog
Hun understreger, at den manglende mulighed for at konkludere noget entydigt om faglig fremgang eller tilbagegang langt fra betyder, at arbejdet er spildt. Tværtimod ligger der en kæmpe værdi i de solide og nuancerede analyser af elevers faglighed, som kan danne grundlag for en kvalificeret dialog mellem gymnasier, aftagere, politikere og andre interessenter om, hvilken faglighed(er) der skal prioriteres i gymnasieskolen i fremtiden:
- Der er stort behov for på samfundsplan at tage en åben dialog om, hvad vi vil med de forskellige fagligheder i dag; hvad skal man kunne, når man bliver færdig med gymnasiet? Måske er det en god prioritering, at eleverne styrkes i deres matematisk modellering, og så bliver mindre stærke på deres grundlæggende færdigheder? Der er stort behov for at tale om faglighed på tværs af gymnasier og forskellige aftagere. Det er ikke længere spor entydigt, hvor eleverne søger hen efter gymnasiet, så dialogen er mere aktuel end nogensinde, siger Ane Qvortrup.
De største forskelle
Endelig konkluderer undersøgelsen, at de mest markante forskelle på nutidens gymnasieelever og fortidens er, at man i dag arbejder mere akademisk med referencer, faglige begreber og metode, har langt bredere formidlingskompetencer, og har mere fokus på den personlige dimension; at eleverne kan arbejde mere diskuterende og med en personlig stemme i teksterne.
Læs meget mere om projektets kortlægning af fagligheden i gymnasiet her: https://www.uvm.dk/publikationer
Projektets arbejde med og konklusioner på fagligheden i gymnasiet bliver udfoldet og debatteret yderligere, når SDU 23. marts holder konferencen ”Ekspertundersøgelse af fagligheden i gymnasiet” på SDU i Odense. Se mere om konferencen i vedhæftede link.
Billeder
Vedhæftede filer
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Motionsfodbold kan styrke sundheden hos personer med diabetes og prædiabetes26.10.2026 11:13:42 CET | Pressemeddelelse
Man behøver hverken at være i god form eller have spillet fodbold før. En ny guide fra forskere på SDU og Færøernes Universitet viser, hvordan fodbold kan tilpasses mennesker med type 2-diabetes eller forstadier til sygdommen.
Ægtefæller havde større betydning end gener for risikoen for alvorlig covid-1920.10.2026 09:21:41 CEST | Pressemeddelelse
Et landsdækkende dansk studie ledet af forskere fra Syddansk Universitet (SDU) tyder på, at tæt kontakt og fælles miljø havde større betydning end genetisk sårbarhed for risikoen for at blive indlagt med covid-19.
Når klimaforandringer får unge til at føle usikkerhed og afmagt19.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en kendt udfordring blandt mange undervisere og derfor deltager 320 elever fra 10 forskellige danske, tyske og dansk-tyske gymnasier i projektet FUSION i samarbejde med professor Patricia Wolf og ph.d.-studerende Szabolcs D. Fabian fra sektionen for Innovation og Entreprenørskab på SDU Business School.
Anna har opnået international opmærksomhed for sin forskning i digital sundhed18.10.2026 19:56:20 CEST | Pressemeddelelse
Lektor Anna Schneider-Kamp forsker i digital sundhed, og hun har sammen med et internationalt forskerteam på tværs af de højest rangerede universiteter i verden fået resultaterne af sin aktuelle forskning publiceret i The Lancet, som er det absolut førende medier inden for sundhedsforskning.
Ny æresdoktor ved SDU forsker i juristers rolle og ansvar, når demokratiet er under pres9.10.2026 09:12:13 CEST | Pressemeddelelse
Professor Scott L. Cummings fra University of California, Los Angeles (UCLA) School of Law udnævnes til æresdoktor ved Syddansk Universitet. Han er internationalt anerkendt for sin forskning i juristers rolle og etiske ansvar for demokratiet og juridiske institutioners betydning for retsstaten, som han vil fortælle mere om, når han besøger SDU.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

