Fagbevægelsen: Regeringen sætter den rigtige retning
’Udspillet er ambitiøst, effektivt og retfærdigt. Vi får flere i job, vi får flere faglærte, og så kommer vi til at stå bedre rustet i den grønne omstilling. Og samtidig mindsker regeringen uligheden. Vi får også forbedret dagpengene de første tre måneder og dermed vores samlede flexicuritymodel’, siger Lizette Risgaard.
’Jeg er meget glad for forslagene om investeringer i uddannelse på 2,5 mia. kr. årligt. Det er en massiv opprioritering af et helt afgørende område. Hertil kommer, at det offentlige fremover altid skal ansætte lærlinge ved udbud, og at man kan få 110 procent i dagpenge, hvis man uddanner sig til faglært. Det er alt sammen forslag, der ruster os til en fremtid, hvor vi får brug for flere faglærte i Danmark – ikke mindst på grund af den grønne omstilling’, siger Lizette Risgaard.
’Samtidig er jeg rigtig glad for at se, at der er en række initiativer, der skal styrke det organiserede arbejdsmarked. Det er helt afgørende, at vi har gode og ordnede forhold på arbejdsmarkedet også i fremtiden’, siger Lizette Risgaard.
Lizette Risgaard hæfter sig ved, at reformpakken indeholder en række mærkesager for fagbevægelsen – herunder:
- Højere dagpenge de første tre måneder
- 2,5 mia. kr. årligt til uddannelse
- 1 mia. kr. årligt til den grønne omstilling
- Uddannelsesklausuler om lærlinge i alle offentlige udbud
- Styrket indsats mod social dumping
- Uddannelsesløftet med 110 procent dagpenge fra ufaglært til faglært gøres permanent
- Lønindkomst modregnes ikke længere i ægtefælles folke- eller førtidspension
- Forhøjelse af fradrag for fagforeningskontingent.
Kontakt: Teamchef for presse- og kommunikation Jakob Elkjær: 30 54 96 40.
Nøgleord
Information om FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Deltidsansatte Brandfolks Faglige Organisation slutter sig til Fagbevægelsens Hovedorganisation1.7.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
FH-familien vokser, når de deltidsansatte brandmænd i fagforeningen DBrand officielt bliver en del af FH. Medlemskabet kommer til at styrke både deltids- og fuldtidsansattes rettigheder.
Historisk aftale sikrer udenlandske lønmodtageres vilkår og bekæmper social dumping30.6.2025 11:20:22 CEST | Pressemeddelelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) og DA har indgået en aftale, der bygger oven på regeringens aftale for udenlandsk arbejdskraft og som understøtter ordnede forhold for udenlandsk arbejdskraft. FH-formand kalder det en rigtig god aftale.
125.000 gange har danskerne tjekket deres pensionsalder6.6.2025 11:45:02 CEST | Pressemeddelelse
Befolkningen efterspørger i stor stil svar på, hvornår de kan få lov at trække sig tilbage, viser ny data.
Nyt tal slår fast: Spareforslag vil give kæmpe underskud11.12.2024 09:05:26 CET | Pressemeddelelse
Et forslag om besparelser på uddannelse til arbejdsløse vil sænke beskæftigelsen med næsten 3000 og skabe et stort hul i statskassen, viser ny rapport lavet for FH.
FH om FL25: Ros til uddannelsesprioriteringer og skolemad – men bekymring for arbejdsmiljøområdet22.11.2024 10:03:03 CET | Pressemeddelelse
Fra Fagbevægelsens Hovedorganisation er der ros for penge til uddannelsesområdet og skolemad, men finansloven for 2025 efterlader mange ønsker tilbage på arbejdsmiljøområdet i en tid med stress og nedslidning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum