Fagbevægelsen: Ja, Danmark kan mere – og den vedvarende energi er vores våben
Regeringen har tirsdag morgen fremlagt et udspil til den kommende aftale om ’Danmark kan mere II’. Aftalen skal gøre Danmark uafhængig af russisk gas og olie, bl.a. ved at fremme den grønne omstilling.
Fagbevægelsens Hovedorganisation støtter udspillet og håber, at de kommende politiske forhandlinger vil føre til gennemførelsen af en ambitiøs aftale. For det første flugter udspillet med initiativerne i FH’s egen plan for en retfærdig grøn omstilling. For det andet bakker lønmodtagerne klart op om den grønne omstilling: Tre ud af fire er positive overfor omstillingen, og kun få er negative.
Både klimakrisen og afhængigheden af russisk gas er udfordringer, som Danmark deler med andre lande og formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation Lizette Risgaard peger på, at aftalen kan ende med at definere, hvilken rolle Danmark spiller i en international sammenhæng, og hvordan Danmark bliver opfattet.
”Noget af det vigtigste, vi i Danmark har at bidrage med for at løse klimakrisen og øge Europas sikkerhed er, at øge produktionen af vedvarende energi, så vi ud over at forsyne os selv også kan levere ud over Danmarks grænser. Vi er et lille land, men vi har et enormt potentiale for at producere vedvarende energi,” siger Lizette Risgaard.
”Her er vi i en situation, hvor løsningerne på klimakrisen og omstillingen væk fra russisk gas går hånd i hånd. Så det er bare om at komme i gang,” siger Lizette Risgaard.
Kriserne skal bygges væk
FH’s helhedsplan og tidligere analyser har vist, at den grønne omstilling vil kræve kvalificeret arbejdskraft. Og at de nye jobmuligheder kan være med til at sikre opbakning til omstillingen.
”Jo flere vindmøller, vi skal opstille, jo mere arbejdskraft bliver der brug for. På den måde kan en aftale forme arbejdslivet for mange lønmodtagere. Især bliver der brug for faglært arbejdskraft, når den grønne omstilling skal føres ud i livet – og her skal vores uddannelsessystem kunne levere”, påpeger Lizette Risgaard.
Hun fortsætter: ”Man kan godt sige ’det skal bygges væk’. Vi har længe vidst, at den grønne omstilling kun kan lykkes, hvis vi har kvalificeret arbejdskraft til at udføre arbejdet. Og det gælder stadig. Vores klimaindsatser og sikkerhed afhænger i sidste ende også af vores investering i uddannelse”.
Opfordrer Folketinget til at stå sammen og tage fælles ansvar
Lizette Risgaard opfordrer Folketingets partier til at finde sammen om en bred og ambitiøs aftale.
”Danmarks grønne omstilling og frigørelsen fra Putins Rusland er en fælles opgave, hvor alle ansvarlige partier bør stå sammen og dele de risici, som store beslutninger indebærer,” siger Lizette Risgaard.
Risiciene handler for eksempel om udbygning af havvind og elnettet. Her risikerer man at investere for meget, hvis efterspørgslen efter vedvarende energi senere viser sig mindre end forventet. Lizette Risgaard opfordrer til at udvise mod og ansvarlighed:
”I kriser er der altid usikkerheder. Og der vil blive begået fejl. Men det vil være en langt større fejl ikke at handle,” siger Lizette Risgaard.
Kontakter
Jakob ElkjærTeamchef Presse&KommunikationFagbevægelsens Hovedorganisation
Tlf:30549640Tlf:30549640jel@fho.dkInformation om FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
FH: Nye epx-anbefalinger bringer os tættere på en virkelig god ny gymnasieuddannelse15.12.2025 13:08:58 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i februar præsenterede regeringen, SF og Dansk Folkeparti den længe ventede reform af ungdomsuddannelserne. Særligt den nye erhvervs- og professionsrettede gymnasieuddannelse, epx, løb med opmærksomheden. I dag har den ekspertgruppe, der siden april har arbejdet med anbefalinger til indholdet af epx, offentliggjort sine anbefalinger. Nanna Højlund, der er næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH), ser rigtig gode elementer. ”Epx skal som ungdomsuddannelse være en ’puslespilsbrik’, der skal passe til alle de forskellige erhvervs- og professionsrettede uddannelser, den forbereder de unge til. Og i det lys har ekspertgruppen nogle stærke bud. De rammer hovedet på sømmet, når det gælder deres blik på dannelse og et nyt begreb om ”gørelyst”, som skal gennemsyre alle fag,” siger Nanna Højlund. Ekspertgruppen har haft til opgave at komme med anbefalinger til at skabe en ny identitet med nyt fagligt indhold og god struktur for den nye gymnasieuddannelse, der kombinerer teori
FH-udspil: Voksenuddannelserne i epx-reform skal stå i egen ret11.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når VUC skal flytte ind på erhvervsskolerne, må voksenuddannelserne ikke ende som en parentes, lyder det fra FH’s næstformand Nanna Højlund. Derfor præsenterer FH 10 forslag til, hvordan de almene voksenuddannelser kommer styrket ud af epx-reformen.
FH finder ny forhandlingschef i egne rækker1.12.2025 13:40:37 CET | Pressemeddelelse
Teis Halsboe-Marcussen er blevet udnævnt til ny forhandlingschef i Fagbevægelsens Hovedorganisation, hvor han vil have det overordnede ansvar for forhandlinger med arbejdsgiverne.
FH: Et vigtigt resultat for Danmark med EU-dom om mindsteløn11.11.2025 10:04:46 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har givet Danmark delvist medhold i sagen om mindstelønsdirektivet. FH’s formand er tilfreds med, at EU-Domstolen har sat grænser for EU’s indblanding i lønforhold.
Flere unge får mulighed for fritidsjob med ny trepartsaftale3.11.2025 09:32:30 CET | Pressemeddelelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation er med til at sætte sidste punktum i en trepartsaftale, der skal bane vejen for, at flere unge mellem 13 og 17 år kan få et job i deres fritid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
