Fagbevægelsen: Ja, Danmark kan mere – og den vedvarende energi er vores våben
Regeringen har tirsdag morgen fremlagt et udspil til den kommende aftale om ’Danmark kan mere II’. Aftalen skal gøre Danmark uafhængig af russisk gas og olie, bl.a. ved at fremme den grønne omstilling.
Fagbevægelsens Hovedorganisation støtter udspillet og håber, at de kommende politiske forhandlinger vil føre til gennemførelsen af en ambitiøs aftale. For det første flugter udspillet med initiativerne i FH’s egen plan for en retfærdig grøn omstilling. For det andet bakker lønmodtagerne klart op om den grønne omstilling: Tre ud af fire er positive overfor omstillingen, og kun få er negative.
Både klimakrisen og afhængigheden af russisk gas er udfordringer, som Danmark deler med andre lande og formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation Lizette Risgaard peger på, at aftalen kan ende med at definere, hvilken rolle Danmark spiller i en international sammenhæng, og hvordan Danmark bliver opfattet.
”Noget af det vigtigste, vi i Danmark har at bidrage med for at løse klimakrisen og øge Europas sikkerhed er, at øge produktionen af vedvarende energi, så vi ud over at forsyne os selv også kan levere ud over Danmarks grænser. Vi er et lille land, men vi har et enormt potentiale for at producere vedvarende energi,” siger Lizette Risgaard.
”Her er vi i en situation, hvor løsningerne på klimakrisen og omstillingen væk fra russisk gas går hånd i hånd. Så det er bare om at komme i gang,” siger Lizette Risgaard.
Kriserne skal bygges væk
FH’s helhedsplan og tidligere analyser har vist, at den grønne omstilling vil kræve kvalificeret arbejdskraft. Og at de nye jobmuligheder kan være med til at sikre opbakning til omstillingen.
”Jo flere vindmøller, vi skal opstille, jo mere arbejdskraft bliver der brug for. På den måde kan en aftale forme arbejdslivet for mange lønmodtagere. Især bliver der brug for faglært arbejdskraft, når den grønne omstilling skal føres ud i livet – og her skal vores uddannelsessystem kunne levere”, påpeger Lizette Risgaard.
Hun fortsætter: ”Man kan godt sige ’det skal bygges væk’. Vi har længe vidst, at den grønne omstilling kun kan lykkes, hvis vi har kvalificeret arbejdskraft til at udføre arbejdet. Og det gælder stadig. Vores klimaindsatser og sikkerhed afhænger i sidste ende også af vores investering i uddannelse”.
Opfordrer Folketinget til at stå sammen og tage fælles ansvar
Lizette Risgaard opfordrer Folketingets partier til at finde sammen om en bred og ambitiøs aftale.
”Danmarks grønne omstilling og frigørelsen fra Putins Rusland er en fælles opgave, hvor alle ansvarlige partier bør stå sammen og dele de risici, som store beslutninger indebærer,” siger Lizette Risgaard.
Risiciene handler for eksempel om udbygning af havvind og elnettet. Her risikerer man at investere for meget, hvis efterspørgslen efter vedvarende energi senere viser sig mindre end forventet. Lizette Risgaard opfordrer til at udvise mod og ansvarlighed:
”I kriser er der altid usikkerheder. Og der vil blive begået fejl. Men det vil være en langt større fejl ikke at handle,” siger Lizette Risgaard.
Kontakter
Jakob ElkjærTeamchef Presse&KommunikationFagbevægelsens Hovedorganisation
Tlf:30549640Tlf:30549640jel@fho.dkInformation om FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Flere unge får mulighed for fritidsjob med ny trepartsaftale3.11.2025 09:32:30 CET | Pressemeddelelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation er med til at sætte sidste punktum i en trepartsaftale, der skal bane vejen for, at flere unge mellem 13 og 17 år kan få et job i deres fritid.
Danskerne: Valget den 18. november bliver et velfærdsvalg3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den helt borgernære velfærd fylder meget for danskerne, der snart skal stemme til kommunal- og regionsrådsvalget.
FH: Ros til finanslov, der leverer tiltrængt løft af velfærden23.10.2025 13:03:48 CEST | Pressemeddelelse
Finanslovsaftalen for næste år giver et velfærdsløft og en økonomisk gevinst til seniorer, der kan og vil arbejde i længere tid. Men der er ingen løsninger til dem, der bliver nedslidte på arbejdsmarkedet.
FH: Vismændene påpeger helt afgørende uretfærdighed21.10.2025 12:09:46 CEST | Pressemeddelelse
De økonomiske vismænd slår fast, at der er stor forskel på antal leveår på tværs af ufaglærte og akademikere. Det understreger, at der er behov for gode løsninger for lønmodtagere med de længste og hårdeste arbejdsliv, når pensionsalderen stiger, understreger Morten Skov Christiansen.
Teknisk udstyr doneres til erhvervsskoler efter brug på EuroSkills Herning 20255.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fælles pressemeddelelse fra Dansk Arbejdsgiverforening & Fagbevægelsens Hovedorganisation
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
