Få vejret uden reklamer
Fremover kan du tjekke vejret på dmi.dk og DMI’s app uden at blive forstyrret af reklamer. Regeringen og partierne bag finansloven for 2021 har besluttet, at reklamer ikke harmonerer med DMI’s ambition om at formidle troværdig viden om vejr, klima og hav. Derfor er dmi.dk fra i dag reklamefri.

Mange borgere besøger dagligt DMI’s hjemmeside og app, og som en del af en større relancering af vejrtjenestens hjemmeside er brugerne blevet spurgt, hvad der kan forbedre tilgangen til viden om vejr, klima og hav, som findes på siden. Her er det blandt andet blevet efterspurgt, at reklamerne fjernes.
Regeringen, Alternativet, Enhedslisten, Radikale Venstre og SF er som led i finanslovsaftalen blevet enige om at afsætte midler til, at DMI’s internationalt anerkendte viden kan formidles uden forstyrrende reklamer.
’Vejret er vigtigt for danskerne, og DMI’s viden om vejr og klima skal være troværdig og lettilgængelig. Både for familien, der planlægger havefest, for fiskeren, der skal på havet og for klimaforskeren, der har brug for detaljeret viden. Reklamerne har været et forstyrrende element, som også har udfordret sidens troværdighed. Derfor er jeg er glad for, at regeringen sammen med partierne bag Finansloven nu styrker DMI’s mulighed for at gøre dmi.dk og app til en bedre oplevelse,’ siger klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S).
Et reklamefrit dmi.dk er det første tiltag i en række af forbedringer på hjemmesiden, som bliver rullet ud i januar og februar. Brugerne ønsker en hjemmeside med bedre overblik, hvor det er lettere at finde de oplysninger, som man søger. Det er disse ønsker, der er omdrejningspunktet for de kommende forbedringer.
Derfor bliver der lavet en ny navigation, så det bliver nemmere at finde fx regionale vejrudsigter, radarbilleder og strømforhold. Senere kommer en ny forside og en ny visning af det lokale vejr for at skabe det mest optimale overblik over vejret. Og endelig venter nogle helt nye vejrsider målrettet specialbrugere af vejret.
’Vi vil gerne være borgerne i Rigsfællesskabets foretrukne vejrtjeneste, og derfor har vi inviteret brugerne tæt ind i udviklingen af det nye site. Vi brugerpanel, som består af både private og professionelle brugere af dmi.dk. Med relanceringen af vores hjemmeside får brugerne mulighed for at få nem adgang til lige netop den information, som de har brug for,’siger DMI’s direktør Marianne Thyrring.
Følgende forbedringer sker på dmi.dk i de kommende måneder:
- Reklamerne fjernes
- Ny, forbedret navigation, så brugerne lettere kan finde den information, de ønsker
- Ny forside og lokalt vejroverblik
- Nye sider målrettet specialbrugere af vejrinformationer
Regeringen og partierne bag finansloven for 2021 har afsat en forøget, årlig driftsbevilling på 5 mio. kr. i forbindelse med afviklingen af bannerannonceringen.
Kontakt:
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet - pressetelefon på 41 72 38 05
DMI - pressechef på 41 23 99 92
Kontakter
DMI Kommunikation
Tlf:39157509presse@dmi.dkBilleder
Information om DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) blev etableret i 1872, og det er i dag en institution under Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.
DMI varetager den meteorologiske betjening af samfundet inden for Rigsfællesskabet Danmark, Færøerne og Grønland med omliggende farvande og luftrum.
Den meteorologiske betjening omfatter prognose- og varslingstjeneste samt kontinuerlig overvågning af vejr, klima og dertil relaterede miljømæssige forhold i atmosfæren, på landjorden og i havet.
Følg pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Ny viden om fremtidens vejrekstremer i Danmark22.12.2020 08:42:21 CET | Pressemeddelelse
Nye klimatal viser, at den hvide jul og et snedækket Danmark hænger i en tynd tråd i fremtiden. Når den udbredte hårde frost gradvist udebliver, forlænges vækstsæsonen med hele tre måneder. Vi kan hermed dyrke vores landbrugsjord i op til 11 af årets måneder, hvis sommerens tørke vel at mærke tillader det. For det bliver varmt om sommeren med varme- og hedebølger som ’hverdagsdagskost’ og en i gennemsnit højeste temperatur på svedende 33 grader. Og når de mest ekstreme stormfloder rammer, bliver det med en hidtil uset voldsomhed.
DMI udvikler nyt undervisningsmateriale om det arktiske klima10.12.2020 10:15:56 CET | Pressemeddelelse
DMI står i spidsen for et nyt undervisningsmateriale om klimaet i Arktis, som har et særligt fokus på den arktiske havis og den grønlandske indlandsis. Projektet er støttet af Novo Nordisk Fonden. Projektets titel er ”I klimaforskernes fodspor – forstå klimaforandringerne i Arktis”, og starter primo januar 2021.
Nu bliver data om lyn og hav gratis17.11.2020 10:06:04 CET | Pressemeddelelse
DMI’s omfattende vejrdata bliver løbende gratis for alle og til gavn for iværksætteri og nye grønne løsninger. Nu er turen kommet til lyndata, havtemperaturer og vandstandsmålinger – målinger som kan øge sikkerheden og hjælpe med planlægning særligt inden for hhv. energibranchen og sejlads.
DMI’s grønlandske kontor flytter til Arktisk Kommandos lokaler i Nuuk3.11.2020 08:30:50 CET | Pressemeddelelse
Fra tirsdag den 3. november vil DMI’s vejrtjeneste i Grønland løse sine opgaver fra Nuuk i stedet for som hidtil fra Kangerlussuaq. Med flytningen kommer meteorologerne bl.a. tættere på vigtige samarbejdspartnere, som har brug for viden om vejret.
Sæt dit præg på DMI’s hjemmeside7.10.2020 10:36:57 CEST | Pressemeddelelse
DMI søger brugere af dmi.dk, som vil hjælpe os med at gøre hjemmesiden mere brugervenlig. Brugerne skal indgå i et panel, som repræsenterer de mange forskellige typer af brugere, der besøger siden.
Ny kulderekord på Grønland bekræftet23.9.2020 09:53:17 CEST | Pressemeddelelse
Minus 69,6 grader celsius er den laveste temperatur nogensinde målt på den nordlige halvkugle. Rekorden i Grønland blev sat d. 22. december 1991
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum