Få gratis rådgivning om ”nabovarme”

Jordvarme, luft-til-vand varmepumpe eller fælles varmepumpe med naboerne - hvad skal man vælge?
Det spørger flere borgere og virksomheder sig selv om for tiden. Men nu er der hjælp at hente. Næstved Kommune har afsat penge til, at borgere kan få rådgivning om fælles varmeløsninger.
- For mange er individuelle varmepumper nok den første tanke, når olie- eller naturgasfyret skal skiftes, men det bør ikke være den eneste, udtaler Rune Kristensen, der er formand for Klima-, Miljø- og Friluftsturismeudvalget.
- For eksempel kan varmepumper i tæt bebyggelse give støjgener. Så her kan en fælles løsning være en mulighed. Det er dog ikke helt enkelt, og derfor tilbyder vi gratis rådgivning til naboer, der går sammen om at undersøge muligheden for et fælles varmeanlæg, fortsætter udvalgsformanden.
13.270 borgere skal finde en løsning
Omkring 13.270 borgere i Næstved Kommune har olie- eller gasfyr. En del af dem fik inden nytår et brev om, at de ikke får fjernvarme. Mange af dem, vil se efter en alternativ opvarmningsform, når deres nuværende fyr skal skiftes.
- Fælles varmeanlæg kan være en god løsning, samtidig med det kan give boligejerne en stabil, økonomisk og klimavenlig løsning, slutter Rune Kristensen af.
Byrådet har vedtaget en varmeplan, der har et mål om, at 90 % af den individuelle varme er fossilfri i 2030. Samlet vil handlingerne i planen reducere CO2-udledningen inden for kommunegrænsen med godt 50.000 tons.
Om puljen
Puljen åbner den 6. marts 2023.
Der kan søges om midler til teknisk, juridisk eller økonomisk rådgivning.
Tilbuddet gælder mindst 10 boliger, der ligger i et område, hvor der ikke kommer fjernvarme.
Tildelingen sker efter først-til-mølle-princippet. Hvis der samtidigt kommer flere ansøgninger end det, der er midler til, vil potentialet for CO2-reduktioner blive vægtet.
Læs mere om kriterierne - og find ansøgningsskemaet på https://www.naestved.dk/varme. Her er der også andre råd om udskiftning af varmekilder.
Billeder

Information om Næstved Kommune
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Næstved løber med succesen – TV2 ØST Løbet vender stærkt tilbage i 20263.11.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Næstved snører løbeskoene, når det store motionsløb TV2 ØST-løbet afholdes 3.maj 2026 i smukke omgivelser gennem midtbyen og Herlufsholmskoven.
Unge filmtalenter fra Næstved, Kiel og Flensburg på fælles udveksling i Lübeck31.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Talentskolen Næstved, HAW Kiel og FH Flensburg starter fælles udvekslingsprogram ved Nordische Filmtage Lübeck.
Næstved Kommune flytter stemmesteder ud til unge på uddannelser30.10.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
I Næstved Kommune har man et erklæret mål om at øge valgdeltagelsen blandt unge i kommunen. Derfor flytter kommunen stemmestederne ud på otte forskellige uddannelsesinstitutioner frem mod kommunal- og regionsrådsvalget 18. november.
Ny national industripark bliver placeret på Sydsjælland28.10.2025 09:52:16 CET | Pressemeddelelse
Et stort flertal i Folketinget har udpeget Industrial Hub Zealand på 207 hektar mellem Tappernøje og Bårse til national industripark. Udpegningen skaber store muligheder for tiltrækning af bæredygtige produktionsvirksomheder, vurderes det i både Næstved og Vordingborg kommuner, der står bag den nye nationale industripark.
Se kortet: Her er treparternes forslag til den grønne arealomlægning i Næstved Kommune8.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
700 husstande i Næstved Kommune har fået besked om, at dele af deres arealer er foreslået som projekter i arbejdet med Grøn Trepart. Nu er kortet offentligt tilgængeligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
