EWII sælger udenlandske vindmøller

”Det er vores holdning, at vi kan gøre mest for den grønne omstilling i Danmark ved at fokusere vores aktiviteter tættere på vores kunder og samarbejdspartnere. Så det er en strategisk beslutning,” siger Oliver Wolgast, der er direktør for Renewables, Trading og Consulting i EWII Koncernen.
De tyske vindmøller, der er beliggende i henholdsvis Sachsen og Nordrhein-Westfalen, er købt af den tyske energi-virksomhed ENOVA. De to svenskeparker overtages af den svenske energi-koncern, Rabbelshede Kraft.
”Vi overdrager vindmøllerne til to købere, som er fremsynede og kompetente til at drive dem og bruge dem aktivt til at fremme den grønne omstilling i henholdsvis Tyskland og Sverige. Det er vi meget trygge ved,” lyder det fra Oliver Wolgast.
Efter salget har EWII Koncernen 22 vindmøller, der befinder sig i Vestdanmark.
Nøgleord
Kontakter
Oliver Wolgast, direktør for Renewables, Trading og Consulting i EWII Koncernen, på 2442 9283
Billeder

Information om EWII A/S
Følg pressemeddelelser fra EWII A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EWII A/S
EWII sprænger ladeboks-markedet og giver serviceaftaler tilbage til elbilsejerne9.9.2025 08:44:42 CEST | Pressemeddelelse
Forslaget om at droppe elafgiften vil vende op og ned på markedet for private ladebokse til elbiler, hvor de nuværende regler har bundet elbilsejere, der ville opnå afgiftsrefusion, til serviceaftaler. Energikoncernen EWII tager konsekvensen og giver serviceaftalerne tilbage til elbilsejerne, allerede inden elafgiften er ændret. Det giver elbilister med egen ladeboks en tryg serviceaftale, samtidig med at de året ud får afgiftsrefusion uden at betale abonnement.
Myndigheder siger ja til EWIIs fibersalg27.8.2025 14:47:37 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrencerådet giver en betinget godkendelse af Norlys’ fiberselskabs, Sinal, køb af fibernettet i Trekantområdet. Godkendelsen betyder, at Norlys kan overtage EWIIs fibernet, når Norlys’ kundeforretning har stoppet det nuværende samarbejde med syv antenneforeninger i trekantområdet.
EWII opfører stor, rund lynladestation i Kolding22.8.2025 08:17:20 CEST | Pressemeddelelse
Op til 12 elbiler ad gangen kan lade ved energikoncernen EWIIs kommende lynladestation i Kolding. Med cirkelformet design, 400 kW-ladere og en placering ved indfaldsvej bliver ladestationen både opsigtsvækkende og lettilgængelig for elbilister, der har behov for lynhurtig opladning.
EWII slår dørene op til nyt domicil i Kolding21.8.2025 08:57:31 CEST | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII er rykket ind i en unik ejendom med en særlig historie i Kolding. Lørdag den 13. september slår koncernen dørene op, og inviterer alle interesserede indenfor i det nye domicil. Kom forbi til en energisk dag og hør blandt andre tidligere klimakommissær Connie Hedegaard i en talk om klima.
EWII Koncernen går ind i finsk vind-investering30.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske energikoncern EWII bevæger sig længere ud over landets grænser med investering i Finland. Her skal to vindmølleparker nu opføres af TOWII Renewables, som EWII og japanske Tokyo Gas hver ejer 50% af. Dermed sættes yderligere strøm til ambitionerne om at udvikle grøn energi i både ind- og udland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum