3F

EU & mindsteløn: Giftblanding eller europæisk solidaritet?

2.10.2020 09:25:34 CEST | 3F | Pressemeddelelse

Del
Invitation til online morgenbrief om EU-Kommissionens mindstelønsinitiativ

3F er mandag den 5. oktober kl. 8.00 vært for et morgenbrief – om de for lave lønninger mange steder i EU og forslaget om europæisk mindsteløn – med deltagelse af:

  • Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard,
  • viceadm. direktør i DA Pernille Knudsen,
  • formand for Europabevægelsen Stine Bosse,
  • næstformand i FH Bente Sorgenfrey og
  • lektor, ph.d. Laust Høgedahl fra Center for Arbejdsmarkedsforskning, Aalborg Universitet.

Direktør Per Michael Jespersen, CEVEA, er moderator ved arrangementet, som består af indlæg og debat om EU-Kommissionens forslag om en europæisk mindsteløn: Hvordan, hvorfor og hvilken konsekvens for den danske arbejdsmarkedsmodel?

Formand for 3F Per Christensen er vært og vender sig skarpt imod EU-Kommissionens initiativ:

”Alle skal have en ordentlig løn, som de kan leve af. Det kæmper 3F dagligt for både lokalt, nationalt og internationalt. Men vi siger rungende og klart nej til politisk indblanding i løndannelse, uanset om det kommer fra Christiansborg eller fra Bruxelles.”

Repræsentanter for medierne er velkomne til at overvære arrangementet mandag d. 5. oktober fra kl. 8.00 til kl. 9.30 ved at benytte følgende link:

https://3fdk.zoom.us/j/91789807091?pwd=bUgrVkJCbStJN2FHQlZjOUhsRXVBQT09
(webinar ID: 917 8980 7091 – passcode: 675163)

Kontakter

For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 8892 8892.

Information om 3F

3F
3F
Kampmannsgade 4
1790 København V

70 300 300http://www.3f.dk/

Følg pressemeddelelser fra 3F

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra 3F

Brems boligpriserne. Styrk mobiliteten & statskassen15.5.2026 08:33:49 CEST | Pressemeddelelse

3F’s forbundsformand opfordrer politikerne til at bremse de voldsomme boligprisstigninger omkring de største byer, da det bl.a. tvinger lavtlønnede danskere til at bo i stadig længere afstand fra de økonomiske og jobmæssige vækstcentre. ”Længere transporttid og større transportomkostninger til jobbet og en dårligere balance mellem arbejds- og familieliv gør det mindre attraktivt for vores medlemmer at søge ledige jobs hos virksomheder i og omkring de største byer,” siger Henning Overgaard. Sammenhængen mellem bolig- og arbejdsmarkedet er bl.a. påvist af OECD, som peger på, at de er tæt forbundne kar. Boligpriserne påvirker således lønmodtagernes mobilitet og fleksibilitet (https://bit.ly/4wv6Px2). 3F’s formand offentliggør i den forbindelse en række boligpolitiske forslag, der bl.a. kan bremse prisstigningerne i de dyreste boligområder og modvirke et mere begrænset arbejdsudbud for virksomheder i de samme områder (https://bit.ly/3RG6PKw). Samtidig er forslagene socialt afbalancerede, o

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye