EU-millioner til nyt dansk-tysk samarbejde i Femern-området

Erhvervshus Sjælland står i spidsen for det nye projekt ’Fehmarn Belt Innovation’, forkortet FBI. Et samarbejdsprojekt, der får bevilget 10,6 mio. kr. fra EU-programmet Interreg Deutschland-Danmark. FBI vil styrke Femern-områdets små og mellemstore virksomheder (SMV’er) gennem innovationsprocesser, hvor de allerede nu skal lære at udnytte de potentialer og muligheder der findes på tværs af grænsen i Femern-området.
- Femern Bælt tunnelen skaber øget opmærksomhed på Femern-området og det erhvervspotentiale, der ligger her. Vi skal være skarpe til at udnytte de vækst- og udviklingsmæssige potentialer ved den faste forbindelse. Et helt centralt element i FBI-projektet er samarbejdet mellem studerende fra videregående uddannelser og SMV’er, det kan være i form af praktikophold, studenterprojekter eller semesteropgaver. Her kan de studerende direkte bidrage til en virksomheds innovationsproces. Det er en helt særlig kombination og værdifuld mulighed for alle, siger Kathrine Monsrud Ekelund, medlem af regionsrådet i Region Sjælland og dansk formand for Interreg-udvalget.
Med fokus på temaerne fødevarer, maritime erhverv og industri 4.0 tilbyder projektet Femern-områdets SMV’er bl.a. rådgivning, matchmaking og studieture på tværs af grænsen.
- En unik mulighed for at øge innovation, erhvervsudvikling og teknologioverførsel på tværs af grænsen. FBI-projektet er med til at understøtte tiltrækningen af kvalificeret arbejdskraft såvel som opbygningen af et fælles dansk-tysk arbejdsmarked og en tættere integreret grænsegeografi. Det er en kæmpe fordel, at vi med Interreg kan støtte et så lovende dansk-tysk projekt som FBI, lyder det fra Stefan Leyk, kredspræsident for Kreis Plön og tysk formand for Interreg-udvalget.
Et stærkt partnerskab med fokus på virksomhedernes behov – i Danmark og Tyskland
Studentersamarbejder, grænseoverskridende aktiviteter er umiddelbart ikke nye tiltag, men i FBI tilpasses de, så de nøjagtig matcher den enkelte SMVs aktuelle situation og behov, frem for et standard innovations-forløb, hvor alle deltagende virksomheder skal gennem det samme forløb.
Gennem de næste 3 år vil FBI opbygge et netværk bestående af erhvervsfremme organisationer, vidensinstitutioner og klynger, der ud over netværksaktiviteter mellem medlemmerne også får til opgave at udarbejde strategier for det fremtidige grænseoverskridende arbejde inden for fødevarer, maritime erhverv og industri 4.0.
FBI-projektet bygger på et stærkt partnerskab mellem bl.a. Business Lolland-Falster, Knowledge Hub Zealand, Roskilde University og Sjællands Erhvervsakademi Zealand på dansk side og Kieler Wirtschaftsförderung samt Technische Hochschule Lübeck på tysk side.
Projektet bygger videre på erfaringer fra Interreg-projektet German Danish Innovation, GDI (2019-2022).
14 nye dansk-tyske Interreg-projekter godkendt – herunder Borgerprojektfond
EU-støtteprogrammet Interreg Deutschland-Danmark har modtaget 698 millioner kr. fra EU til at fremme vækst og udvikling frem til 2027. Pengene skal bruges til at gennemføre en lang række samarbejdsprojekter mellem tyske og danske aktører, organisationer og virksomheder i Region Sjælland, Region Syddanmark og den nordlige del af Slesvig-Holsten.
Interreg-udvalget har netop godkendt 242 mio. kr. til 14 nye samarbejdsprojekter på tværs af grænsen inde for områderne innovation, grøn omstilling, kultur og uddannelse.
Blandt de godkendte projekter er en Borgerprojektfond. Inden for rammerne af fonden skal mindre projekter støttes, som har fokus på involvering af danske og tyske borgere. Borgernære dansk-tyske projekter inden for f.eks. kultur, børn, sprog, uddannelse, sport m.m. skal muliggøre møder mellem borgerne og bidrage til en større forståelse for nabolandets kultur, sprog, traditioner og samfund. Fondens første ansøgningsfrist er planlagt til første kvartal 2023.
Læs mere om Interreg på www.interreg-de-dk.eu
Kontakter
Lewe Kuhn, leder af Interreg-sekretariatet
Fon +45 76631907 · Mobil +45 29201907 · lek@rsyd.dk
Christina Ehlers, kommunikationsansvarlig Interreg Deutschland-Danmark
Fon +45 76638236 · Mobil +45 24611095 · ceh@rsyd.dk
Kathrine Monsrud Ekelund, Medlem af regionsrådet i Region Sjælland og dansk formand for Interreg-udvalget. Mobil +45 23 27 40 97 · kaeke@regionsjaelland.dk
Stefan Leyk, kredspræsident for Kreis Plön og tysk formand for Interreg-udvalget
Fon +49 4522 743 200 · kreispraesident@kreis-ploen.de
Billeder

Information om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Motorvejsforbindelse mellem Næstved, Slagelse og Kalundborg er en god forretning for samfundet14.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland har i samarbejde med Næstved, Slagelse og Kalundborg kommuner fået udført en samfundsøkonomisk analyse og kortlagt gevinsterne for borgerne ved anlæg af den Sjællandske Tværforbindelse – en motorvejsforbindelse mellem de 3 byer. Hovedresultatet er, at den Sjællandske Tværforbindelse har en positiv samfundsøkonomisk værdi. Tiden er inde til at komme videre med etableringen.
Sjællands Universitetshospital får nyt hus til forskning og innovation10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På få år er antallet af forskningsmedarbejdere på Sjællands Universitetshospital firedoblet, og nu får de et helt nyt hus på over 1.300 m2 til deres rådighed.
Kræftpatienter får færre komplikationer med hjælp fra kunstig intelligens26.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Patienter, der har gennemgået en operation for tarmkræft, får færre alvorlige komplikationer og færre genindlæggelser, når et AI-værktøj støtter beslutninger om behandlingen, viser ny forskning. Værktøjet kan potentielt spare sundhedsvæsenet mange penge.
Sygehusene udvider 96-timers behandlingsansvar til flere patienter24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland udvider sit ansvar for behandlingen op til 96 timer efter indlæggelse til at omfatte flere patienter. Primo 2026 vil det også gælde udvalgte psykiatriske patienter, der har været indlagt mindst et døgn, har Regionsrådet netop besluttet. Samtidig forbereder regionen, at ældre patienter på plejecentre med ophold i akutmodtagelsen under 24 timer omfattes.
Har du hørt om Region Østdanmark?22.9.2025 06:31:09 CEST | Pressemeddelelse
To regioner bliver til én. I 2027 bliver Region Sjælland og Region Hovedstaden til Region Østdanmark – og 18. november 2025 får mere end to millioner borgere mulighed for at stemme om, hvem der skal sidde i det samlede regionsråd. Ny kampagne gør opmærksom på den kommende region forud for regionalvalget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum