EU fjerner told og toldkvoter for import af ukrainske varer
25.5.2022 15:49:54 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Jeppe Kofod udtaler:
”Ruslands invasion har ramt Ukraines økonomi hårdt, og der er store udfordringer forbundet med at handle med omverdenen. Derfor støtter regeringen varmt, at EU nu giver ukrainske varer bedre adgang til EU’s marked. Ukraine har brug for vores hjælp til at sikre, at bunden ikke går ud af økonomien. Samtidig sender tiltagene et vigtigt politisk signal om vores vilje til at støtte Ukraine.”
Ukraine har allerede tætte handelsrelationer med EU, som er etableret med associeringsaftalen fra 2014. Aftalen har gradvist fjernet størstedelen af told og toldkvoter, selvom der fortsat er told og toldkvoter for enkelte varer. Samhandlen er efterfølgende vokset, og EU er i dag Ukraines vigtigste eksportmarked.
Forslaget om handelsliberaliserende tiltag vil midlertidigt fjerne al udestående told, toldkvoter og importtariffer. Dertil ophæves beskyttelsesforanstaltninger og anti-dumping-told på produkter fra Ukraine. Tiltagene kan blandt andet gavne industriprodukter og landbrugsvarer, herunder frugt og grønt.
De ekstraordinære forbedrede handelsvilkår indgår som ét af en række tiltag, der skal afhjælpe de udfordringer for Ukraines økonomi og handel, der er opstået som følge af den russiske aggressionskrig.
Kontakt pressevagten for yderligere information på pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark vil støtte global uddannelsesfond med op til 1 mia. kr. frem mod 203023.9.2026 20:44:41 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil støtte uddannelsesfonden Global Partnership for Education (GPE) med 250 mio. kr. i 2027 og samlet op til 1 mia. kr. for perioden 2027-2030.
Danmark og Brasilien indgår strategisk partnerskab23.9.2026 15:56:37 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har underskrevet et strategisk partnerskab mellem Danmark og Brasilien. Aftalen styrker samarbejdet om klima, energi, bæredygtig udvikling, sundhed, digitalisering og handel – og afspejler Danmarks ambitioner om at styrke relationerne til Latinamerika.
Udenrigsministeren rejser til New York til åbningen af FN's 81. Generalforsamling20.9.2026 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ukraine, stabilitet i Mellemøsten, partnerskaber i Afrika og udviklingen af AI. Det er nogle af emnerne, når udenrigsministeren fra den 20. til den 23. september deltager i højniveauugen i New York, der markerer åbningen af FN's Generalforsamling.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn18.9.2026 10:06:38 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 18. september kl. 11.30.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.9.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 11. september kl. 11.00. Fra regeringen deltager udenrigsministeren og forsvarsministeren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
