EU-bilsalg i fremgang for 5. måned i træk
24.1.2023 12:52:21 CET | Mobility Denmark | Pressemeddelelse

Selvom stigningen er et positivt signal, er antallet af indregistrerede biler stadig lavere end niveauet før corona-krisen. I EU blev der i 2022 indregistreret 9,3 millioner personbiler i 2022. Der er dog tegn på fremgang at spore. Både Tyskland og Italien kunne præsentere tocifret vækst på henholdsvis 38,1 procent og 21,0 procent. Den stærke afslutning vidner om at der er lys i mørket, på trods af at det markedet i EU skrumpede med 4,6%.
“Det er positivt, at der nu er udsigt til en normalisering af forsyningskæderne på tværs af EU. Det kommer særligt til at påvirke leveringerne af elbilerne. Det er godt nyt for den grønne omstilling - og for de ambitiøse mål, der er sat for hele bilindustrien,” siger Mads Rørvig, administrerende direktør for De Danske Bilimportører.

Elbilerne fortsætter fremgangen
På personbilsmarkedet i EU er elbilerne en del af fremgangen. Faktisk er der tale om en fremgang på 22,0 procent, hvis man sammenligner nyregistreringer fra 3. kvartal 2022 med 3. kvartal 2021. På EU-plan udgør elbilerne 11,9 procent af nyregistrerede personbiler i 3. kvartal 2022. I Danmark var andelen af nyregistrerede elbiler 20,7 procent for 3. kvartal.
Pressefoto
Kildeangivelse
Gengivelse af pressemeddelelsens tekstindhold bedes kildeangivet: De Danske Bilimportører
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktørDe Danske Bilimportører
Tlf:30 16 10 04mr@bilimp.dkDe Danske Bilimportører
Følg os på følgende kanaler:
Billeder
Links
Information om Mobility Denmark
Mobility Denmark repræsenterer bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, samt finansierings- og leasingselskaber.
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Stabilt bilsalg i Norden i februar11.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bilsalget i de nordiske lande lå samlet set tæt på sidste års niveau i februar. Samtidig fortsætter elbiler med at fylde mere i nybilsalget på tværs af regionen.
Elektrisk bilsalg i februar1.3.2026 07:50:44 CET | Pressemeddelelse
Elbilerne var populære i februar, hvor de slog endnu en rekord på det danske bilmarked: 94,4 procent af nye personbiler til private kørte på el.
2026 starter med markant fremgang for elbiler i EU24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Næsten hver femte nye bil i EU var en elbil i januar 2026. Elbilerne tog dermed hul på året med klar fremgang og en markant større markedsandel end for et år siden.
Den samlede batterikapacitet i elbiler vokser18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elbilerne vinder stadig mere terræn i Danmark, og flere elbiler betyder en stigende batterikapacitet. Det kan blive et vigtigt redskab til at styrke elnettet i fremtiden.
Danmark var eneste nordiske land med bilvækst i januar12.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark oplevede en fremgang antallet af nye biler i årets første måned, mens de øvrige lande i Skandinavien generelt oplevede tilbagegang. Elektrificeringen var dog tydelig i alle fire lande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


