Etableringen af Baltic Pipe på Sjælland bliver forsinket

Arbejdsprocesserne med de tungeste maskiner vil stå stille hen over vinteren for at undgå, at arbejde i vådt vejr laver unødige strukturskader på jorden. Andre processer, som f.eks. svejs-ning og coating vil fortsætte, hvis det er muligt, for at sikre, at arbejdet afsluttes hurtigst muligt. Arbejdet med etableringen af rørledningen er i forskellige faser på forskellige steder på strækningen, men Energinet forventer, at hele anlægsarbejdet på Sjælland først er afsluttet til næste sommer i stedet for som oprindeligt planlagt med udgangen af 2020.
For en del af lodsejerne på Sjælland betyder forsinkelserne på anlægsarbejdet på Sjælland, at de mister endnu en sæsons afgrøder på det 32 meter brede arbejdsbælte og andre arbejdsområder, der bliver brugt til anlægsarbejdet på Baltic Pipe. De vil modtage erstatning for deres tabte afgrøder på samme måde som hidtil for både tabte afgrøder og de ekstra gener i driften, som anlægsarbejdet medfører.
Energinet har udarbejdet en ny tidsplan for anlægsarbejdet på Sjælland, hvor man kan få over-blik over forsinkelserne på de enkelte strækninger hele vejen fra Kongsmark ved Slagelse til Faxe Ladeplads. Tidsplanen er behæftet med en del usikkerhed, da anlægsarbejdet stadig som nævnt er meget afhængigt af vejret.
Kontakter
Nina Frøkjær Vendelboe, chefprojektleder i Energinet, mobil: 23 33 89 94, niv@energinet.dk
Jesper Nørskov Rasmussen, pressechef i Energinet, mobil 23 33 85 75, jnr@energinet.dk
Billeder

Information om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger.
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Nu begynder byggeriet af en ny højspændingsstation nær Svinninge på Midtsjælland12.9.2025 11:05:59 CEST | Pressemeddelelse
Energinet bygger en ny 132 kV højspændingsstation nord for den eksisterende station ved Torslunde nær Svinninge på Midtsjælland. I dag holder Energinet til på distributionsselskabet Cerius’ stationsområde, men skal fremover have sin egen højspændingsstation. Byggeriet går i gang i midten af september i år og forventes at være afsluttet i 2027.
Kabelarbejde på vestlig del af Brogårdsvej i gang 17. september11.9.2025 08:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag 17. september flytter Energinets kabelarbejde længere mod vest på Brogårdsvej fra Søtoften ned til Vangedevej. Der vil være trafik i begge retninger, men vejen er indsnævret, parkering og standsning ikke tilladt, og ind- og udkørsel til flere sideveje samt indkørsler i den sydlige side af vejen bliver påvirket.
Energinet investerer 1,6 mia. kroner i øget sikkerhed på el- og gasanlæg10.9.2025 06:21:32 CEST | Pressemeddelelse
Øget trusselsbillede mod europæisk infrastruktur og nye krav i Lov om styrket beredskab i energisektoren medfører, at Energinet investerer 1,6 milliarder kroner i endnu bedre sikkerhed og overvågning på i alt godt 350 el- og gasanlæg i Danmark.
NYT OVERBLIK: Tre hovedårsager til nye forsinkelser i elnettet8.9.2025 09:09:41 CEST | Pressemeddelelse
Energinet arbejder hårdt på, at eltransmissionsprojekter skal bygges hurtigere. Men seneste status opgjort efter andet kvartal 2025 viser, at tidsplaner fortsat forsinkes. De væsentligste årsager er, at miljømyndighedernes sagsbehandlingstider fortsætter med at stige, at nogle netkunder selv ønsker mere tid og udskyder deres sol- og vindprojekter, og at Energinet og andre har udfordringer med at sikre fremdrift. Energinet offentliggør ny opgørelse med en række nøgletal, så alle løbende kan følge udviklingen.
Grønt lys: Energinet indgår to store Energiø Bornholm-kontrakter4.9.2025 12:52:18 CEST | Pressemeddelelse
To nøglekomponenter til den kommende Energiø Bornholm er nu sikret. Siemens Energy skal levere højspændingsstationerne i både Danmark og Tyskland, mens NKT skal stå for kabelforbindelsen mellem Bornholm og Sjælland. Projektet har nu også officielt modtaget EU-støtten på 4,8 mia. kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum