Et løb der gør en forskel

Når Make a Mark CPH løbes den 20. juni i år, så er det den anden udgave af løbet 'for' kvinder, som blev lanceret sidste år. Netop det med at løbe for andre betyder rigtig meget, og er med til at højne motivationen hos deltagerne.
"Det er jo dobbelt op, at man kan gøre noget for sin egen sundhed og samtidige hjælpe andre," lød det blandt andet sidste år fra en deltager.
Et løb til fordel for kvinder
Der er ikke tale om et løb kun for kvinder men et løb til fordel for kvinder, hvor alle er velkomne til at løbe med. I år bliver der samlet penge ind til fire forskellige organisationer, som på hver sin måde hjælper kvinder og piger i Danmark. De fire organisationer er Mødrehjælpen, Liva Shelter, Indvandrer Kvindecentret og Pigegruppen De Unges Hus. De tre førstnævnte organisationer blev der også samlet penge ind til i 2019, og her er man glade for at være med igen.
"Vi havde en fantastisk eftermiddag til sidste års ’Make A Mark CPH’, og vi glæder os enormt til at løbe med igen i år. I Indvandrer Kvindecentret arbejder vi hver dag for at skabe positive forandringer og fællesskaber for kvinder, og derfor er begejstringen selvfølgelig også ekstra stor, når der sættes fokus på netop fællesskaber og ligestilling. Samtidig er vi dybt taknemmelige over, at der skabes større synlighed om netop Indvandrer Kvindecentret. Den er en supervigtig anerkendelse og et bidrag, som betyder, at vi i endnu højere grad kan være der for dem, der har brug for en ekstra håndsrækning," siger Mirka Mozer, direktør i Indvandrer Kvindecentret.
Valgfri donation
Make a Mark CPH udspringer af Spartas traditionelle kvindeløb men i modsætning til det traditionelle kvindeløb, så har alle her mulighed for at løbe og bruge deres energi på at støtte udsatte kvinder og piger i Danmark. Når man har løbet de 5 eller 10 kilometer, så kan man selv bestemme, hvilke af de fire organisationer, man vil donere 50 kroner til. En af organisationerne er Liva Shelter, og her er man også taknemmelige for det kommende bidrag.
"I Liva Shelter støtter vi kvinder til at bryde ud af voldelige forhold og til at finde fodfæste og indre styrke i vejen ud af volden. Via Make a Mark CPH samler vi ind til en ekstra indsats og gode oplevelser til børnene i den svære tid, de bor hos os," siger Kasper Tingkær, konstitueret daglig leder hos Liva Shelter.
Fakta om Make a Mark CPH
Make a Mark er arrangeret af Sparta, og medsponsor er Sportmaster, og der løbes enten 5 eller 10 kilometer på en rute i og omkring Fælledparken på Østerbro i København. Løbet er for alle, og der kan læses meget mere her.
Kontakter
Martin van DijkPR- og Pressemedarbejder
Tlf:26292691martin@sparta.dkBilleder

Information om Sparta Atletik og Løb
Sparta Atletik og Løb er Danmarks førende løbe- og atletikklub med 1500 medlemmer og en af Europas største løbsarrangører af events som CPH Half, CPH Marathon, DHL Stafetten København og Copenhagen Athletics Games.
Vi står desuden for den tekniske afvikling af store events såsom Royal Run, Tour de France Grand Départ og VM Halvmaraton i 2014.
Sparta Atletik og Løb er baseret ved Østerbro Stadion. Her driver vi Danmarks største atletiklub båret af et passionerede trænerstab og et inspirerende træningsmiljø fra børnenes sandkassehold til det højeste internationale eliteniveau.
I vores løbeafdeling tilbyder vi daglig løbetræning på mere end 20 forskellige træningshold. Her mødes, trænes og inspireres løbere på alle distancer og alle niveauer – fra nybegynderen og den sociale motionsløber til Danmarks allerhurtigste løbere.
Følg pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
Zalando bliver officiel sponsor af Copenhagen Half Marathon: Klar til at løfte stemningen og styrke fællesskabet18.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når mere end 30.000 løbere indtager Københavns gader i september, er Zalando med som officiel partner for Copenhagen Half Marathon – klar til at bidrage med en helt særlig energi og et stærkt fokus på fællesskab til Danmarks største løbefest. Partnerskabet vil byde på aktiviteter, der løfter fællesskabet og oplevelsen for både løbere og tilskuere på ruten og i Runners Area.
Royal motionsfest i hovedstaden 2. pinsedag7.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Royal Run endnu en gang kommer til København og Frederiksberg i pinsen, mandag den 9. juni, giver det både trafikale påvirkninger og gode muligheder for at tage del i festen sammen med de mange tusinde deltagere.
Royal motionsfest i hovedstaden 2. pinsedag29.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Royal Run endnu en gang kommer til København og Frederiksberg i pinsen, mandag den 9. juni, giver det både trafikale påvirkninger og gode muligheder for at tage del i festen sammen med de mange tusinde deltagere.
New record: 23,000 Marathon entries sold in just 23 hours28.5.2025 09:44:54 CEST | Pressemeddelelse
Copenhagen Marathon 2026 is sold out within the first day of the opening. According to the organizers, the success is largely due to the city of Copenhagen and its residents.
Vild rekord: 23.000 maraton-tilmeldinger på blot 23 timer28.5.2025 09:41:59 CEST | Pressemeddelelse
Copenhagen Marathon 2026 er udsolgt allerede inden for det første døgn. Ifølge arrangøren kan succesen især tilskrives byen som destination og alle byens borgere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum