Esbjerg vil være Danmarks bedste kommune for veteraner

For at anerkende veteranerne og få kommunerne til at gøre en ekstra indsats for dem, der har brug for hjælp til at komme tilbage i det civile samfund igen, har forsvarsminister Trine Bramsen lanceret konkurrencen om at blive ’Årets Veterankommune’.
Den titel er Esbjerg Kommune klar til at arbejde for:
”Vi har alle et stort ansvar for at tage os godt af de mennesker, som har været udsendt for Danmark. I Esbjerg Kommune tager vi det ansvar alvorligt, og i 2019 fik vi lavet en decideret veteranpolitik, og seneste skud på stammen er ansættelsen af en veterankoordinator, der skal være bindeled mellem veteranerne, kommunen og erhvervslivet, fortæller Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg Kommune.
Veterankoordinatoren blev ansat 1. februar 2021, og han har allerede en del at se til. For selvom langt de fleste tidligere udsendte kommer styrket hjem til Danmark igen, så er det oftest gruppen med ar på sjælen, der tager overskrifterne i medierne. Derfor kan det være rigtig svært for de tidligere udsendte, hvis de gerne vil tilbage på det civile arbejdsmarked igen.
Esbjergs styrker
”Vi oplever, at mange arbejdsgivere vælger veteraner fra i bunken af ansøgere. Flere er kommet styrket hjem med masser af kompetencer i rygsækken, men de får slet ikke chancen for at komme til jobsamtale. Dem, forsøger vi så at hjælpe ad anden vej ved at have direkte kontakt med virksomhederne, forklarer René Lenskjold, veterankoordinator.
Udover kommunens tætte samarbejde med det lokale erhvervsliv, så fremhæver veterankoordinatoren også Esbjerg Kommunes samarbejde på tværs af kommunegrænserne som en af styrkerne overfor veteranerne.
”Vi bor lige op og ned ad kaserne i både Oksbøl, Varde og Nymindegab, som er og har været mange af de udsendtes andet hjem. Derfor har vi tæt samarbejde med forsvaret både før, under og efter folks udsendelse, så vi er med veteranerne hele vejen, forklarer René Lenskjold.
Årets Veterankommune kåres for første gang i august 2021. Udover den flotte titel følger også en statue af en kampvogn, der har kørt i Irak og Afghanistan. Skulpturen bliver lavet af elever på Syddansk Erhvervsskole i samarbejde med en gruppe veteraner.
Kontakter
René Lenskjold, veterankoordinator Esbjerg Kommune, Mobil 24 59 73 77, mail: renle@esbjerg.dk
Jesper Frost Rasmussen, borgmester, Mobil: 2724 1800, mail: Jesra@esbjerg.dk
Billeder

Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
100 billetter til Royal Run i Ribe er uddelt til sociale formål9.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Royal Run er for alle. Også personer, som ellers ville have svært ved at være med, skal have mulighed for at deltage. Derfor er i alt 100 gratis billetter til Royal Run i Ribe uddelt til børn og unge, som bor på døgninstitution, mennesker med et usynligt handicap eller udviklingshandicap, studerende og unge, som søger fællesskab igennem bevægelse.
Fra mørke tanker til mod på livet: Thea fik hjælp i ungegruppen5.5.2025 08:31:54 CEST | Pressemeddelelse
I en af Esbjerg Kommunes ungegrupper fandt 15-årige Thea Jørgensen den forståelse og støtte, der hjalp hende tilbage til et godt ungdomsliv. Hendes forløb viser, hvordan De Åbne Behandlingstilbud i Esbjerg Kommune kan gøre en forskel for børn og unge, der har det svært.
Erfaren historiker bliver ny chef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv25.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juni 2025 tiltræder Lulu Anne Hansen som arkivchef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv. Den nye chef har stor erfaring med både forskning, undervisning og ledelse og er klar til at føre Esbjergs arv videre.
Hvordan skal Esbjerg Kommune udvikle sig frem mod 2038?10.4.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Bæredygtig byudvikling, mobilitetsknudepunkter, klima, Esbjerg Havn, oplevelser, kultur og byliv. Det er vigtige temaer for Esbjerg Kommunes fremtidige udvikling, som forslaget til Kommuneplan for 2026-38 tager fat i, og som du måske også har en holdning til?
Sidste skoledag fejres med et brag af en fest på Tobakken10.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På årets sidste skoledag byder UngEsbjerg alle afgangselever i 9. og 10. klasse i Esbjerg Kommune til fest, fællesskab og oplevelser. Som noget nyt bliver festlighederne alkoholfri, på Tobakken - og federe end nogensinde før.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum