Esbjerg Kommune spiller hovedrollen i verdens største børneteaterfestival i 2022
Med 25.000 gratis billetter til 600 forestillinger i dagtilbud, på skoler og for familier er Aprilfestival verdens største teaterfestival for børn og unge, og fra den 27. marts til den 3. april 2022 er Esbjerg Kommune vært for den 51. udgave af den spændende begivenhed.
Egentlig var det meningen, at Esbjerg Kommune skulle have lagt scener til Aprilfestivalen allerede sidste år, men på grund af coronavirus måtte festivalen holde et års ufrivillig pause i 2020. Derfor har der i år været Aprilfestival i Holbæk, mens Esbjerg Kommune har skubbet teaterfesten et år frem.
Det betyder, at planlægningen allerede er i fuld gang, og et af de første skridt er at udvælge den plakat, som bliver den visuelle grundsten for festivalen. De dygtige elever fra Billedkunstnerisk Grundkursus på Kulturskolen Esbjerg har lavet en række forslag til plakaten, og en dommerkomité har udvalgt vinderplakaten, som Kulturskolen Esbjerg leder, Inger Moltesen Fogh, præsenterer på Kulturskolen Esbjerg, Islandsgade 50, tirsdag den 5. oktober kl. 14.00-15.00.
Pressen er velkommen til at deltage i seancen, hvor der er mulighed for at få en snak med den unge kunstner bag plakaten og høre mere om forløbet forud for valget af plakaten, der sammen med de andre bidrag i konkurrencen bliver udstillet til festivalen i 2022.
Aprilfestival 2022 bliver arrangeret af Teatercentrum og Esbjerg Kommune, og i forbindelse med offentliggørelsen af vinderplakaten er holdet bag festivalen klar til at fortælle om den store begivenhed. Også BGK-elever deltager i startskuddet for Aprilfestival 2022.
Kontakter
Kirsten Bisgaard Kirchner, eventkoordinator, tlf. 20 33 62 66, kikir@esbjergkommune.dk
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Klar til The Tall Ships Races: Frivillige går ombord i sommerens maritime folkefest9.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 300 frivillige er klar til at tørne ind i The Tall Ships Races, når nogle af verdens største sejlskibe i august lægger til kaj i Esbjerg Havn. De mange frivillige er uundværlige for det kæmpestore arrangement, og de løser et hav af opgaver.
Lyskunstner er nu valgt til at sætte lys på Ribe Domkirke9.7.2025 09:10:39 CEST | Pressemeddelelse
Ribe Domkirke skal have ny, udendørs belysning. Lysdesigneren Iben Winther Orton fra designkollektivet Lightscapes er nu valgt til at udføre den krævende opgave, som skal være med til at understrege den unikke arkitektur på Danmarks og Nordens ældste Domkirke.
Esbjerg Festuge samlede over 35.000 gæster7.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 blev en sand folkefest! Tællinger fra bl.a. Torvet og dronefotos viser, at mere end 35.000 mennesker lagde vejen forbi de mange koncerter, events og oplevelser rundt i hele byen.
Guider hjælper bilister med tryg parkering i Esbjerg4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens gæster i Esbjerg midtby får ekstra hjælp til parkering, når Esbjerg Kommune i juli og august sætter ind med parkeringsguider til at vejlede bilisterne og sikre en god oplevelse i byen.
Hjælp os med at gøre Esbjerg Festuge endnu bedre2.7.2025 09:42:45 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 er netop afsluttet efter ni festlige og farverige dage, der har været med til at løfte fællesskabet i hele byen – og vi vil gerne høre din mening!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum