Esbjerg Kommune investerer i fremtiden

Alle partier i Esbjerg Byråd er den 15. september 2022 blevet enige om en aftale om budgettet for Esbjerg Kommune i 2023 og overslagsårene 2024-2026.
Forliget bygger på sidste års budget, hvor der var fokus på at fastholde serviceniveauet i velfærden over for borgerne og sikre ressourcer til de mest udfordrede områder. Igen i år er mulighederne for at sætte nye initiativer i værk begrænsede, fordi kommunens økonomi er presset af de manglende skatteindtægter, der følger udfordringerne med at tiltrække flere borgere til Esbjerg Kommune.
I forhandlingerne om budgettet har de politiske partier særligt haft fokus på 2023 og 2024, mens de samtidig har prioriteret at tænke langsigtet med initiativer, der kan sikre balance og stabilitet i kommunens økonomi i fremtiden. Partierne har vægtet et fornuftigt serviceniveau på de store velfærdsområder og en plan for anlægsinvesteringer og klimaområdet.
50 mio. kr. til oplevelser og kultur
Fra start har forligspartierne været enige om, at det er vigtigt at investere i fremtiden. Derfor er der sat 50 mio. kr. af til kommunens store satsning på oplevelser og kultur, hvis formål netop er at gøre Esbjerg endnu mere attraktiv for nuværende borgere og potentielle tilflyttere, og det vil på sigt være med til at øge skatteindtægterne.
Der er også investeret i ny byggemodning i både Bramming og Ribe, og også her er forventningen, at nye grunde kan tiltrække flere virksomheder og borgere til kommunen.
Unge og uddannelse spiller en vigtig rolle for kommunens fremtid, og forhandlingsudvalget er enige om fortsat at bakke op om de vigtige initiativer i Education Esbjerg, der får øget tilskuddet i de kommende år.
Esbjerg Kommune går fortsat forrest i den grønne omstilling, hvor et fælles fokus på klima og bæredygtighed skal sikre, at kommunen når målet om at blive CO2-neutral i 2030. Derfor er der sat penge af i budgettet til en række klimatiltag.
Nødvendige besparelser
For at skabe balance i budgettet og sikre penge til de nye initiativer har det også været nødvendigt at finde besparelser. Derfor har forligspartierne aftalt, at kommunens fagforvaltninger selv skal gennemføre besparelser på samlet 15 mio. kr. årligt fra 2023. Derudover er der indarbejdet reduktioner på 30 mio. kr. i 2024 og yderligere 30 mio. kr. i 2025. Der igangsættes en proces hvor fagudvalg, ledere og medarbejdere inddrages.
Det kan ske, at sparekravet bliver mindre, hvis næste års økonomiaftale mellem KL og regeringen forbedrer Esbjerg Kommunes økonomi.
På Esbjerg Kommunes hjemmeside findes en oversigt over konkrete tal og tiltag.
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, Venstre, borgmester, tlf. 27 24 18 00
Jakob Lykke, Socialdemokratiet, tlf. 29 39 34 18
May-Britt Andrea Andersen, Det Konservative Folkeparti, tlf. 53 10 50 09
Diana Mose Olsen, Socialistisk Folkeparti, tlf. 29 43 29 26
Sabrina Bech Røn, Nye Borgerlige, tlf. 28 56 07 40
Anders Toft Andersen, Radikale Venstre, tlf. 20 54 14 92
Billeder



Vedhæftede filer
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Klar til The Tall Ships Races: Frivillige går ombord i sommerens maritime folkefest9.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 300 frivillige er klar til at tørne ind i The Tall Ships Races, når nogle af verdens største sejlskibe i august lægger til kaj i Esbjerg Havn. De mange frivillige er uundværlige for det kæmpestore arrangement, og de løser et hav af opgaver.
Lyskunstner er nu valgt til at sætte lys på Ribe Domkirke9.7.2025 09:10:39 CEST | Pressemeddelelse
Ribe Domkirke skal have ny, udendørs belysning. Lysdesigneren Iben Winther Orton fra designkollektivet Lightscapes er nu valgt til at udføre den krævende opgave, som skal være med til at understrege den unikke arkitektur på Danmarks og Nordens ældste Domkirke.
Esbjerg Festuge samlede over 35.000 gæster7.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 blev en sand folkefest! Tællinger fra bl.a. Torvet og dronefotos viser, at mere end 35.000 mennesker lagde vejen forbi de mange koncerter, events og oplevelser rundt i hele byen.
Guider hjælper bilister med tryg parkering i Esbjerg4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens gæster i Esbjerg midtby får ekstra hjælp til parkering, når Esbjerg Kommune i juli og august sætter ind med parkeringsguider til at vejlede bilisterne og sikre en god oplevelse i byen.
Hjælp os med at gøre Esbjerg Festuge endnu bedre2.7.2025 09:42:45 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 er netop afsluttet efter ni festlige og farverige dage, der har været med til at løfte fællesskabet i hele byen – og vi vil gerne høre din mening!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum