Esbjerg Byråd tager igen på tur rundt i kommunen for at komme i dialog med borgerne

12 forskellige steder i hele Esbjerg Kommune er der i den nærmeste fremtid mulighed for at komme i åben dialog med medlemmer af Esbjerg Byråd om, hvordan det gode liv bedst folder sig ud i de enkelte lokalområder.
Som et led i arbejdet med at realisere kommunens Vision 2025 tager medlemmer af byrådet på ny på en rundtur, så det bliver så nemt som muligt som borger at stille spørgsmål og komme med forslag til udviklingen af kommunen.
Turen startede i foråret 2021, hvor 12 steder i kommunen blev besøgt. Nu besøges 12 nye steder.
Sammen om det gode liv
Borgmester Jesper Frost Rasmussen glæder sig sammen med sine kolleger i byrådet til at møde borgerne:
- Vi vil gerne involvere flest mulige borgere i arbejdet med Vision 2025, som handler om at udvikle vores kommune og øge bosætningen i kommunen. Derfor flytter vi nu igen dialogen om visionen fra rådhuset og ud i lokalsamfundene, så vi kan møde borgerne der, hvor de er, og få forslag og idéer til, hvordan vi sammen skaber energi til det gode liv og gør Esbjerg Kommune til et endnu bedre sted at bo og leve - både for os, der allerede bor her, og for nye borgere, siger Jesper Frost Rasmussen.
Om turen
Rundturen er tilrettelagt i tæt samarbejde med lokalrådene i kommunen.
Besøgene foregår hvert sted ved en stand udendørs. Her vil der være mulighed for at komme forbi og nyde en kop kaffe eller en vand, mens man taler sammen. De idéer og forslag, som kommer frem under besøgene, vil indgå som grundlag for det videre arbejde med kommunens Vision 2025.
Stoppesteder på turen - Mød medlemmer af byrådet:
- Ribe - Tirsdag den 3. maj 2022 kl. 16.00-17.30
på parkeringspladsen ved Kvickly, Seminarievej 1, 6760 Ribe - Jernved - Onsdag den 4. maj 2022 kl. 16.00-17.30
ved Jernved Kulturhus, Kirkebakken 33, 6771 Gredstedbro - Spandet - Torsdag den 5. maj 2022 kl. 16.00-17.30
ved grillhytten ved den gamle skole, Arnumvej 9, 6760 Ribe - Hunderup-Sejstrup - Tirsdag den 10. maj 2022 kl. 16.00-17.30
ved Min Købmand, Kjærgårdsvej 34, Hunderup, 6740 Bramming - Guldager - Onsdag den 11. maj 2022 kl. 16.00-17.30
på parkeringspladsen ved Aldi, Guldager Skolevej 5, 6710 Esbjerg V - Hjerting - Tirsdag den 17. maj 2022 kl. 16.00-17.30
på parkeringspladsen ved Menu, Bytoften 20, 6710 Esbjerg V - Vester Nebel - Onsdag den 18. maj 2022 kl. 16.00-17.30
ved bålstedet ved Multihallen, Hygumvej 23, 6715 Esbjerg N - Endrup - Tirsdag den 24. maj 2022 kl. 16.00-17.30
ved Hårbiksen, Bygaden 25, 6740 Bramming - Sædding - Onsdag den 25. maj 2022 kl. 16.00-17.30
på parkeringspladsen ved Sædding Centret, Fyrvej 34, 6710 Esbjerg V - Grimstrup - Tirsdag den 7. juni 2022 kl. 16.00-17.30
på Kratpladsen ved Skovbrynet, Skovbrynet, 6818 Årre - Tjæreborg - Onsdag den 8. juni 2022 kl. 16.00-17.30
på parkeringspladsen ved Brugsen, Skolevej 45, 6731 Tjæreborg - Kvaglund - Torsdag den 9. juni 2022 kl. 16.00-17.30
på parkeringspladsen ved Kvaglund Centret, Kvaglundparken 2, 6705 Esbjerg Ø
Se også alle stoppesteder på byrådets rundtur på www.esbjerg.dk/byrådstur, og følg med i turens forløb på facebook.com/esbjergbyraadpaatur/.
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg Kommune, tlf. 27 24 18 00
Billeder

Links
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Esbjerg Kommune modtager 3,25 mio. kr. til styrket indsats mod unges brug af opioider18.12.2025 15:26:45 CET | Pressemeddelelse
Med 3.250.000 kr. i tilskud fra Social- og Boligstyrelsen vil Esbjerg Kommune styrke arbejdet for at forebygge og reducere rusmiddelbrug blandt børn og unge, ikke mindst opioider.
Fire rådgiverteams er prækvalificeret til at skabe Det Internationale Kvarters nye hjerte17.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
15 teams bød ind, og de fire, der bedst levede op til udbudskriterierne om cirkularitet, kvalitet og samarbejde, er nu udvalgt til at gå videre i processen med etape 3 i Det Internationale Kvarter.
Naturperle i Esbjerg Kommune er nu fredet17.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fredningsnævnet har godkendt fredningen af Marbækområdet, og unikke natur-, kultur- og rekreative værdier vil være sikret til eftertiden.
Rejsen starter her: Fantasyfestival 2026 træder ind i heltenes verden15.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Tre internationale forfattere har allerede indløst billet til Fantasyfestival 2026, hvor heltens rejse bliver omdrejningspunktet. Temaet kan udforskes med billetter til både festivalen og Fantasy Quest Esbjerg, som bringer historien til live.
Julegaver på vej til beboere på plejehjem11.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beboerne på Esbjerg Kommunes plejehjem kan igen i år glæde sig til en dejlig julegave fra Lida og Oskar Nielsens Fond.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
