Er du en haj til FIFA?

Fredag den 8. november kl. 16 er der kvalifikationsturnering til Vestegnens FIFA-turnering i Ishøj. Turneringen finder sted i Bevægelseshallen i Ishøj Idræts- og Fritidscenter, og der spilles FIFA20 på PS4.
De fire bedste spillere kvalificerer sig til finalen ugen efter, hvor spillere fra syv vestegnskommuner kæmper om titlen som årets FIFA-spiller.
Tilmelding til kvalifikationsturnering i Ishøj
Vil du gerne have fingrene i én af de 64 pladser i kvalifikationsturneringen i Ishøj, kan du tilmelde dig via Ishøj Ungdomsskoles hjemmeside på fifa.ishoejungdom.dk. Det er først til mølle-princippet, så skynd dig at sikre dig en plads.
Der er blandt andet biografbilletter til Kulturium Biograf, tid til MedieOasen og andet lækkert på højkant til kvalifikationsturneringen i Ishøj, og der vil blive uddelt gratis sandwich og vand til de deltagende. Bag kvalifikationsturneringen står Kulturium Bibliotek og MedieOasen i Ishøj.
Finale i Vestegnes FIFA-turnering
Lige som kvalifikationsrunden i Ishøj foregår finalen også i Bevægelseshallen i Ishøj Idræts- og Fritidscenter ugen efter kvalifikationsrunden, den 15. november kl. 16.30. Her skal de bedste spillere fra kvalifikationsrunderne i Ishøj, Albertslund, Glostrup, Vallensbæk, Hvidovre, Ballerup og Høje-Taastrup kæmpe om titlen som årets FIFA-spiller.
Til finalen spilles også på Playstation 4 og med FIFA20, og der er et fast regelsæt, som sørger for, at det bliver en fair turnering. Der vil være mad og drikke til alle deltagere.
Udover de spillere, som har kvalificeret sig, er der fire wildcard pladser i finalen, som går til nogle heldige blandt publikum. Alle er velkomne til at komme og heppe til finalen, og det hele er ganske gratis.
Præmierne til finalen er:
1. præmie: Gavekort til en værdi af 3.000 kr.
2. præmie: Gavekort til en værdi af 1.000 kr.
3. præmie: Gavekort til en værdi af 500 kr.
Udover 1. præmien får vinderen også den store ære at få indgraveret sit navn i FIFA-turneringens vandrepokal. Pokalen opbevares efterfølgende hos biblioteket i den kommune, som vinderen kommer fra.
Kontakter
Heidi Knudsen Rostholm, biblioteksfaglig leder på Kulturium Bibliotek i Ishøj: hekro@ishoj.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Fællesskab og kreativitet på Ishøj Kulturskole8.12.2025 11:24:41 CET | Pressemeddelelse
Over 100 elever deltog den 15. november til årets Kulturskoledag, som blev en stor succes med musik, dans, kreativitet og masser af fællesskab
Ny skoleleder på Strandgårdskolen i Ishøj21.11.2025 12:06:47 CET | Pressemeddelelse
Strandgårdskolen i Ishøj får ny skoleleder. Et kendt ansigt. Valget er nemlig faldet på Lea Tøttrup Christiansen, som tidligere har været viceskoleleder på skolen
Prisbelønnet socialt initiativ skaber jobs lokalt27.10.2025 09:26:35 CET | Pressemeddelelse
Hans Majestæt Kongen besøgte i august Code of Care på Bredekærgård i Ishøj i anledning af, at organisationen modtager Kongeparrets Socialpris
Ishøj har fået et nyt seniorråd ved fredsvalg21.10.2025 13:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Alle interesserede Ishøj-borgere, der havde meldt sig som kandidat til Ishøj Seniorråd er nu automatisk valgt uden afstemning ved et fredsvalg. Derfor bliver der ikke valg til Ishøj Seniorråd den 18. november
Ishøj Kommune er Østdanmarks bedste idrætskommune21.10.2025 13:05:56 CEST | Pressemeddelelse
DIF kårer i en ny kommuneundersøgelse Ishøj Kommune til Østdanmarks bedste idrætskommune. På landsplan er Ishøj hoppet fra en 28. plads til en 7. plads siden 2021
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

