Enkelte brancher kan blive hårdt ramt af gasmangel
22.6.2022 05:05:00 CEST | AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd | Pressemeddelelse

GAS
Danmark er generelt godt rustet til at håndtere høje gaspriser eller en forsyningskrise på gasområdet.
Enkelte virksomheder og brancher kan dog blive hårdt ramt af høje udgifter eller manglende adgang til gas. Det viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
”Det er i særlig grad fødevareerhvervene, som har høje udgifter til gas og dermed rammes af høje gaspriser,” siger Gustav Elias Dahl, analytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
Mejerier, slagterier, fiskeindustri, bagerier, drikkevareindustri og øvrig fødevareindustri stod i alt for 42 procent af gasforbruget i industrien i 2018 og er således den mest gasafhængige industribranche.
”En forsyningskrise på gasområdet kan betyde markant højere gaspriser eller i værste fald, at nogle virksomheder må undvære gas i en periode. Det gør det dyrt for slagterierne at slagte svin og for mejerierne at bearbejde mælk til færdige produkter. I sidste ende kan det gå ud over forbrugerne i form af høje fødevarepriser,” siger Gustav Elias Dahl.
Mange ansatte hos sårbare virksomheder i fødevarebranchen
EU’s forordning til opretholdelse af gasforsyningssikkerheden indeholder et solidaritetsprincip, som medfører, at privatforbrugere i andre EU-lande har forrang til at købe gas i forhold til danske virksomheder, som ikke er beskyttede kunder. Dermed kan nogle danske virksomheder risikere helt at få lukket for gasforsyningen, hvis der opstår en forsyningskrise i EU.
Af de ikke-beskyttede gaskunder er en stor del af virksomhederne koncentreret i fødevarebranchen. Målt på ansatte udgør virksomheder i fødevarebranchen 40 procent af det samlede antal beskæftigede i virksomheder, der er ikke-beskyttede gaskunder.
”Fødevarevirksomhederne er sårbare over for stigende gaspriser eller manglende gas, og har mange ansatte, hvis job kan være udsat i tilfælde af en forsyningskrise,” siger Gustav Elias Dahl.
Målt i forhold til produktionsværdi er det glas- og betonindustrien, der har det største gasforbrug. Gasforbruget udgør 1,5 procent af glas- og betonindustriens samlede produktionsværdi, mens det gælder 0,6 procent af fødevareindustrien.
Analysens hovedkonklusioner
- Danmark er generelt godt rustet til at håndtere høje gaspriser eller en forsyningskrise på gasområdet.
- Enkelte virksomheder og brancher kan dog blive hårdt ramt af høje udgifter eller manglende adgang til gas.
- Fødevarebranchens virksomheder står for 40 procent af de ansatte i selskaber, der er på listen over ikke-beskyttede gaskunder, som risikerer at få lukket for gassen. Samtidig er det den branche i industrien, der har størst udgifter til gas.
- Glas- og betonindustrien har de højeste udgifter til gas målt i forholdt til branchens produktionsværdi.
Virksomheder i fødevarebranchen har flest ansatte blandt ikke-beskyttede gaskunder
Tabellen viser antallet af ansatte i virksomheder, der er klassificeret som "ikke-beskyttede" gaskunder, fordelt på de 12 brancher med størst energiforbrug (ekskl. energiforsyningsbrancher).
|
Branche |
Antal ansatte |
|
Mejerier |
8.821 ansatte |
|
Slagterier |
7.543 ansatte |
|
Glas- og betonindustri |
2.581 ansatte |
|
Drikkevareindustri |
2.554 ansatte |
|
Anden fødevareindustri |
1.704 ansatte |
|
Fremstilling af maling og sæbe |
755 ansatte |
|
Bagerier, brødfabrikker mv. |
732 ansatte |
|
Olieraffinaderier |
630 ansatte |
|
Fremst. af metal |
602 ansatte |
|
Fiskeindustri |
241 ansatte |
|
Engroshandel |
226 ansatte |
|
Landbrug og gartneri |
166 ansatte |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik
Anm.: Antal ansatte fremgår for enkelte virksomheder ikke af virk.dk og er derfor udeladt i opgørelsen. Brancheinddelingen er baseret på de branchekoder, som er tilknyttet virksomhedernes CVR-numre.
Fødevarebrancher har store udgifter til gas
Tabellen viser de enkelte branchers udgifter til gasforbrug (naturgas, biogas og bionaturgas) i 2018. Data vises for de 12 brancher med størst udgifter til gas, ekskl. energiforsyningsbrancherne.
|
Branche |
Gasforbrug |
|
Glas- og betonindustri |
306 mio. kr. |
|
Mejerier |
269 mio. kr. |
|
Slagterier |
178 mio. kr. |
|
Anden fødevareindustri |
160 mio. kr. |
|
Fremstilling af maling og sæbe |
156 mio. kr. |
|
Olieraffinaderier |
146 mio. kr. |
|
Fremstilling af metal |
128 mio. kr. |
|
Fiskeindustri |
121 mio. kr. |
|
Bagerier, brødfabrikker mv. |
119 mio. kr. |
|
Landbrug og gartneri |
101 mio. kr. |
|
Drikkevareindustri |
95 mio. kr. |
|
Engroshandel |
95 mio. kr. |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik
Anm.: Forsyningsbrancherne er udeladt i opgørelsen.
Kontakter
Gustav Elias Dahl
Tlf:42 49 30 37gd@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkBilleder
Links
Information om AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
AE - Arbejderbevægelsens ErhvervsrådReventlowsgade 14, 1. sal
1651 København V
3355 7710https://www.ae.dk/
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Over 900.000 danskere lever med meget generende smerter og ubehag3.7.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Næsten hver femte dansker har smerter eller ubehag i lemmer og led, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). I 2010 gjaldt det hver syvende dansker. Forskning viser, at fravær fra arbejdsmarkedet på grund af smerter koster samfundet 58 milliarder kroner om året.
Rekordmange studenter står uden uddannelse: Se tallet for din kommune1.7.2026 11:36:10 CEST | Pressemeddelelse
Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse, men det rekordstore antal er ulige fordelt på tværs af landet, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København.
42.000 børn vokser op i familier med et budget under minimum: Se tallet for din kommune30.6.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er langt fra Brøndby til Dragør, når det gælder fattigdom, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Mens Dragør Kommune har færrest borgere, der lever for mindre end minimumsbudgettet, er tallene højest i kommuner på den københavnske vestegn og Vest- og Sydsjælland.
Rekordmange studenter står uden uddannelse24.6.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Knap 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er cirka 1.000 flere personer end året før, og tallet har aldrig været højere.
Her krydser de fingre for et varigt åbent Hormuz-stræde: 17 brancher er særligt sårbare22.6.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
I 17 ud af 69 brancher udgør olie mere end halvdelen af energiforbruget, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Omvendt er man i industrien relativt godt rustet, fordi man i høj grad har omstillet sig og baserer energiforbruget på el.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
