Energinet fjerner højspændingsmaster og luftledninger i det vestlige Aarhus
Energinet sætter nu gang i arbejdet med at kabellægge en del af højspændingsnettet i det vestlige Aarhus. Det gælder blandt andet strækningen over Årslev Engsø og to strækninger til Viby og Hasle.
Tilbage i 2008 besluttede Folketinget principperne for udbygning af eltransmissionsnettet – el-nettets motorveje – herunder seks udvalgte strækninger, hvor de eksisterende luftledninger og højspændingsmaster har særlig stor påvirkning på miljøet eller landskab og derfor skulle lægges som kabler i jorden. En af de strækninger er de 150- og 400 kV-luftledninger med tilhørende master, der krydser den vestlige ende af Årslev Engsø vest for Aarhus. Projektet er siden 2008 flere gange sat på pause, inden det i 2016 igen kom med i en politisk aftale om principperne for udbygning af højspændingsnettet. Nu er tiden endelig kommet til at projektet kan gå i gang, da elforbindelsen fra Kassø ved Aabenraa til Trige nord for Aarhus, som strækningen ved Årslev Engsø er en del af, skal i gang med en gennemgribende renovering.
”Vi er rigtig glade for, at vi nu kan indfri en gammel politisk ambition om at fjerne luftledningerne ved Årslev Engsø, når vi skal i gang med at renovere hele forbindelsen fra Aabenraa til Aarhus. Området omkring Årslev Engsø er meget naturskønt, og rigtig mange aarhusianere bruger det. De kan se frem til at udsigten om nogle år ikke længere vil være forstyrret af højspændingsmaster”, siger projektleder i Energinet Lars Wigant.
I den politiske aftale fra 2016 afsatte Folketinget også en pulje på 2,5 mia. kr. til at kabellægge de mindre 132 kV/150kV-højspændingsforbindelser, når de står overfor gennemgribende renovering. Det betyder nu, at to 150 kV-luftledningsforbindelser, der løber fra 400 kV-forbindelsen vest for Aarhus og ind til henholdsvis Viby og Hasle også skal erstattes med nedgravede kabelforbindelser. I samme ombæring ændrer Energinet strukturen i elnettet i Aarhus og tilføjer en forbindelse mellem højspændingsstationerne i Viby og Hasle.
”Med kabellægningen af de to forbindelser fjerner vi nogle bynære luftledningsforbindelser, som ikke pynter i hverken Hasle eller Viby. Det bliver en stor fordel for de lodsejere og naboer, der kan vinke farvel til højspændingsmasterne. Prisen bliver, at vi i en periode kommer til at grave, støje og fylde for at få plads til de nye kabler, der erstatter luftledningerne. Heldigvis er det kun i en begrænset periode, og vi vil selvfølgelig gøre hvad vi kan for at tage hensyn og gøre arbejdet færdigt hurtigst muligt”, siger Lars Wigant.
Forberedelserne til projektet starter nu, hvor Energinet blandt andet vil i dialog med de lodsejere, hvor kablerne er planlagt til at skulle ligge. Herefter følger Miljøstyrelsens behandling af projektet, før anlægsarbejdet kan begynde i slutning af 2024 frem til midten af 2026, før de fire kabelforbindelser efter planen er etableret.
Energinet afholder informationsmøde for de berørte lodsejere i maj måned. Læs mere og tilmeld dig på www.energinet.dk/aarhusv
FAKTA
- På strækningen ved Årslev Engsø nedtages 5,2 km luftledninger og 11 højspændingsmaster
- På forgreningen til Hasle nedtages 5,9 km luftledning og 26 højspændingsmaster, mens der på forgreningen til Viby nedtages 7,3 km luftledning og 27 højspændingsmaster.
- Den nye nedgravede kabelforbindelse mellem Viby og Hasle bliver 4,2 km lang.
Nøgleord
Kontakter
Lars Wigant, projektleder i Energinet, mobil: 20134217, lwg@energinet.dk
Information om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger.
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Energinet skal udskifte højspændingsmaster fra Aabenraa til Aarhus10.5.2022 14:54:58 CEST | Pressemeddelelse
Energinet har begyndt arbejdet på en gennemgribende renovering af den vigtige 150- og 400 kV-højspændingsforbindelse i det østlige Jylland fra Aabenraa til Aarhus. Forberedelserne til projektet starter allerede nu, selvom anlægsarbejdet først begynder i 2026.
Samarbejde med eksterne eksperter forbedrer Energinets it-sikkerhed25.4.2022 13:50:29 CEST | Pressemeddelelse
Rigsrevisionen kritiserer Energinets håndtering af en it-samarbejdsaftale om serverdrift af Energinets it-infrastruktur og drift af en række kontorsystemer. Energinet anerkender dele af kritikken, men er uenig i andre kritikpunkter. Driftsaftalen er indgået for at sikre øget robusthed omkring Energinets it-drift og for at højne it-sikkerheden.
Energinet anbefaler at tilslutte strøm fra Energiø Nordsøen til højspændingsnettet ved Revsing i Vejen Kommune12.4.2022 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Grøn strøm fra vindmøllerne ved den kommende energiø i Nordsøen skal føres i kabler på havbunden og under jorden ind til et sted på land, hvor strømmen kan kobles til det danske højspændingsnet. Energinet peger nu på Revsing i Vejen Kommune som det mest velegnede sted.
Mulig dansk-tysk brintforbindelse rykket frem til 20305.4.2022 15:00:29 CEST | Pressemeddelelse
Danmark kan blive grønt kraftværk for Europa. Energinet fremrykker mulig dansk-tysk brintforbindelse til 2030.
Vigtig elforbindelse til England rykker et stort skridt nærmere: Viking Link fører søkabel i land på Vestkysten1.4.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Verdens længste jævnstrømskabel, Viking Link, er et stort skridt nærmere at være færdigbygget. I går blev søkablet til England nemlig ført i land ved Houstrup Strand på den jyske vestkyst. Projektet er en vigtig komponent i Danmarks grønne omstilling af energisektoren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum