Energinet arbejder nu for, at Bornholm kan få adgang til energiøens elkabler

”I Energinet har vi haft en god og tæt dialog med Bornholms Regionskommune. Vi har stor forståelse for bornholmernes ønske om at høste de fordele, Bornholm kan få ud af en tilkobling – både i forhold til forbrug og produktion af grøn strøm på øen. Derfor er jeg superglad for, at vi nu kan arbejde hen imod en tilkobling af det bornholmske elnet til energiøens elforbindelser”, konkluderer Hanne Storm Edlefsen, vicedirektør for Energiøer i Energinet.
Samfundsøkonomisk besparelse
Den foreløbige konklusion kommer efter en indledende analyse. Analysen viser for det første, at det sandsynligvis vil være teknisk muligt at koble energiøens elkabler til det bornholmske elnet uden at kompromittere hverken stabilitet eller forsyningssikkerhed i det samlede elnet på Bornholm eller andre steder. Ligesom det vurderes, det kan ske uden at kompromittere tidsplanen for det samlede projekt.
Analysen viser for det andet, at der vil være en samfundsøkonomisk besparelse ved at koble det bornholmske elnet til energiøens kommende strømforbindelser.
I øjeblikket er Bornholm forbundet til det sjællandske elnet via et søkabel til Sverige. For at opretholde forsyningssikkerheden betaler Energinet for, at et kraftværk på Bornholm er klar til at producere strøm i tilfælde af brud eller fejl på elkablet til Sverige. Denne udgift kan spares væk, hvis det bornholmske elnet kobles på energiøens kabler. Heraf den samfundsøkonomiske besparelse.
Teknologisk innovation
På baggrund af analysen vil Energinet nu gå i gang med at udvikle de teknologiske løsninger, som vil være innovative og på ingen måde standardvarer, der uden videre kan tages ned fra de eltekniske hylder.
”Det er ikke gjort før, at man har koblet et stort jævnstrømsanlæg på meget højt spændingsniveau til et lille lokalt vekselstrøms-elnet på relativt lavt spændingsniveau. Derfor skal vi også snarest have en dialog i gang med markedsaktører og forskere om, hvordan vi bedst løser opgaven”, siger Kim Søgaard Mikkelsen, der er Energinets projektleder for Energiø Bornholm.
Energinet arbejder nu videre med teknisk analyse og udvikling sådan, at vi kan have tryghed for, at de løsninger der vælges, ikke bringer stabiliteten, forsyningssikkerheden eller tidsplanen for realisering af projektet i fare.
FAKTA
Energiø Bornholm og det bornholmske elnet
- Energinet har igennem det sidste halve år gennemført en indledende analyse af tekniske muligheder og økonomiske konsekvenser ved en kobling af det bornholmske elnet til Energiø Bornholms kommende elinfrastruktur.
- De foreløbige vurderinger fra analysen viser, at det sandsynligvis vil være muligt at koble det bornholmske elnet til energiøens elinfrastruktur med en 60 kV-forbindelse.
- Estimater af udgifter for de forskellige tekniske løsningsmuligheder er stadig behæftet med usikkerhed, men lige nu vurderes den dyreste løsning at koste ca. 230 millioner kroner ekstra i anlægsomkostninger.
- Denne udgift skal holdes op mod en besparelse af de nuværende udgifter til fossile reserver, dvs. udgifter til at holde et kraftværk klar til at producere strøm i tilfælde af fejl eller brud på kablet mellem Bornholm og Sverige. Over 40 år vil besparelsen udgøre 676 millioner kroner – omregnet til nutidsværdi.
Nøgleord
Kontakter
Hanne Storm Edlefsen, vicedirektør med ansvar for Energiøer, hse@energinet.dk, mobil 23338550
Jesper Nørskov Rasmussen, pressechef, jnr@energinet.dk, mobil 23338575
Billeder


Information om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger.
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
God nyhed: Elforbruget slår rekord i 202529.12.2025 10:12:47 CET | Pressemeddelelse
Aldrig før er der brugt så meget elektricitet i Danmark. 2025 har slået rekord og ligger 5 procent højere end 2024. Og selv om det måske lyder som en dårlig historie, så er det faktisk en god nyhed. For tallene peger på, at elektrificeringen er ved at komme op i fart.
Marianne Hansen bliver ny finansdirektør i Energinet16.12.2025 11:01:34 CET | Pressemeddelelse
Torben Thyregod har efter 15 år som finansdirektør (CFO) i Energinet valgt at fratræde sin stilling. Fra 1. januar 2026 tiltræder Marianne Hansen som ny finansdirektør.
Hurtigere adgang til elnettet: Udviklere kan overtage Energinet-opgaver4.12.2025 09:33:05 CET | Pressemeddelelse
Energinet har i dag indgået en aftale med en bred gruppe af VE-udviklere, store elforbrugere og erhvervsorganisationer. I aftalen forpligter parterne sig til at analysere og definere, hvilke opgaver VE-udviklere og store elforbrugere kan overtage fra Energinet for at opnå hurtigere adgang til elnettet. Flytning af relevante opgaver skal implementeres fra 2026.
Væk med ”først til mølle”: Prioritering skal sikre hurtigere grøn omstilling27.11.2025 12:16:00 CET | Pressemeddelelse
Energinet gør nu op med “først til mølle-princippet” for at sætte fart i den grønne omstilling og hurtigst muligt få de mest grydeklare solcelleparker, vindmøller, batterianlæg eller storforbrugere tilsluttet elnettet.
Energinet begynder undersøgelser af jordbunden mellem Aarhus og Aabenraa10.11.2025 08:29:33 CET | Pressemeddelelse
I de kommende uger begynder arbejdet med at undersøge jordbunden på udvalgte steder mellem Aarhus og Aabenraa. Det sker samtidig med, at Energinet fortsat behandler de 800 bemærkninger, der er kommet til projektet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
