Endelig – dagpengene forbedres!

For første gang i mange år bliver dagpengesystemet styrket. Folketinget har nemlig i dag vedtaget et nyt tillæg til dagpengene de første tre måneder.
”Fagbevægelsen vil gerne kvittere for, at regeringen og aftalepartierne nu rækker hånden ud for at skabe større tryghed for de ledige med en langvarig tilknytning til arbejdsmarkedet. Den tryghed er efterhånden smuldret i takt med, at dagpengene gennem mange år er blevet udhulet i forhold til lønnen”, siger formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation, Lizette Risgaard.
Hun peger på, at øget tryghed for lønmodtagerne i høj grad også gavner virksomhederne.
Win-win for lønmodtagere og arbejdsgivere
”Bedre dagpenge er win-win. Den enkelte får mere tryghed med en bedre dagpengedækning ved ledighed. Samtidig har virksomhederne glæde af, at de fortsat let kan hyre og fyre, at lønmodtagerne er omstillingsparate og tør skifte job”, siger Lizette Risgaard.
”Vi har i fagbevægelsen længe arbejdet for at få hævet dagpengene, så det er en vigtig sejr til gavn for lønmodtagerne i Danmark”, konstaterer FH-formanden.
Lizette Risgaard ærgrer sig dog over, at forbedringen af dagpengene bliver betalt ved at svække dagpengene til dimittender med både en lavere sats og en kortere periode, hvor man kan få dagpenge.
”Den måde at finansiere de forbedrede dagpenge på, har bestemt ikke fagbevægelsen som afsender. Vi er bekymrede for, at en lavere sats og en kortere periode kan skade fødekæden ind til dagpengesystemet".
"Hvis de unge ikke længere melder sig ind i a-kasser, fordi dagpengesatsen er for lav, vil det ødelægge hele fødekæden i dagpengesystemet, ” siger FH-formanden.
Kontakter
FH's pressetelefon
Tlf:26119710Billeder
Information om FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Flere unge får mulighed for fritidsjob med ny trepartsaftale3.11.2025 09:32:30 CET | Pressemeddelelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation er med til at sætte sidste punktum i en trepartsaftale, der skal bane vejen for, at flere unge mellem 13 og 17 år kan få et job i deres fritid.
Danskerne: Valget den 18. november bliver et velfærdsvalg3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den helt borgernære velfærd fylder meget for danskerne, der snart skal stemme til kommunal- og regionsrådsvalget.
FH: Ros til finanslov, der leverer tiltrængt løft af velfærden23.10.2025 13:03:48 CEST | Pressemeddelelse
Finanslovsaftalen for næste år giver et velfærdsløft og en økonomisk gevinst til seniorer, der kan og vil arbejde i længere tid. Men der er ingen løsninger til dem, der bliver nedslidte på arbejdsmarkedet.
FH: Vismændene påpeger helt afgørende uretfærdighed21.10.2025 12:09:46 CEST | Pressemeddelelse
De økonomiske vismænd slår fast, at der er stor forskel på antal leveår på tværs af ufaglærte og akademikere. Det understreger, at der er behov for gode løsninger for lønmodtagere med de længste og hårdeste arbejdsliv, når pensionsalderen stiger, understreger Morten Skov Christiansen.
Teknisk udstyr doneres til erhvervsskoler efter brug på EuroSkills Herning 20255.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fælles pressemeddelelse fra Dansk Arbejdsgiverforening & Fagbevægelsens Hovedorganisation
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

